Sernik czarno biały

Moderator: Lamika

Sernik czarno biały

Postprzez ludi2 » piątek, 16 listopada 2012, 23:33

Jedyny sernik, ktory lubiłam będąc dzieckiem. Pewnie za sprawą kruchego kakaowego ciasta :D

Ciasto:
500 g mąki 250 g margaryny lub masła 1 pojedynczy proszek do pieczenia -2 łyżeczki
1 szklanka cukru (dawałam mniej ok.1/2 szklanki) 3 łyżki kakao 3 łyżki śmietany (dałam 5)
Nie ma w przepisie ale ja dałam jedno rozmącone jajko bo ciasto było suche.
Zagnieść jak każde półkruche ciasto(siekałm nozem na poczatku), podzielić na dwie części, włożyć do zamrażarki

Masa serowa:
1 kg białego sera, dwukrotnie zmielonego
5 jajek 1,5 – 2 łyżki mąki ziemniaczanej 2 szklanki cukru (półtorej wystarczy)
aromat (waniliowy, arakowy, rumowy) – nie miałam i dałam cukier waniliowy i skórkę otarta z cytryny
150 g zwykłego masła (dałam 100g masla i dodatkowo 1 łyżkę mąki pszennej w tym samym czasie gdy dawałam ziemniaczaną)n
Utrzeć masło z żółtkami, dodawać stopniowo cukier,ser, mąkę ziemniaczaną, aromat, a na końcu – ubitą pianę z białek.
(Ja, gdy utarlam masło z żółtkami dodałam polowę cukru , a drugą połowę cukru dodałam do piany z białek pod koniec ubijania.)
Do blaszki zetrzeć na tarce jarzynowej jedną część ciasta, wyłożyć ser, a na niego zetrzeć drugą część ciasta. Piec w średnio nagrzanym piekarniku (180- 200 stopni) około godziny. Piekłam w 180°C przez 50 minut, po czym przez kolejne 10 min. Zostawiłam w wyłaczonym piekarniku.
Avatar użytkownika
ludi2
 
Posty: 247
Dołączył(a): niedziela, 14 października 2012, 22:06

Re: Sernik czarno biały

Postprzez ludi2 » piątek, 16 listopada 2012, 23:55

Acha , moja foremka była w wymiarach 36cmX26cm, czyli ciasto jest dosyć spore..
:D
Avatar użytkownika
ludi2
 
Posty: 247
Dołączył(a): niedziela, 14 października 2012, 22:06

Re: Sernik czarno biały

Postprzez ludi2 » niedziela, 13 stycznia 2013, 18:41

Niedawno znowu pieklam ten sernik i mialam mniej twarogu wiec proporcjonalnie dalam mniej maki .
Na 300 g maki dalam jedynie 100 g masla i za to dodałam jedno zoltko i 3lyzki smietany.Nie wiem czy to chudziej :roll: musialabym popatrzec w przelicznik kalorii ale ciasto bylo smaczniejsze :)
Avatar użytkownika
ludi2
 
Posty: 247
Dołączył(a): niedziela, 14 października 2012, 22:06


Powrót do Tu połasujesz

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość