Ptak który śpi, je oraz pije w czasie lotu!

Moderator: Lamika

Ptak który śpi, je oraz pije w czasie lotu!

Postprzez Jola » sobota, 9 czerwca 2018, 23:13

Pewnie wszyscy to wiedzą,ale dla przypomnienia ;) :D
Żyjemy w coraz większym pędzie, w ciągłym pośpiechu a doba zawsze wydaje się za krótka. Chciałoby się móc robić wszystko w biegu, ale przecież to niemożliwe, aby w ten sposób wyspać się, zjeść posiłek, a przy tym w krótkim czasie nie opaść zupełnie z sił. Ale czy na pewno? Tym zdawało by się niepodważalnym prawom biologii rządzącej żywymi organizmami, przeczy niepozorny z wyglądu ptak, jerzyk.
Wizualnie zbliżony do jaskółki ma z nią bardzo niewiele wspólnego. Jest większy, ma brunatnoczarne ubarwienie, sierpowate skrzydła i charakterystyczny, rozwidlony ogon. Jednak to nie jego wygląd ale tryb życia czyni go niezwykłym.

Król przestworzy

Jerzyk to król wszystkich ptaków pod względem wytrzymałości w locie. Jest bardzo szybki. Potrafi opuścić gniazdo z prędkością 70 km na godzinę a nurkując w powietrzu osiąga prędkość 220 kilometrów na godzinę, czyli o wiele większą, niż dopuszczalna prędkość samochodów na polskich autostradach. Charakterystyczne dla niego loty na długie dystanse ustają jedynie w okresie lęgowym, kiedy opiekuje się pisklętami i przebywa rzadziej w powietrzu. Poza tym okresem lata właściwie bez przerwy. „Bez przerwy” można śmiało potraktować jako określenie dosłowne, ponieważ jerzyk potrafi przebywać w powietrzu ciągle nawet 200 dni. Rekordowy czas bez lądowania wynosił 3 lata, co wydaje się wynikiem zupełnie nieprawdopodobnym. Jakim cudem jerzyki radzą sobie z głodem i zmęczeniem w powietrzu?

Cały artykuł
Obrazek
Avatar użytkownika
Jola
 
Posty: 15306
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 00:23

Powrót do Artykuły prasowe - tylko ptaki

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron