Park im. Wojciecha Biechońskiego w Gorlicach

Moderator: Lamika

Park im. Wojciecha Biechońskiego w Gorlicach

Postprzez 75ronin » poniedziałek, 29 października 2012, 21:28

Przedstawiam Wam gorlicki park miejski im. Wojciecha Biechońskiego, teraz może troszkę niegościnny ;) bo zimowy, ale też piękny :D. Najpierw jednak krótki opis z strony gorlickiego Urzędu Miejskiego.

Park Miejski im. Wojciecha Biechońskiego zajmuje sporą powierzchnię, bo aż 20 ha terenu położonego w widłach rzek Ropy i Sękówki, a dokładniej, usytuowany jest na prawym brzegu rzeki Ropy.
Teren parku od północy przechodzi w park leśny, usytuowany na stokach Góry Parkowej, od wschodniej strony graniczy z potokiem wpadającym do rzeki Ropy, a na zachodnim krańcu z boiskiem sportowym. Wzniesienie zwane Górą Parkową osiąga 350 m wysokości i opada stromą skarpą, ozdobioną licznymi skalnymi urwiskami oraz porośniętą wielowiekowymi drzewami, ku dolinie. Park usytuowany jest w odległości około 500 m na południowy wschód od zabudowy centrum miasta. Od strony obwodnicy prowadzi do niego, wiszący nad rzeką Ropą, linowy most zwany “ławą”, wybudowany w 1956 roku. Do parku można dojechać od strony ulicy Dukielskiej. Tutaj odnajdziemy bezpłatny niewielki parking. Samochód można pozostawić również przy nieodległych obiektach rekreacyjnych na ulicy Sportowej.
Park wyposażony jest w funkcjonalną sieć węższych i szerszych alejek spacerowych, pokrytych masą asfaltową, przy których znajdują się ławki oraz liczne kosze na śmieci. Obszar zieleńca przecina też wiele ścieżek spacerowych. W parku urządzono plac zabaw, który, niedawno odnowiony, uprzyjemnia pobyt w parku dzieciom. Jest tu zjeżdżalnia, dwa zespoły huśtawek, pierwszy przeznaczony dla młodszych, a drugi dla starszych dzieci. W centrum placu zabaw stoi czteroosobowa karuzela. Przy wejściu znajduje się obelisk z popiersiem założyciela parku – Wojciecha Biechońskiego, wzniesiony w 1973 roku według projektu J. Krauzego oraz pomnik Kazimierza Pułaskiego – przywódcy konfederatów barskich, przypominający jego pobyt na ziemi gorlickiej. W odległości kilkunastu metrów od pawilonu, obok którego w sezonie letnim funkcjonuje ogródek gastronomiczny, jest pomnik Niepodległości z rzeźbą Orła Białego – symbolu Polski Niepodległej oraz płaskorzeźbą Juliusza Słowackiego z 1919 roku dłuta I. O. Kaniewicza. Pomnik ten został odsłonięty w 110 rocznicę urodzin wieszcza. Czwarty pomnik – dwa przytulone niedźwiadki – to rzeźba zakochanych. Bo przecież park jest miejscem spotkań tych, których dosięgła strzała Amora. Opuszczając park mostkiem nad kąpieliskiem rzeki Sękówki, mijamy stadion sportowy, krytą pływalnię “Fala” oraz odkryty basen, lodowisko i halę sportową, zaprojektowana przez Wojciecha Zabłockiego.
W parku znajduje się ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza z opisami flory, fauny i geologii terenu umieszczonymi na dużych tablicach w języku polskim i niemieckim.
Obszar jest zagospodarowany i utrzymany w sposób prawidłowy, oszczędny w wystroju. Występujące tu zespoły roślin są utrzymane w niezłym stanie zdrowotnym i urozmaiconej kompozycji krajobrazowej.

Nie wszystko co tu jest napisane jest zgodne z rzeczywistością (szczególnie ostatnie 2 linijki), ale to są nasze, małe lokalne problemiki. :twisted:
Zdjęcia też będą. :D
Ostatnio edytowano czwartek, 8 listopada 2012, 21:06 przez 75ronin, łącznie edytowano 1 raz
75ronin
 
Posty: 682
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 07:24
Lokalizacja: Małopolska, Gorlice

Re: Park im Wojciecha Biechońskiego w Gorlicach

Postprzez 75ronin » poniedziałek, 29 października 2012, 22:47

Fotki dzisiejsze (29.X.2012)

Widok na wiszący most prowadzący do parku.
Ostatnio edytowano poniedziałek, 7 października 2013, 21:18 przez 75ronin, łącznie edytowano 1 raz
75ronin
 
Posty: 682
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 07:24
Lokalizacja: Małopolska, Gorlice

Re: Park im Wojciecha Biechońskiego w Gorlicach

Postprzez 75ronin » poniedziałek, 29 października 2012, 22:52

Pomnik upamiętniający burmistrza Gorlic, a zarazem założyciela gorlickiego parku miejskiego.
Ostatnio edytowano poniedziałek, 7 października 2013, 21:18 przez 75ronin, łącznie edytowano 1 raz
75ronin
 
Posty: 682
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 07:24
Lokalizacja: Małopolska, Gorlice

Re: Park im Wojciecha Biechońskiego w Gorlicach

Postprzez 75ronin » poniedziałek, 29 października 2012, 22:59

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
Ostatnio edytowano poniedziałek, 7 października 2013, 21:18 przez 75ronin, łącznie edytowano 1 raz
75ronin
 
Posty: 682
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 07:24
Lokalizacja: Małopolska, Gorlice

Re: Park im Wojciecha Biechońskiego w Gorlicach

Postprzez Jola » poniedziałek, 29 października 2012, 23:09

Ronin :-D Dalej twierdzę że zima jest piękna :-D A śnieg na drzewach i kolorowe liście to obrazek jak z bajki. :-D Brakuje tylko sań Świętego Mikołaja :-D
Obrazek
Avatar użytkownika
Jola
 
Posty: 15231
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 01:23

Re: Park im Wojciecha Biechońskiego w Gorlicach

Postprzez 75ronin » poniedziałek, 29 października 2012, 23:13

Widok na pawilon, który obecnie (tzn. nie tylko w zimie) jest nieużytkowany, a szkoda - dawniej było w nim coś w rodzaju kawiarni, która cieszyła się dużym powodzeniem. Z powodzeniem mogłaby być znowu otwarta (z pewnością miałaby większe wzięcie niż ten ogródek dla piwoszy :evil: ), a w górnej części mógłby być mały hotelik. Obecnie z budynku korzystają (i to raczej sporadycznie) sowy. A wymieniony wyżej ogródek piwny w nocnych godzinach w weekend jest źródłem katuszy dla wszelkich zwierząt zamieszkujących park i dla mieszkańców osiedli znajdujących się po drugiej stronie rzeki Ropy za obwodnicą miejską - w weekendy występuje tam "zespół", któremu się wydaje, że wykonuje muzykę i że śpiewa. A to jest po prostu "młocka" i "wycie" (jakiego nie powstydziłaby się Brunhilda z "Wakacji z duchami" :twisted: ).
Ostatnio edytowano poniedziałek, 7 października 2013, 21:18 przez 75ronin, łącznie edytowano 1 raz
75ronin
 
Posty: 682
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 07:24
Lokalizacja: Małopolska, Gorlice

Re: Park im Wojciecha Biechońskiego w Gorlicach

Postprzez 75ronin » poniedziałek, 29 października 2012, 23:32

Widok na polanę w parku na której końcu dawniej znajdowała się scena taneczna (tak, tak, taneczna) na której występowały podczas różnego rodzaju festynów i lokalnych imprez różne zespoły (także i taneczne). Niestety ktoś zdecydował z jakichś przyczyn, że scena ma zostać rozebrana - ta sytuacja jest jednym z wielu wskaźników na to że właściwie życie kulturalne i rozrywkowe w Gorlicach umiera..... :evil:
Ostatnio edytowano poniedziałek, 7 października 2013, 21:19 przez 75ronin, łącznie edytowano 1 raz
75ronin
 
Posty: 682
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 07:24
Lokalizacja: Małopolska, Gorlice

Postprzez Alicja » poniedziałek, 29 października 2012, 23:36

Bardzo sympatyczny park, zachęcający do długich spacerów :) wiszący most na pewno jest jedną z atrakcji ale i alejki wśród drzew też wzrok przyciągają :D dzięki Ronin za zimowe zdjęcia tego parku :)
P o z d r a w i a m
Obrazek
Avatar użytkownika
Alicja
 
Posty: 24330
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Park im Wojciecha Biechońskiego w Gorlicach

Postprzez 75ronin » poniedziałek, 29 października 2012, 23:45

Widok na pomnik Niepodległości z rzeźbą Orła Białego – symbolu Polski Niepodległej oraz płaskorzeźbą Juliusza Słowackiego z 1919 roku dłuta I. O. Kaniewicza.
Niestety po ostatnim odnowieniu (a właściwie ratunku przed rozsypaniem się pomnika) oryginalny orzeł gdzieś zniknął, a pojawił się twór, który mi kojarzy się osobiście z orłem jakiego często można zobaczyć na zdjęciach czy filmach archiwalnych z II w.św, a dotyczących oficjalnego życia hitlerowskiej III Rzeszy - krótko mówiąc kojarzy mi się z hitlerowskim orłem, a nie Orłem Białym. :evil:
Chyba jeszcze na forum Ciconia zamieszczałem zdjęcie tego pomnika z nie zmienionym orłem, postaram się wrzucić kiedyś linka do tego zdjęcia dla porównania.

Nie wiem co Wy o tym myślicie, ale dla mnie ten orłopodobny twór jest po prostu BRZYDKI. :evil:
Ostatnio edytowano poniedziałek, 7 października 2013, 21:19 przez 75ronin, łącznie edytowano 1 raz
75ronin
 
Posty: 682
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 07:24
Lokalizacja: Małopolska, Gorlice

Re: Park im Wojciecha Biechońskiego w Gorlicach

Postprzez Kawusia » poniedziałek, 29 października 2012, 23:47

Piękne okolice a w szacie zimowej wyglądają czasami tajemniczo. Chwalić Biechońskiego za ten Park :)
Kocham moje miasto
Obrazek
Avatar użytkownika
Kawusia
 
Posty: 3550
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 18:19
Lokalizacja: Gdańsk

Następna strona

Powrót do Nasze parki

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości