Domowe piwo

Moderator: Lamika

Domowe piwo

Postprzez Accipiter » czwartek, 11 maja 2017, 20:40

Witam :)
Jakiś czas temu zainteresowałem się piwem rzemieślniczym tzw. kraftowym. Nie sądziłem, że piwo może smakować, pachnieć. Na myśl o tym, że piwo można degustować tylko się głupio uśmiechałem. No właśnie, do czasu aż nie zaryzykowałem i zamiast zwykłego koncernowego lagera kupiłem coś zupełnie innego. I wtedy własnie był BUM. Odkrywanie co rusz to nowym stylów aż pojawił się temat warzenia piwa w domu. Długo zastanawiałem się czy warto, czy w ogóle się uda, jak z czasem, kwestia dezynfekcji, możliwość wystąpienia tzw. "granatów" itd. Okazało się, że można kupić coś takiego jak brewkit czyli gotowy, nachmielony ekstrakt słodowy. Przygotowanie piwa nie jest wtedy takie czasochłonne i nie wymaga większych nakładów finansowych na sprzęt.
Dokonałem odpowiedniego zakupu.
Zdecydowałem, że pierwszym piwem będzie Irish Stout z brewkitu. Akurat ten styl mi bardzo pasuje: ciemne, kawowe, palone i lekkie piwo na każdą porę roku.
Dziś jest drugi dzień fermentacji. Rozlew będzie miał miejsce może za 5-7 dni. Ale do pierwszej degustacji jeszcze daleka droga.

Obrazek
Avatar użytkownika
Accipiter
 
Posty: 1345
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 19:26
Lokalizacja: Gierałcice (ONY)

Postprzez Lamika » czwartek, 11 maja 2017, 21:30

Ciekawe :) Jaka to będzie ilość :?:
Birds of a feather flock together.
Avatar użytkownika
Lamika
Administrator
 
Posty: 23219
Dołączył(a): sobota, 14 lipca 2012, 21:28
Lokalizacja: Warszawa

Re: Domowe piwo

Postprzez Accipiter » piątek, 12 maja 2017, 16:21

Mam 21 litrów ale ten 1 litr to zostawiam do badania próbek ekstraktu końcowego.
Avatar użytkownika
Accipiter
 
Posty: 1345
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 19:26
Lokalizacja: Gierałcice (ONY)

Re: Domowe piwo

Postprzez emen5 » piątek, 12 maja 2017, 20:15

Lubię piwa rzemieślnicze :D Jestem bardzo ciekawa jak Ci się uda warzenie :roll: :D
Pozdrawiam
Obrazek
Avatar użytkownika
emen5
 
Posty: 15209
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 07:42

Re: Domowe piwo

Postprzez Accipiter » czwartek, 18 maja 2017, 21:00

2 dni temu zabutelkowałem swoje domowe piwo :)
Zapach po otwarciu fermentora bardzo przyjemny, cukierkowy, kukułkowy. Przy okazji pomiaru ekstraktu końcowego miałem okazję spróbować jak mniej więcej będzie smakowało piwo: jest lekkie, nieco wodniste i mocno nachmielone, czuć goryczkę i to wyraźnie co mnie pozytywnie zaskoczyło.
Zawartość alkoholu to 3,8% więc na ciepłe dni w sam raz.
Teraz 40 butelek leżakuje sobie spokojnie i czeka na pierwszą degustację :)

Obrazek
Avatar użytkownika
Accipiter
 
Posty: 1345
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 19:26
Lokalizacja: Gierałcice (ONY)

Re: Domowe piwo

Postprzez emen5 » czwartek, 18 maja 2017, 21:20

Na razie gratuluję :D
Pozdrawiam
Obrazek
Avatar użytkownika
emen5
 
Posty: 15209
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 07:42

Postprzez Lamika » czwartek, 18 maja 2017, 22:12

Dość szybko się uwarzyło :D A dlaczego nie zdegustowałeś od razu przynajmniej szklaneczki :?: Ono Musi leżakować :?:
Birds of a feather flock together.
Avatar użytkownika
Lamika
Administrator
 
Posty: 23219
Dołączył(a): sobota, 14 lipca 2012, 21:28
Lokalizacja: Warszawa

Re: Domowe piwo

Postprzez Accipiter » piątek, 19 maja 2017, 09:23

Spróbowałem tylko trochę, żeby sprawdzić czy nie skwaśniało w trakcie fermentacji. A poza tym temperatura brzeczki w trakcie zlewania do butelek miała 20 st. C. W takiej temperaturze piwo za bardzo nie smakuje :)
Teraz, kiedy leżakuje sobie w butelce będzie miało czas, żeby się nagazować. Myślę, że pod koniec przyszłego tygodnia otworzę pierwszą butelkę :)
A propo leżakowania, piwo powinno sobie trochę "odpocząć" i ułożyć się. Czas mu służy.
Avatar użytkownika
Accipiter
 
Posty: 1345
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 19:26
Lokalizacja: Gierałcice (ONY)

Re: Domowe piwo

Postprzez Apollo » piątek, 19 maja 2017, 21:22

Po lekturze wątku przestało mi smakować piwo, które otworzyłem z okazji piątkowego wieczoru... ;)
Apollo
Administrator
 
Posty: 3726
Dołączył(a): poniedziałek, 5 maja 2014, 23:20

Re: Domowe piwo

Postprzez Accipiter » piątek, 19 maja 2017, 22:38

Apollo napisał(a):Po lekturze wątku przestało mi smakować piwo, które otworzyłem z okazji piątkowego wieczoru... ;)

:D
A tak z ciekawości muszę zapytać, co to było za piwo?
Avatar użytkownika
Accipiter
 
Posty: 1345
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 19:26
Lokalizacja: Gierałcice (ONY)

Następna strona

Powrót do Tu się napijesz

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron