Domowe piwo

Moderator: Lamika

Re: Domowe piwo

Postprzez 78 » czwartek, 10 sierpnia 2017, 08:44

No i rośnie nam nowa manufaktura.Trzymam kciuki i ocieram cieknącą ślinkę.
Avatar użytkownika
78
 
Posty: 10510
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 19:59

Re: Domowe piwo

Postprzez Maciek » czwartek, 10 sierpnia 2017, 15:20

Acci :) To nie dla mnie ;) Ja bym wychlał bez fermentacji ;) :twisted:
Avatar użytkownika
Maciek
 
Posty: 2930
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 07:54
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Domowe piwo

Postprzez Apollo » piątek, 11 sierpnia 2017, 17:26

My też liczymy na to, że niczego nie zepsujesz - i co więcej, pozwolisz nam to ocenić. :) :) :)
Bardzo lubię APĘ. ;)
Apollo
Administrator
 
Posty: 3726
Dołączył(a): wtorek, 6 maja 2014, 00:20

Re: Domowe piwo

Postprzez Accipiter » sobota, 12 sierpnia 2017, 21:00

APA to ja też lubię :) I chociaż to nie jest mój ulubiony styl to na ciepłe miesiące bardzo fajnie się sprawdza ;)
Marzy mi się własny porter bałtycki - jak dla mnie to kwintesencja polskiego piwowarstwa. Tylko, że niestety nie mam warunków to przechowywania takiego piwa, musiałbym coś kombinować późną jesienią albo zimą. Wówczas, może coś by z tego wyszło.

Czuję, że złapałem bakcyla bo od jakiegoś czasu przeglądam receptury i próbuję samemu coś dobierać, składać, obliczać (tak na przyszłość) itp. To uczucie, kiedy częstujesz kogoś swoim własnym piwem i widzisz zdziwienie i zaskoczenie, że "...no jak to , własne piwo!? A skąd kapsle? Gdzie kapslujesz? O ja to pachnie! Ty, ale to gorzkie jest! Ale dobre! " ... powiem szczerze, że daje to radość :D

Chciałbym zacząć warzyć ze słodów, póki co wolę jednak zebrać trochę wiedzy i podstaw a dopiero później rzucić się na głęboką wodę, może wtedy przyniesie to efekty :)
Avatar użytkownika
Accipiter
 
Posty: 1345
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 20:26
Lokalizacja: Gierałcice (ONY)

Postprzez Alicja » sobota, 12 sierpnia 2017, 21:24

Acci :D za piwem to ja nie przepadam ale bardzo smakuje mi Twoje mądre podejście do sprawy :D
P o z d r a w i a m
Obrazek
Avatar użytkownika
Alicja
 
Posty: 24266
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Domowe piwo

Postprzez Jola » sobota, 12 sierpnia 2017, 21:36

Acci :D Jak czytam to co napisałeś to już wyczuwam tę nutkę pasji ;) I mimo,że nie lubie piwa mam ochotę spróbować Twoich produkcji :P
Obrazek
Avatar użytkownika
Jola
 
Posty: 15231
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 01:23

Re: Domowe piwo

Postprzez Apollo » sobota, 12 sierpnia 2017, 22:29

Accipiter napisał(a):To uczucie, kiedy częstujesz kogoś swoim własnym piwem i widzisz zdziwienie i zaskoczenie, że "...no jak to , własne piwo!? A skąd kapsle? Gdzie kapslujesz? O ja to pachnie! Ty, ale to gorzkie jest! Ale dobre! " ... powiem szczerze, że daje to radość :D

Acci, zdecydowanie mogę Cię uszczęśliwiać w ten sposób. ;)
Apollo
Administrator
 
Posty: 3726
Dołączył(a): wtorek, 6 maja 2014, 00:20

Re: Domowe piwo

Postprzez Accipiter » sobota, 19 sierpnia 2017, 15:54

Od wczoraj mam urlop i z samego rana wziąłem się za warzenie piwa :D
Tym razem to nie był już gotowiec, tylko zestaw ekstraktów niechmielonych. Nie zaczynałem co prawda od zera czyli zacierania, ale miałem już taką namiastkę warzenia wraz z samodzielnych chmieleniem. Super sprawa! :D
W zestawie były 2 ekstrakty Pale Ale każdy po 1,7 kg i 1kg ekstraktu suchego, od którego zacząłem całą akcję.
Do tego aż 5 rodzajów amerykańskiego chmielu (w sumie 150 gramów) ale w trakcie gotowania zużyłem 4 rodzaje. Ten ostatni zostanie dodany dopiero po przelaniu brzeczki na cichą fermentację.

Piwo gotowałem przez godzinę i w tym czasie było chmielone trzykrotnie. Pierwszą dawkę chmielu (45 gram) dodałem w 5 minucie gotowania. To była dawka na goryczkę. W 50 minucie dodałem kolejne 45g i tuż po zakończeniu gotowania wrzuciłem ostatnie 30g chmielu (dawka na aromat).
Tu chciałem jeszcze zaznaczyć, że nie chmieliłem wg instrukcji tylko zaszalałem po swojemu. Zwiększyłem dawki :D

Później było nieco zabawy. Musiałem jak najszybciej schłodzić brzeczkę, żeby zadać drożdże. Obyło się bez niespodzianek.

Aha, jeszcze napiszę coś nie coś o uwarzonym stylu: otóż jest to tzw American India Pale Ale, czyli mocno chmielone piwo na goryczkę i aromat z użyciem jasnych słodów i drożdży górnej fermentacji. Parametry końcowe jakie uzyskałem po warzeniu to 15 st. Blg czyli dokładnie tak jak chciałem.
Teraz spokojnie czekamy na efekt.
Obrazek
Avatar użytkownika
Accipiter
 
Posty: 1345
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 20:26
Lokalizacja: Gierałcice (ONY)

Re: Domowe piwo

Postprzez Apollo » sobota, 19 sierpnia 2017, 15:58

Kusiciel :P
Apollo
Administrator
 
Posty: 3726
Dołączył(a): wtorek, 6 maja 2014, 00:20

Re: Domowe piwo

Postprzez Accipiter » sobota, 19 sierpnia 2017, 16:00

Jak się kiedyś zgadamy na terenowy wypad to będę pamiętał, żeby zabrać dla Ciebie parę butelek :D
Avatar użytkownika
Accipiter
 
Posty: 1345
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 20:26
Lokalizacja: Gierałcice (ONY)

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Tu się napijesz

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron