Karmniki, Dokarmianie (Ogólnie)

Moderator: Lamika

Re: Karmniki, Dokarmianie (Ogólnie)

Postprzez garrulus » piątek, 19 października 2012, 22:41

Tak, tam proso jest podstawowym składnikiem. Ale mają mało owsa. Można pomieszać pokarm dla kanarka z pokarmem dla papużek ;) Albo dokupić trochę owsa czy owsiku ( to owies bez tych dużych łusek) i dodać do pokarmu dla papużek.
Z tym, że te tańsze pokarmy dla papużek mają dużo bezwartościowych dodatków - takie kolorowe kulki, nazywane chyba produktem piekarniczym, i niby z witaminami. Czasem jest ich więcej niż ziarna. Takiego kolorowego pokarmu nie ma co kupować, szkoda pieniędzy. Lepiej już kupić czyste proso i owies i pomieszać. ;)
Lepsza opcją niż kupowanie pokarmu dla papużek jest chyba jednak kupienie pokarmu dla kanarka (bo tam chyba nie ma zwykle tylu niezidentyfikowanych dodatków) i dodanie prosa.
garrulus
 
Posty: 3879
Dołączył(a): sobota, 22 września 2012, 22:04

Re: Karmniki, Dokarmianie (Ogólnie)

Postprzez Ciuciek » sobota, 20 października 2012, 13:24

Przypominam o umieszczaniu karmników poza zasięgiem Kotów :mrgreen:

KLIK
Avatar użytkownika
Ciuciek
 
Posty: 2654
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 01:21

Re: Karmniki, Dokarmianie (Ogólnie)

Postprzez Ciuciek » niedziela, 21 października 2012, 18:19

A można wysmarować masłem roślinnym, margaryną pieniek dla Sikorek?

Odnotuję również sukces- W orzechowym karmniku w moim ogrodzie dziś wieczorem zastałem same łupinki i przy okazji dałem kolejną porcję na rano :) .
Avatar użytkownika
Ciuciek
 
Posty: 2654
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 01:21

Re: Karmniki, Dokarmianie (Ogólnie)

Postprzez garrulus » niedziela, 21 października 2012, 21:10

Ciuciek napisał(a):A można wysmarować masłem roślinnym, margaryną pieniek dla Sikorek?
.


Nie, ten tłuszcz się nie nadaje - za bardzo przetworzony, z dodatkami chemicznymi i za szybko się topi i psuje. Jak tylko trochę słońce przygrzeje, to spłynie.
Zwykle do robienia pokarmów tłuszczowych dla ptaków używa się łoju wołowego. Nie psuje się szybko i ma wysoką temperaturę topienia (ok. 40 st.). Żeby nie był zbyt twardy i kruchy w czasie mrozów, do mieszanek z łojem niektórzy dodają troszkę oleju słonecznikowego.
Ptakom można powiesić kawałek słoniny - nie wędzonej i nie solonej - ale to wtedy gdy będzie już dobrze zimno - bo w cieple jełczeje. Lepiej więc wieszać w miejscu, gdzie mało słońca. Słonina nie może wisieć zbyt długo, bo stara staje się szkodliwa dla ptaków. Trzeba ją zmieniać tak gdzieś co 2 tygodnie, a jak zrobi się ciepło i zmienia kolor, to częściej.

Gratuluję gości w karmniku :D Orzechy włoskie na pewno nie będą zalegały :P
garrulus
 
Posty: 3879
Dołączył(a): sobota, 22 września 2012, 22:04

Re: Karmniki, Dokarmianie (Ogólnie)

Postprzez emen5 » sobota, 27 października 2012, 17:30

Na ogólne żądanie publiczności :lol: wstawiam adres drugiej firmy,która sprzedaje akcesoria karmnikowe.Mają tanie karmniki i ziarna.Natomiast kule tłuszczowe i inne tego typu też tanie,ale nie bardzo smakują ptaszkom.Dlatego kupuję zarówno w Rybkach jak i w Jarocinie
Pozdrawiam
Obrazek
Avatar użytkownika
emen5
 
Posty: 15304
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 08:42

Re: Informator - karma dla poszczególnych gatunków

Postprzez ludi2 » wtorek, 30 października 2012, 22:16

Nie bardzo wiem gdzie umiescic moje pytanko.Jezeli to nie tutaj to przepraszam. :)
Dotyczy ono orzechow włoskich. Mieszkam w regionie gdzie jest ich sporo.
Czy to prawda, ze nie mozna ich dawac ptaszkom w nadmiarze bo moze im to uszkodzic wątrobe? :roll: Dodam, ze podobnie ja nasiona słonecznika orzechy znikaja z karmnika w pierwszym rzedzie. Baa, sa nawet ptaszki, ktore wyraznie wygrzebuja z mieszanki te smakołyki.
Nigdy nie myslałam, ze trzeba im je podawac umiarkowanie, bo skoro same zjadaja to pewnie wiedza co robią. No i myslałam zawsze że układ pokarmowy ptakow rozni sie od ludzkiego.
Co o tym sądzicie?
Avatar użytkownika
ludi2
 
Posty: 247
Dołączył(a): niedziela, 14 października 2012, 22:06

Re: Karmniki, Dokarmianie (Ogólnie)

Postprzez Ciuciek » wtorek, 30 października 2012, 22:33

Ja o niczym takim nie przeczytałem a o orzechach włoskich w dokarmianiu przeczytałem dość dużo :mrgreen:

Skąd masz takie info?
Avatar użytkownika
Ciuciek
 
Posty: 2654
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 01:21

Re: Karmniki, Dokarmianie (Ogólnie)

Postprzez ludi2 » wtorek, 30 października 2012, 22:40

Od rodziny mojego meża :mrgreen: Mowia, ze to za tłuste na watrobe :roll: A co ze smalcem w takim razie i z wyrabianymi z niego kulami...
Orzechy mam, ze tak powiem darmowe, trzeba je jedynie zebrac i wyłuskac ;)
Avatar użytkownika
ludi2
 
Posty: 247
Dołączył(a): niedziela, 14 października 2012, 22:06

Postprzez 78 » wtorek, 30 października 2012, 22:43

Ptaki wybierają orzechy,ponieważ są bardziej energetyczne od słonecznika.I raczej im nie szkodzą.
Avatar użytkownika
78
 
Posty: 10587
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 19:59

Postprzez Lamika » wtorek, 30 października 2012, 23:06

Ja myślę, że może być w tym ziarno prawdy, o tyle, że żadna dieta nie może być jednostronna, ptasia zapewne też. Jednocześnie nie grozi im, że przejdą całorocznie na dietę orzechową, a zimą bardziej kaloryczny pokarm wskazany. To tak na "zdrowy rozum" ;)
Birds of a feather flock together.
Avatar użytkownika
Lamika
Administrator
 
Posty: 23386
Dołączył(a): sobota, 14 lipca 2012, 22:28
Lokalizacja: Warszawa

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze karmniki

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość