Pomidory suszone

Moderator: Lamika

Pomidory suszone

Postprzez emen5 » sobota, 1 września 2012, 15:56

Bardzo smaczne,niezbyt pracochłonne,polecam :)

2 - 3 kg pomidorów,najlepiej podłużnych,bo mięsiste,z małą ilością pestek
sól,cukier do smaku
oliwa lub olej - ja używam oleju z pestek winogron albo rzepakowego
czosnek
zioła wg uznania: bazylia,oregano,rozmaryn,tymianek,mogą być zioła prowansalskie - co kto lubi

Pomidory umyć,wykroić szypułki,przekroić wzdłuż. Z każdej połówki usunąć pestki i sok.Ja to robię nie łyżeczką,ale palcami,bo zostają wtedy fragmenty miąższu.Połówki pomidorów ułożyć ciasno na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Pomidory lekko posolić i pocukrzyć.

Obrazek

Blaszkę wstawić do piekarnika ustawionego na 90*,przy włączonym termoobiegu i uchylonych drzwiczkach.Ja robię to tak,że po nagrzaniu uchylam drzwiczki i suszę około 0,5 godz.Po wystygnięciu powtarzam czynność.Do pomidorów trzeba zaglądać,bo mają się wysuszyć a nie ususzyć "na wiór". Po wysuszeniu mają tak wyglądać

Obrazek

Ponieważ pomidory czasem suszą się nierównomiernie,trzeba pilnować i ewentualnie wysuszone zdjąć z blaszki.
Wysuszone pomidory przełożyć do miski,posypać ziołami,wymieszać i przełożyć warstwami do słoików.Do każdego słoika włożyć ząbek czosnku.Słoiki zapełniać do 5/6 wysokości,gdyż pomidory silnie chłoną olej.
Oliwę/olej bardzo mocno zagrzać (nie gotować!) i zalać słoiki do pełna,żeby wszystkie pomidory były pokryte.Każdy słoik odwrócić do góry dnem,zostawić do ostygnięcia

Obrazek
Ostatnio edytowano piątek, 23 sierpnia 2013, 20:44 przez emen5, łącznie edytowano 2 razy
Pozdrawiam
Obrazek
Avatar użytkownika
emen5
 
Posty: 15294
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 08:42

Re: Pomidory suszone

Postprzez Jola » sobota, 1 września 2012, 16:14

Emen wygląda zachęcająco :D
Obrazek
Avatar użytkownika
Jola
 
Posty: 15231
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 01:23


Powrót do Tu coś przegryziesz

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość