Sztuczna wyspa w Goczałkowicach

Moderator: Lamika

Sztuczna wyspa w Goczałkowicach

Postprzez Wędrowiec » czwartek, 9 marca 2023, 23:47

Ptasia Beczka, czyli sztuczna wyspa na Zbiorniku Goczałkowickim
Ptasia Beczka, czyli sztuczna wyspa na Zbiorniku Goczałkowickim, to miejsce lęgowe dla mew czarnogłowych. To obecnie najliczniejsza w Polsce kolonia lęgowa tego ptaka.
Jak informuje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach, Ptasia Beczka, czyli sztuczna wyspa dla ptaków znajdująca się na Zbiorniku Goczałkowickim, stała się najliczniejszą w naszym kraju kolonią lęgową dla rzadkiego gatunku ptaka - mewy czarnogłowej. W 2022 r. gniazdowało tam 16 par tej mewy, tymczasem w całej Polsce jest zaledwie 50-80 par. Wyspa zaprojektowana i wybudowana została w ramach projektu LIFE.VISTULA.PL w 2020 r. z myślą o ochronie innego gatunku ptaka - rybitwy rzecznej.
Jak przypominają przyrodnicy, na goczałkowickiej wyspie odbyły się już dwa sezony lęgowe ptaków wodno-błotnych z Doliny Górnej Wisły. W 2022 roku kolonia rybitwy liczyła 76 gniazd, czyli o 20 więcej niż w pierwszym sezonie. Rośnie też liczba gniazd zakładanych przez bardzo rzadki gatunek ptaka - mewę czarnogłową. W pierwszym roku istnienia wyspy zasiedliła ją tylko jedna para tych ptaków, a w poprzednim sezonie było ich aż 16 par.
21 młodych mew czarnogłowych, które wykluły się na Ptasiej Wyspie, zostało zaobrączkowanych. Większość z nich wyleciała już z kolonii. Z pierwszych danych wynika, że jesienią ubiegłego roku dwa młode ptaki pojawiły się w Anglii i Holandii. - W lutym 2023 r. dwukrotnie widziana była nasza młoda mewa czarnogłowa w Portugalii na wybrzeżu Atlantyku. To aż ponad 2300 km od miejsca urodzenia.
Zaobserwowana w Portugalii mewa to ptak, który wykluł się w 2022 roku. - Mewa przepierzyła się jesienią do szaty zimowej ptaka młodocianego. Szatę godową dorosłego ptaka uzyska dopiero w czwartym kalendarzowym roku życia. Dorosłe mewy w szacie zimowej są niemal całe białe, mają jedynie trochę czerni na głowie – dodaje ornitolog.
Kolejny sezon lęgowy w Dolinie Górnej Wisły
Wyniki monitoringu kolonii lęgowych rybitwy rzecznej i ślepowrona - dwóch flagowych gatunków projektu LIFE.VISTULA.PL - wskazują, że 2022 okazał się sukcesem pod względem liczebności ptaków.
- Liczebność ślepowrona w Dolinie Górnej Wisły osiągnęła ponownie rekordowy poziom i ich populacja liczy już ponad 1250 par lęgowych. Rybitwa rzeczna także osiągnęła rekordowy poziom niespełna 600 par w kilkunastu koloniach. Wielkim sukcesem okazała się nowa wyspa wybudowana na stawie Barzyniec w Ochabach. Już w pierwszym sezonie lęgowym rybitwy rzeczne zajęły wyspę, nazwaną Ptasim Rondlem i założyły tam ponad 150 gniazd. Liczymy, że zbliżający się nowy sezon przyniesie kolejny sukces pod kątem wzrostu liczebności ptaków – mówi Damian Czechowski, koordynator projektu LIFE.VISTULA.PL z RDOŚ w Katowicach.
Avatar użytkownika
Wędrowiec
 
Posty: 384
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 07:21

Postprzez Alicja » piątek, 10 marca 2023, 00:11

To miłe :)
P o z d r a w i a m
Obrazek
Avatar użytkownika
Alicja
 
Posty: 24332
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 13:57
Lokalizacja: Warszawa


Powrót do Artykuły prasowe - tylko ptaki

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości