Ptaki Karpat. Inwentaryzacja gatunków.

Moderator: Lamika

Ptaki Karpat. Inwentaryzacja gatunków.

Postprzez garrulus » czwartek, 15 listopada 2012, 08:35

http://www.ptakikarpat.pl/


W latach 2011-2015 Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków realizuje projekt „Inwentaryzacja kluczowych gatunków ptaków polskich Karpat oraz stworzenie systemu ich monitorowania i ochrony”.
Wyniki inwentaryzacji zostaną zebrane w publikacji książkowej podsumowującej projekt – „Ptaki polskich Karpat – stan, zagrożenia, ochrona”.

Odpowiednio przeszkoleni wolontariusze pomogą w monitoringu zasobów przyrodniczych Karpat zarówno w trakcie trwania projektu, jak i po jego zakończeniu.

Coraz więcej osób w Polsce w charakterze wolontariuszy bierze udział w monitoringu przyrody, zbierając dane wysokiej jakości, m.in. w projektach realizowanych przez OTOP – Monitoring Pospolitych Ptaków Lęgowych, czy sieć opiekunów ostoi ptaków IBA. Aby zwiększyć liczbę osób zaangażowanych w prace monitoringowe w ramach wymienionych programów na terenie Karpat, przewidziano cykl szkoleń i programy motywacyjne. Dzięki temu w teren wyruszą dobrze przeszkolone osoby, ich praca zapewni trwałość działań projektu także po jego zakończeniu, a jakość dostarczanych przez nich danych będzie na wysokim poziomie.

Na stronie jest też formularz do przekazywania obserwacji

http://www.ptakikarpat.pl/pl/obserwacje.html
Niniejszy formularz służy do gromadzenia stwierdzeń ptaków z obszaru polskich Karpat.

Wprowadzone przez Ciebie stwierdzenia zostaną wykorzystane do analizy rozmieszczenia ptaków i ich ochrony w Karpatach. W szczególności zebrane tu dane zostaną ujęte (z podaniem nazwisk autorów obserwacji) w publikacji podsumowującej stan wiedzy o ptakach polskich Karpat (druk – styczeń 2015), a także na bieżąco wykorzystywane będą do działań związanych z planowaniem przestrzennym i projektowaniem działań ochronnych dla ptaków polskich Karpat.

Poprzez formularz zbieramy stwierdzenia ptaków z okresu od 1 stycznia 1991, do chwili obecnej z obszaru całych polskich Karpat, łącznie z pasem pogórzy (mapa terenu badań widoczna po zalogowaniu się). W bazie gromadzimy dane dotyczące wszystkich gatunków ptaków, w szczególności jednak interesują nas stwierdzenia gatunków kluczowych w Karpatach, których lista znajduje się tutaj.

Obserwacje podlegające orzecznictwu Komisji Faunistycznej SO PTZool będą przyjmowane wyłącznie po ich zaakceptowaniu.

Dziękujemy za wysiłek włożony we wprowadzenie danych do bazy. Z pewnością zostaną one efektywnie wykorzystane.

zespół Projektu Ptaki Karpat
garrulus
 
Posty: 3797
Dołączył(a): sobota, 22 września 2012, 21:04

Re: Ptaki Karpat. Inwentaryzacja gatunków.

Postprzez Pleszka » sobota, 17 listopada 2012, 13:40

Moje ostatnie obserwacje z tego tygodnia tj. 10- 17.listopada, 2012 - takie bardziej ogólne :D .
Dotyczą jak zwykle mojej okolicy, nad rzeką Wilgą.

Z takich ciekawszych (przynajmniej dla mnie) obserwacji:
Ostatnio zauważyłam przelatujące kruki, niemal codziennie je słychać a wczoraj widziałam dwa przelatujące na zamglonym niebie. Wyglądały niesamowicie.
Do tego co jakiś czas słyszę jemiołuszki ale jeszcze nie udało mi się ich dostrzec. Słyszałam je m.in. w ubiegłą niedzielę, podczas grzybobrania (udanego ale pewnie już ostatniego w tym roku).
I gile. Te też się pojawiają.

Poza tym pospoliciuchy (spodobało mi się to określenie :D ): sikory, mazurki, kowaliki,czyże, dzwońce, szczygły, sójki, sierpówki, dzięcioły duże, myszołów zwyczajny, pełzacze leśne, kwiczoły i paszkoty.
Czasem słychać jeszcze ostatnie przelatujące skowronki.

To chyba tyle. Do gęsi i żurawi jakoś nie mam teraz szczęścia. Może wiosną będzie lepiej? A może w ogóle pozmieniały się ich szlaki?
Pleszka
 
Posty: 405
Dołączył(a): piątek, 27 lipca 2012, 20:15


Powrót do Archiwum

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości