Karmniki, Dokarmianie (Ogólnie)

Moderator: Lamika

Karmniki. Dokarmianie (Ogólne)

Postprzez Ciuciek » niedziela, 14 października 2012, 14:11

Wielkimi krokami zbliża się zima ;) Jak ciężki to okres dla zwierząt a w szczególności dla ptaków chyba pisać nie muszę.

Przymierzam się do zrobienia jakiejś prostej konstrukcji, poszperałem po necie i udało mi się znalezc kilka przepisów na karmnik :mrgreen:

LINK 1
Ciekawy artykuł

A teraz pytania z innej beczki:
-Kiedy zaczynacie dokarmiać?
-I jaki pokarm dla jakich gatunków ptaków :) aby np. skutecznie wabić do siebie Kosy,Kwiczoły ?
Avatar użytkownika
Ciuciek
 
Posty: 2654
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 01:21

Kos, kwiczoł, szpak, rudzik, drozd

Postprzez Lamika » niedziela, 14 października 2012, 15:50

kos, śpiewak, kwiczoł, szpak, rudzik, strzyżyk, trznadel, dzierlatka
owoce i nasiona roślin dziko żyjących: mniej wartościowe zboża, nasiona owsa, prosa, lnu i konopi, suche lub namoczone płatki ryżowe i owsiane, pokrojone jabłka i gruszki, jarzębina, ogryzki, jarzyny gotowane bez soli, także małe kawałki mięsa.

Żródło
Birds of a feather flock together.
Avatar użytkownika
Lamika
Administrator
 
Posty: 23387
Dołączył(a): sobota, 14 lipca 2012, 22:28
Lokalizacja: Warszawa

Re: Karmniki, Dokarmianie (Ogólnie)

Postprzez garrulus » niedziela, 14 października 2012, 19:05

Kosy i kwiczoły chętnie jedzą w zimie jabłka. Ja nabijam połówki jabłek na gałązki żywopłotu lub drzewek, w miejscach nasłonecznionych, gdzie ptaki lubią się wygrzewać. Wybieram tak gałąź, żeby ptak miał dostęp do jabłka, żeby była blisko jakaś pozioma gałązka, na której może usiąść i jeśli to jest nisko, to tak żeby śnieg nie zasypał jabłka.
Nadjedzone jabłka czasem spadają na ziemię, ale i tak zostają zjedzone do końca ;)

Kilka zdjęć z poprzednich zim ;)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
garrulus
 
Posty: 3879
Dołączył(a): sobota, 22 września 2012, 22:04

Re: Karmniki, Dokarmianie (Ogólnie)

Postprzez kisiel1992 » niedziela, 14 października 2012, 23:46

a ja się spytam o sklep internetowy gdzie kupujecie ziarno ;D
Avatar użytkownika
kisiel1992
 
Posty: 220
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 01:58
Lokalizacja: Szczecin

Re: Karmniki, Dokarmianie (Ogólnie)

Postprzez Maciek » poniedziałek, 15 października 2012, 16:06

Ciuciek napisał(a):Wielkimi krokami zbliża się zima ;) Jak ciężki to okres dla zwierząt a w szczególności dla ptaków chyba pisać nie muszę.

Przymierzam się do zrobienia jakiejś prostej konstrukcji, poszperałem po necie i udało mi się znalezc kilka przepisów na karmnik :mrgreen:


A teraz pytania z innej beczki:
-Kiedy zaczynacie dokarmiać?
-I jaki pokarm dla jakich gatunków ptaków :)


Sikorki , kowaliki przepadają za słonecznikiem :) Ja sypię przez cały rok :)
Avatar użytkownika
Maciek
 
Posty: 2930
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 07:54
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Karmniki, Dokarmianie (Ogólnie)

Postprzez Pleszka » poniedziałek, 15 października 2012, 19:17

kisiel1992 napisał(a):a ja się spytam o sklep internetowy gdzie kupujecie ziarno ;D


Przez ostatnie dwa lata kupowałam tutaj:
http://rybyozdobne.pl/dzikie_ptaki-wszy ... ,31,0.html

W tym roku spróbuję najpierw kupić coś w mojej okolicy.
Jak się nie uda, to wówczas zamówię jakąś niewielką ilość "karmy energetycznej" lub "karmy dla dzikich ptaków".
Poprzednio żeby zaoszczędzić na dostawie zamówiłam dużo na raz i potem okazało się, że za dużo.
Pleszka
 
Posty: 405
Dołączył(a): piątek, 27 lipca 2012, 21:15

Re: Karmniki, Dokarmianie (Ogólnie)

Postprzez Ciuciek » poniedziałek, 15 października 2012, 19:33

A zastanawiałem się nad "kolbami" co w sklepach zoologicznych kupują właściciele papug i innych ptaków, tak się zastanawiam czy to dobry pomysł?

tak wyglądają

Obrazek

Zastanawiam się czy karmniczek zamontować na balkonie czy w ogrodzie ale chyba na balkonie bo będę miał z niego wygodny widok :D
Avatar użytkownika
Ciuciek
 
Posty: 2654
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 01:21

Re: Karmniki, Dokarmianie (Ogólnie)

Postprzez kisiel1992 » poniedziałek, 15 października 2012, 19:50

Pleszka, czyli szału nie ma, (wiadomo czego) nie urywa :D

Myślałem, że gdzieś jest taniej, niż 3,15/kg :D
Avatar użytkownika
kisiel1992
 
Posty: 220
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 01:58
Lokalizacja: Szczecin

Re: Karmniki, Dokarmianie (Ogólnie)

Postprzez garrulus » poniedziałek, 15 października 2012, 20:57

Ciuciek napisał(a):A zastanawiałem się nad "kolbami" co w sklepach zoologicznych kupują właściciele papug i innych ptaków, tak się zastanawiam czy to dobry pomysł?

tak wyglądają

Obrazek


Takie kolby nie są polecane dla ptaków trzymanych w domach - to tak jak czipsy dla dzieci. Są tuczące i nie mają żadnych wartości odżywczych. Od czasu do czasu jako smakołyk nie zaszkodzą, ale jednak lepiej podawać coś bardziej wartościowego.
Myślę, że to samo dotyczy dzikich ptaków - po co wydawać pieniądze na takie kolby, można za to kupić słonecznik lub konopie - przysmak wielu dzikich ptaków. Jak ktoś chce, może kupić jako smakołyk ziarna murzynka - mają dość dużo tłuszczu i są lubiane przez ptaki, ale dość drogie.
Konopie dobrze jest przed wysypaniem do karmnika trochę rozgnieść - np. wałkiem lub drewnianą łyżką na desce, wtedy skorzystają z nich i sikorki. Dzwońce poradzą sobie z twardą łuską bez problemu.
garrulus
 
Posty: 3879
Dołączył(a): sobota, 22 września 2012, 22:04

Re: Karmniki, Dokarmianie (Ogólnie)

Postprzez garrulus » wtorek, 16 października 2012, 22:23

Ciuciek napisał(a):A teraz pytania z innej beczki:
-Kiedy zaczynacie dokarmiać?


Jako głos w dyskusji o czasie dokarmiania zaprezentuję (dla niektórych kontrowersyjne) poglądy zawarte w książce, której autorzy są zwolennikami całorocznego dokarmiania ptaków.
Kiedyś już, na innym forum, pisałam o tych poglądach, ale może zainteresuje to też nowych czytelników tego forum.

Peter Berthold, Gabriele Mohr
Dokarmianie ptaków

Muza SA
Warszawa 2008
77 stron

Książka oprócz części teoretycznej, zawiera wiele praktycznych porad dotyczących dokarmiania. Są tu też zaprezentowane te gatunki ptaków, które najczęściej zaglądają do karmników i przy każdym jest informacja o jego zachowaniu w karmniku i preferencjach pokarmowych.
Autorzy to: prof. Peter Berthold - był przez pewien czas dyrektorem stacji ornitologicznej Radolfzell (Niemcy), należącej do Instytutu Maksa Plancka
Gabriele Mohr - asystentka techniczna w stacji ornitologicznej Radolfzell.

