Grzywacze giną nawet w okresie lęgowym
To był początek sezonu polowań na grzywacze. Myśliwy opublikował zdjęcie, chwaląc się ciałami nie tylko grzywaczy, ale też chronionych gołębi siniaków. Ornitolog: "Widać, jak duży jest problem z identyfikowaniem ptaków podczas polowań".
Paweł Średziński
[…]
W opinii mojego rozmówcy polowanie na grzywacze jest trudne do obrony. "To strzelanie nie broni się nawet kulinarnie" – argumentuje Jarosław Krogulec. "Trzeba byłoby ustrzelić, żeby z ich niewielkich tuszek nazbierać odpowiednią ilość pożywienia. Dziś zabijanie tych ptaków jest tylko zabawą dla tych, którzy do nich strzelają. Nie pomaga chronić przyrody, nie jest konieczne dla rozwiązywania sytuacji konfliktowych" – ocenia.
[…]
Jak zauważał Jan Sokołowski w swojej książce "Ptaki ziem polskich", wydanie na świat od czterech do sześciu młodych nie jest liczbą dużą z racji znacznego zagrożenia ze strony drapieżników. Młode grzywacze stają się ofiarą ptaków drapieżnych, co sprawia, że ze wszystkich lęgów jednej pary w sezonie przeżywa średnio jeden, rzadko dwa ptaki. Wskaźnik reprodukcji wynosi 1,35 pisklęcia na parę.
[…]
Jeśli wierzyć statystkom w 2020 roku zastrzelono prawie 12 tys. tych ptaków".
[…]
Niewiele jednak zapowiada, że dyskusja o statusie grzywacza przechyli się na korzyść wzmocnienia ochrony tego gatunku.
Źródło i cały artykuł ze zdjęciami
Jednym słowem, grzywacze mogą wkrótce u nas wyginąć, jak swego czasu gołębie wędrowne w Ameryce


Nie mówiąc już o rzadkich gołębiach siniakach

Gołąb wędrowny. Dlaczego wyginął najliczniejszy ptaka świata?