Naukowcy odkrywają tajemnice ślepowronów

Moderator: Lamika

Naukowcy odkrywają tajemnice ślepowronów

Postprzez garrulus » wtorek, 18 listopada 2014, 09:22

Beata Bialik
Naukowcy odkrywają tajemnice ślepowronów
Ornitolodzy z Małopolski i Śląska jako pierwsi na świecie zbadali trasę wędrówki jednego z najrzadszych gatunków czapli.

Ze względu na skryty, nocny tryb życia ślepowron od dawna budził zainteresowanie. W średniowieczu nazwano go "nocnym krukiem", a Słowianie wierzyli, że bogato ubarwiony ptak towarzyszy duszom w wędrówce przez rzekę oddzielającą świat żywych i umarłych. W Polsce ślepowron występuje tylko w Dolinie Górnej Wisły. Na tym terenie naliczono blisko 900 par przedstawicieli tego gatunku.

Metodą żabich skoków

- Występuje na tyle rzadko, że został wpisany do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt, dlatego Małopolska może być z niego dumna - tłumaczy dr Mateusz Ledwoń z Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN w Krakowie, jeden z autorów publikacji. Wraz z dr Jackiem Betleją z Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu od 2012 roku przeprowadzał badania nad migracją gatunku. - W lipcu złapaliśmy trzy ptaki w koloniach lęgowych w Brzeszczach. Wcześniej nic nie było wiadomo o ich wędrówkach, wiedzieliśmy tylko, ze zimują w Afryce - podkreśla dr Ledwoń.

Okazało się, że tajemnicze ptaki wędrują w zupełnie odmienny sposób niż podobna czapla purpurowa, która dystans 4 tys. km dzielący teren lęgowy od zimowiska pokonuje w ciągu 5-7 dni. Ślepowron porusza się metodą żabich skoków. W drodze na południe badane ptaki odpoczywały m.in. na Korsyce, Sardynii i w Algierii. Wędrówka zajmowała nawet 2 miesiące.
[...]

Źródło i cały artykuł
garrulus
 
Posty: 3797
Dołączył(a): sobota, 22 września 2012, 21:04

Powrót do Artykuły prasowe - tylko ptaki

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron