Sikorki bogatki o sępim charakterze!!!

Moderator: Lamika

Sikorki bogatki o sępim charakterze!!!

Postprzez Wędrowiec » niedziela, 25 stycznia 2015, 11:30

Wyniki analizy bogatkowego charakteru wprawiły mnie w zdumienie:

To niby nic wielkiego - ot, po prostu sikorka bogatka i mazurek na płocie. Ale to zdjęcie jest bardzo symboliczne, bo mówi wiele o charakterze, jaki mają różne gatunki ptaków Pod płotem koło naszego domu dokarmiam ptaki. Jak wiele razy wspominałem, dokarmianie nie tyle służy ptakom, że podpatrywaczom przyrody takim jak ja. I dlatego, jeżeli to możliwe, warto imitować naturalne warunki. Zamiast sypać słonecznik w karmniku, sypię go szerokim gestem pod płotem. Każdy może sobie coś znaleźć i mniej jest tłuczenia się i agresji niż w karmniku, w którym, by dostać się do pokarmu, dzwońce przeganiają wróble, same są przeganiane przez grubodzioby. Pojawienie się sójki sprawia, że wszyscy muszą czekać, aż ta się naje. Sikory bogatki straszą się nawzajem, a czasami walczą między sobą.

Tu jest tego o wiele mniej. Ale czasami się zdarza na płocie właśnie. Jest na nim ruch, bo ptaki różnych gatunków zlatujące się do słonecznika na chwilę na nim siadają. To pierwsze przystankowe miejsce. Są więc sytuacje, gdy ktoś usiądzie obok kogoś, choć wcale tego nie zamierzał.

Na płocie siedział mazurek. Siedział i spokojnie się rozglądał. Żadnych gwałtownych ruchów, nagłego zlatywania do słonecznika. Nagle obok niego przysiadła bogatka. Te latają wte i wewte. Ruchliwe są jak nie wiem co, i myślę, że właśnie przez tą ruchliwość sikora przypadkiem usiadła koło mazurka. Musiało to być dla niej sporym zaskoczeniem, bo jak widać na zdjęciu, natychmiast się wycofała i lekko rozłożyła skrzydła. W języku sikor (oraz wielu innych gatunków ptaków) to ostrzeżenie, agresja, powiedzenie: "spadaj" albo w najlepszym wypadku: "odsuń się".

Ktoś, kto widział kłębiące się na słoninie i przeganiające się nawzajem sikory, wie, o co chodzi. W lesie sikory są jednymi z pierwszych ptaków skubiących resztki po wilkach, czyli, co tu dużo pisać, działają jak sępy. W Finlandii odnotowano, że potrafią zadziobać czeczotki (małe szare ptaszki z czerwoną czapeczką), by się nimi pożywić, a hibernującym w węgierskich jaskiniach nietoperzom wydziobują mózgi.

Nasza sikoreczka raczej więc mało nadaje się na słodziaka. Może słodki jest jej śpiew, który zwiastuje wiosnę i który zresztą już słyszałem.

Zupełnie inaczej zachował się mazurek. Na sikorkę nie zareagował. Siedział sobie tam, gdzie siedział, nie odsuwał się, był wyluzowany i patrzył na sikorę, jakby nie wiedział, o co jej chodzi. Nigdy nie widziałem tłukących się mazurków, w przeciwieństwie do wróbli. Różnic między płcią u mazurków nie widać (przynajmniej człowiekowi trudno je dostrzec) i może dlatego nie ma między nimi też wielkich napięć.

Teraz zimą latają razem w stadkach, razem śpią w budkach lęgowych albo gdzieś na krzakach. Razem zlatują na ziarenka i zgodnie je skubią, podskakując obok siebie. Mazurki to tacy ptasi hipisi i w życiu nie będą robiły problemów z tego, że nawet ktoś taki jak bogatka usiadł obok nich na płocie.


Artykuł, autorstwa Adama Wajraka pochodzi z Gazety Wyborczej http://wyborcza.pl/1,75400,17286150,Maz ... z3PpNRxm28
Avatar użytkownika
Wędrowiec
 
Posty: 384
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 06:21

Postprzez Lamika » niedziela, 25 stycznia 2015, 14:32

Jako ilustrację przypomnę filmik z naszego forum, wstawiony przez Ciućka viewtopic.php?p=13192#p13192
Birds of a feather flock together.
Avatar użytkownika
Lamika
Administrator
 
Posty: 23216
Dołączył(a): sobota, 14 lipca 2012, 21:28
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sikorki bogatki o sępim charakterze!!!

Postprzez Mirtusz » niedziela, 25 stycznia 2015, 14:44

Tak, tak ;) Miły dla oka wygląd ptaszka może być mylący :) W temacie przypominam...

http://sinhaya.pl/viewtopic.php?f=92&t=1242
Arkę zbudowali amatorzy, Titanica fachowcy.
Avatar użytkownika
Mirtusz
 
Posty: 5175
Dołączył(a): sobota, 28 lipca 2012, 15:46

Re: Sikorki bogatki o sępim charakterze!!!

Postprzez Wędrowiec » niedziela, 25 stycznia 2015, 21:08

Dziękuję za informacje. Tyle czasu interesuję się ptactwem, a nic nie wiedziałam o sikorczych obyczajach.
Avatar użytkownika
Wędrowiec
 
Posty: 384
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 06:21


Powrót do Artykuły prasowe - tylko ptaki

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości