Strona 1 z 1

Park Wielkopolski

PostNapisane: sobota, 6 października 2012, 19:27
przez emen5
Park Wielkopolski, zwany również Zieleńcem Wielkopolskim położony jest na terenie dzielnicy Ochota. Granice parku wyznaczają ulice: Wawelska, Filtrowa, Krzyckiego, Łęczyńska, Reja, Dantyszka, Górnickiego. W bezpośrednim otoczeniu zieleńca znajdują się domy mieszkalne tzw. Kolonii Staszica i Kolonii Lubeckiego, Szkoła Podstawowa nr 23 im. Edwarda Szymańskiego, Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego, Ministerstwo Środowiska. Kładka nad ulicą Wawelską łączy park z Polem Mokotowskim i terenami stadionu Skra. Powierzchnia parku wynosi 4,73 ha. Założony w 1938 roku według projektu planisty Zygmunta Hellwiga na miejscu dawnego obozu wojskowego, łączył tereny Filtrów z Polem Mokotowskim. Zaprojektowany został zgodnie z duchem modernizmu charakteryzującym się dążeniem do geometryzacji planu i osiowo symetrycznym rozplanowaniem głównych elementów. Składał się z dwóch części - prostokątnej (pomiędzy ul. Filtrową i ul. Wawelską) i trapezowej (pomiędzy ulicami Dantyszka, Reja i Krzyckiego). W parku urządzono główną aleję spacerową pierwotnie obsadzoną topolami Simona i place zabaw dla dzieci. Układ przestrzenny Zieleńca Wielkopolskiego pozostał niezmieniony. Park składa się z dwóch części - prostokątnej i w kształcie trapezu. Część prostokątna podzielona została przejściami na mniejsze elementy, a najwyraźniejszą aleją jest Al. Wielkopolska (długości około 30 m i szerokości 5m). Symetrycznie po obu stronach tej alei znajdują się dwa place - jeden do zabawy dla dzieci, a na drugim stoją stoły do gry w ping-ponga. W pobliżu ulicy Wawelskiej na trawniku graniczącym z boiskiem szkolnym usytuowany jest drugi plac zabaw, z którego bardzo często korzystają dzieci uczęszczające do świetlicy. Place zabaw wyposażone są w huśtawki, drabinki z metalowych rur, piaskownice, zjeżdżalnie. Osobliwością Parku, wpisanego w1983 roku do rejestru zabytków, są dwa rosnące w części północnej jesiony, uznane za pomniki przyrody.

To nie jest pomnik przyrody,ale też wygląda imponująco :)
Obrazek

A to latarnie,niedawno wymienione.One stoją prosto :!: Jestem bardzo ciekawa,czemu na zdjęciu są krzywe a drzewa proste :?: :o
Obrazek
Obrazek

c.d.n.

Re: Park Wielkopolski

PostNapisane: sobota, 6 października 2012, 19:34
przez emen5
W sympatycznych zakątkach ławeczki nieco zaniedbane. Ale kawce to zupełnie nie przeszkadza ;)
Obrazek
Obrazek

A to jeden z placów zabaw dla dzieci
Obrazek

I jeden ze stołów do ping ponga
Obrazek

c.d.n.

Re: Park Wielkopolski

PostNapisane: sobota, 6 października 2012, 19:41
przez emen5
Najszersza aleja parku
Obrazek

Jesienią nie widać wyjątkowego uroku tego placyku z pięknym krzewem i żywopłotem
Obrazek

A tu jesieni jeszcze nie widać
Obrazek

Na zakończenie drzewko płaczące. Wygląda jak brzoza :)
Obrazek

Koniec spaceru.Dalszy ciąg na wiosnę :)

PostNapisane: sobota, 6 października 2012, 19:51
przez Alicja
Emen :D dziękuję za miły spacerek :D do Parku Wielkopolskiego jeszcze mnie nie zaniosło; może się kiedyś tam wybiorę :)

PostNapisane: sobota, 6 października 2012, 20:32
przez Lamika
Emen :) Dziękuję za zaprezentowanie zupełnie mi nieznanego parku. Nic o nim nie wiedziałam, a teraz już wiem i pewnie się do niego wybiorę.

Re: Park Wielkopolski

PostNapisane: sobota, 6 października 2012, 22:26
przez Pleszka
emen5, ta brzoza to jest jakaś odmiana typu "pendula", czyli zwisająca. Pamiętam to określenie z technikum ogrodniczego.

Wpisałam w gogle słowo "pendula" i jak widać jest tego sporo :D
http://www.google.pl/search?hl=en&newwi ... sgb504DAAg

Oj, źle umieściłam link :) Poprawiłam.

Re: Park Wielkopolski

PostNapisane: sobota, 6 października 2012, 22:56
przez emen5
Pleszko :) Dziękuję za podanie nazwy tego ślicznego drzewka :)