Ptaki masowo wymierają w Europie.

Moderator: Lamika

Ptaki masowo wymierają w Europie.

Postprzez garrulus » czwartek, 24 stycznia 2019, 22:24

oprac. Maciej Deja

Cała Europa ma problem. Ptaki masowo wymierają
Skowronek, szpak, czajka - coraz rzadziej się je słyszy i widzi. Od 1980 r. zniknęła ponad połowa gatunków ptaków uważanych za pospolite. Problem ma cała Europa.

Monitoring ptaków polnych oparty na obserwacjach ornitologów z całej Europy wykazuje dramatyczny spadek liczebności jeszcze nie tak dawno powszechnych gatunków, wśród nich skowronków, czajek czy szpaków.

Europejska Rada Liczenia Ptaków (European Bird Census Council) w holenderskim Nijmegen porównała ich liczebność z lat 1980 i 2016. Z raportu wynika, że w Europie zniknęło w tym czasie 56 procent ptaków polnych. Wyniki badania dotyczące Niemiec przerastają nawet najgorsze oczekiwania oparte na obserwacjach dokonanych już wcześniej przez ornitologów.

Niemiecka organizacja ochrony środowiska NABU wychodzi wręcz z założenia, że polnych ptaków jest dziś w Niemczech o 40 procent mniej niż w latach 80-tych XX wieku. Wyraźny spadek ich liczebności potwierdza też Federalny Urząd Ochrony Środowiska.

Ptakom brakuje przestrzeni życiowej

"Są to alarmujące dane" - ocenia szef NABU Leif Miller. Odpowiedzialnością za tę sytuację obciąża przede wszystkim intensywny system produkcji rolnej. Obecność ptaków jest niezawodnym wskaźnikiem zdrowego krajobrazu. Kurczenie się ptasich populacji dowodzi wyjałowienia pól i łąk. Ptakom brakuje miejsc lęgowych i pożywienia - insektów, ziół. Federalny Urząd Ochrony Środowiska dopatruje się też przyczyn takiej sytuacji w coraz gęstszej zabudowie. Ptakom coraz trudniej znaleźć przestrzeń życiową.

Liczebność ptaków polnych w Europie utrzymuje się od 2012 roku na nadzwyczaj niskim poziomie. I nie ma widoków na poprawę, ostrzega NABU.

Niepokojąca sytuacja też w Polsce

W najmłodszych krajach członkowskich UE, w tym w Polsce, Bułgarii czy na Łotwie ornitolodzy zaobserwowali jeszcze szybsze kurczenie się populacji ptaków polnych niż np. w Niemczech. NABU tłumaczy to unijnymi dotacjami rolnymi, które wspierają produkcję rolną szkodliwą dla środowiska.

W końcu stycznia unijni ministrowie rolnictwa będą obradowali w Brukseli na temat działań na rzecz ochrony środowiska w ramach wspólnej polityki rolnej w latach 2021-2018. Leif Miller domaga się by niemiecka minister rolnictwa Julia Klöckner (CDU) zdecydowanie opowiedziała się na rzecz polityki rolnej przyjaznej dla środowiska.


Źródło
garrulus
 
Posty: 3143
Dołączył(a): sobota, 22 września 2012, 22:04

Re: Ptaki masowo wymierają w Europie.

Postprzez krakers » czwartek, 24 stycznia 2019, 22:48

Smutne informacje , ale no niestety patrząc się na dzisiejsze rolnictwo, trudno się temu dziwić :(
krakers
 
Posty: 1998
Dołączył(a): środa, 18 listopada 2015, 18:27

Postprzez Alicja » czwartek, 24 stycznia 2019, 22:55

Niestety :( a przyczyn jest wiele; m.in. coraz bardziej gęsta zabudowa, wycinka lasów, chemia w rolnictwie, obecność gatunków inwazyjnych ...
P o z d r a w i a m
Obrazek
Avatar użytkownika
Alicja
 
Posty: 18282
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 13:57
Lokalizacja: Warszawa


Powrót do Artykuły prasowe - tylko ptaki

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron