Obserwacje z zeszłego roku
Śmiało

Moderator: Lamika
ŹródłoZ nieukrywaną radością informujemy, iż obecnie trwają przygotowania do reintrodukcji piskląt sokoła wędrownego w gnieździe w CEZ Skawina. Ogromny w tym udział sokolnika Pana Adam Mroczka właściciela witryny https://sokolnictwo.pl/ W związku wykonywanymi pracami transmisje są częściowo ograniczone. Pustułki, które zaczęły pojawiać się w gnieździe otrzymały nową skrzynkę lęgową w bezpośrednim sąsiedztwie komina. Proces reintrodukcji rozpocznie się najprawdopodobniej w maju i będzie transmitowany on line. W projekcie uczestniczą także Małopolskie Towarzystwo Ornitologiczne, Stowarzyszeniem Na Rzecz Dzikich Zwierząt Sokół, TADMAR oraz elektrownia CEZ Skawina.
Źródło i więcej informacjiPostanowiono, by do gniazda wprowadzić młode sokoły wędrowne, które ostatnie tygodnie przed uzyskaniem samodzielności spędziłyby w tym miejscu lęgowym. Byłyby to samce, gdyż to one najczęściej w wieku dorosłym gnieżdżą się w miejscu, w którym się wychowały. Adam Mroczek, sokolnik i hodowca zadeklarował podarowanie nam młodych ptaków. Niestety w tym roku wykluło się znacznie mniej piskląt i hodowca może nam przekazać tylko jedno pisklę. Ponieważ praktykuje się wsiedlanie przynajmniej dwóch piskląt, stało się konieczne zdobycie drugiego ptaka.
[…]
Pisklęta mają trafić do klatki adaptacyjnej za ok. 3-4 tygodnie. Ze względów organizacyjnych potrzebnego pisklaka trzeba zakupić w ciągu najbliższych dwóch tygodni,
Całością projektu kieruje Krzysztof Haja i Ula Srzednicka.