Autorzy książki opowiadają się za całorocznym karmieniem i nie chodzi im o to, by zatrzymać gatunki migrujące, lecz o to, by zwiększyć efektywność lęgów i różnorodność gatunków w danym terenie, gdzie wiele gatunków znika wobec braku pokarmu.
Dokarmianie widzą jako "zadośćuczynienie" za zniszczone środowisko, w którym ptaki nie mogą już żyć.
Cytuję: "... w ostatnich dziesięcioleciach, tak "posprzątaliśmy" ich tereny - pozbawiając je pokarmu - że dziś wiele jest zagrożonych. Oczywiście najlepiej byłoby objąć ochroną ptasie siedliska wraz z ich zasobami pokarmowymi albo odtworzyć je poprzez powrót do naturalnej przyrody. Niestety, jest to sposób bardzo żmudny, a jego efekt niepewny. Tak więc na razie pozostają nam szybko działające środki zastępcze."
..." musimy jeszcze raz wyraźnie napisać: poprzez dokarmianie możemy ptakom niejako "zwrócić" przynajmniej część tego, co odebraliśmy im naszą bezwzględną gospodarką rolną."
Od siebie przypomnę o różnicach między rolnictwem w Anglii i Niemczech a tym w Polsce, gdzie ciągle jeszcze jest wiele tradycyjnych małych gospodarstw i pól z miedzami, kępami drzew, mokradłami i chwastami.

Badania, na które powołują się autorzy trwają już jakiś czas.
Systematyczne badania nad skutkami dokarmiania ptaków rozpoczęto w Anglii na początku lat 70.
W 1970/71 r. wobec gwałtownego spadku liczebności ptaków rozpoczęto tam akcję dokarmiania. Zaangażowało się w nią prawie 20 milionów posiadaczy ogródków przydomowych.Badanie te trwają nadal - bierze w nich udział 17 tys. obserwatorów.
Pracownicy stacji ornitologicznej Radolfzell systematyczne badania nad dokarmianiem ptaków prowadzą od 10 lat.
Za sukces uważają m.in. odbudowanie przy jednym ze stanowisk całorocznego dokarmiania prawie zupełnie zanikłej tam populacji wróbla. Obecnie populacja ta liczy 30 par lęgowych. Oczywiście wraz z dokarmianiem należy zadbać także o miejsca lęgowe dla ptaków.
Bada się także wpływ dokarmiania na termin lęgów, ilość jaj, liczbę piskląt wychodzących z gniazd, kondycję i śmiertelność piskląt itp.

Autorzy książki uważają, że optymalny czas, by rozpocząć dokarmianie, to wrzesień.
Ptaki bowiem muszą dużo wcześniej i przed zimą zapoznać się z miejscem, gdzie będą mogły liczyć na pokarm. Są jeszcze ptaki wędrowne, które zapamiętają i może wrócą do karmnika wiosną. Młode jeszcze często towarzyszą rodzicom i uczą się od nich, gdzie szukać pokarmu.
Rozpoczętego teraz dokarmiania nie można przerywać przynajmniej do początku okresu lęgowego - czyli do maja, czerwca!
Według autorów książki przeprowadzone przez nich i przez innych badania wskazują, że całoroczne dokarmianie wpływa pozytywnie na zwiększenie ilości gatunków w okolicy, przyczynia się do większego sukcesu lęgowego i powiększenia populacji różnych gatunków, oraz stabilizuje małe miejscowe populacje.
Zdaniem tych badaczy nie jest prawdą, że ptaki uzależniają się od wykładanego im pokarmu. Nawet jeśli karmniki są pełne, nie rezygnują z samodzielnego poszukiwania pokarmu i karmią pisklęta pokarmem naturalnym.
"Zimowe, a w jeszcze większym stopniu całoroczne dokarmianie przynosi ptakom wiele korzyści, nie stanowiąc przy tym dla nich żadnego zagrożenia."
---------
Tyle o książce.
Ja sama przez cały rok dokarmiam wróble - są to ptaki bardzo związane z człowiekiem i uzależnione od niego, a ich źródła pokarmu w mieście skurczyły się i coraz trudniej znaleźć im miejsca lęgowe.
Ponieważ mieszkam w bloku na 5. piętrze, sypię do karmnika kaszę jaglaną, a w zimie dodatkowo słonecznik - łuskany, żeby ptaki nie śmieciły łuskami. W okresie lęgowym dorosłe przyprowadzają młode i karmią je na parapecie - kaszy nie trzeba łuskać, więc jest dobra dla takich maluchów, które właśnie opuściły gniazdo. A potem całe stadka młodych przylatują już samodzielnie. ;)
garrulus
 
Posty: 3879
Dołączył(a): sobota, 22 września 2012, 22:04

Następna strona

Powrót do Nasze karmniki

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości