Domowe piwo

Moderator: Lamika

Re: Domowe piwo

Postprzez lubonianka » czwartek, 31 sierpnia 2017, 20:15

Ja co prawda nie gustuję w tym trunku, ale upijam się samym czytaniem tych barwnych opisów :D i powiem szczerze- chętnie bym spróbowała, bo wszystko brzmi baaaardzo apetycznie ;)
Avatar użytkownika
lubonianka
 
Posty: 1790
Dołączył(a): niedziela, 14 czerwca 2015, 16:54

Re: Domowe piwo

Postprzez Jola » czwartek, 31 sierpnia 2017, 20:17

Acci :D Pisanie idzie Ci tak apetycznie,że nawet zdjęcia niepotrzebne ;) Chyba,że zdjęcie wysmakowanego Acciego :D :P
Obrazek
Avatar użytkownika
Jola
 
Posty: 15231
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 01:23

Re: Domowe piwo

Postprzez Accipiter » niedziela, 17 września 2017, 14:28

Witam :)
W tym roku to prawdopodobnie moja ostatnia "recenzja" piwa domowego, dlatego, że kolejne warki planuję dopiero na rok przyszły.
Wielkie otwarcie mojego American Ipa miało nastąpić mniej więcej własnie dziś, ale pokusa była silniejsza i otworzyłem butelkę tydzień wcześniej ;)
Nie żałuję bo piwo wyszło rewelacyjne! Rozdałem kilka butelek znajomym i mam nadzieję, że pochlebne opinie nie były tylko podlizywaniem się ;) :D

Świeże IPA jest niesamowite, w aromacie nie wyczułem żadnych niepożądanych aromatów - tylko chmiel, lekko żywiczny, leśny i kwiatowy aromat z delikatną nutą cytrusów, trochę słodko i tropikalnie. W smaku lekkie, o dziwo bardzo pijalne w porównaniu do poprzedniego mojego piwa ale jednocześnie nie jest wodniste, czuć słodową pełnię. W smaku jest też żywica, subtelnie majaczą cytrusy no i goryczka - to co Acci lubi najbardziej :D
Kolega (który trochę na piwie się zna) mówił, że goryczka wg niego oscyluje w granicach 70 IBU, w moim odczuciu nieco mniej ale nie będziemy się przekomarzać - jest gorzko, jest smacznie.

Piana gęsta, biała i drobno-pęcherzykowa. Bardzo długo się utrzymuje i zostawia ładny lacing - dosłownie każdy łyk jest odmierzony na szkle.
Piwo jest lekko zmętnione, barwa to raczej ciemny bursztyn, chociaż wszystko zalezy od tego jak pada światło.

Oczekiwania miałem spore, dużo sobie obiecywałem po tym piwie i nie zawiodłem się, może się przechwalam ale to piwo wyrwało mnie z butów :D

Wasze zdrowie! :D
Obrazek
Avatar użytkownika
Accipiter
 
Posty: 1345
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 20:26
Lokalizacja: Gierałcice (ONY)

Postprzez Lamika » niedziela, 17 września 2017, 19:53

Acci :) Smakowicie piszesz :) A i napój wygląda świetnie :)
Birds of a feather flock together.
Avatar użytkownika
Lamika
Administrator
 
Posty: 23333
Dołączył(a): sobota, 14 lipca 2012, 22:28
Lokalizacja: Warszawa

Re: Domowe piwo

Postprzez Jola » niedziela, 17 września 2017, 20:30

Acci :D Twoje opisy czyta się jak doskonałą książkę :D Szkoda,że dopiero w przyszłym roku wydasz następny tom :D
Obrazek
Avatar użytkownika
Jola
 
Posty: 15231
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 01:23

Re: Domowe piwo

Postprzez Fili » środa, 20 września 2017, 10:31

Acci :) piwa nie piję, ale Twoje chyba spróbuję :) Bardzo ciekawie opisujesz, aż czuje się smak piwa :)
Fili
 
Posty: 2372
Dołączył(a): piątek, 27 lipca 2012, 09:31

Re: Domowe piwo

Postprzez Accipiter » wtorek, 28 listopada 2017, 18:30

Hej hej! :D
Plan był taki, żeby w tym roku zakończyć warzenie... ale ....NIE! Poprzednia warka tak zasmakowała znajomym, że poprosili o jakiś trunek na święta :mrgreen:
No i jak tu odmówić? Nie da się ;)
Z racji, że akurat mam urlop do końca miesiąca to postanowiłem jednak uwarzyć nie jedno a dwa piwa. Wybrałem porter angielski (brown porter) oraz cascadian dark ale (mój ulubiony styl ;) ) . Portera już uwarzyłem, zabutelkowałem i teraz sobie spokojnie "dojrzewa". Nie do końca jestem zorientowany czym taki porter ma się charakteryzować, bo nigdy nie próbowałem żadnego piwa w tym stylu ale zaznajomiwszy się nieco z informacją w sieci uznałem, że może być ciekawie, tym bardziej, że często przy warzeniu używa się słodów czekoladowych i kawowych, co akurat lubię w piwie no i takich też słodów użyłem.
Drugie piwo to cascadian dark ale, często używa się nazewnictwa "black india pale ale", ale jest ono błędne bo gdybyśmy przetłumaczyli tą nazwę na polski to brzmiała by ona dosłownie "czarne indyjskie jasne" :shock: no ale skoro nazwa stylu jest dopuszczalna to nie będziemy się czepiać. W skrócie ma to być piwo mocno chmielone ( w zamyśle - wysoka goryczka ;) ) o bogatym aromacie ciemnych słodów, lekkiej paloności oraz amerykańskich chmieli dających nuty żywicy czy cytrusów. Całość naprawdę świetnie się komponuje. Dzisiaj właśnie takie piwo uwarzyłem ale mam coś złe przeczucia czy przypadkiem nie zakaziłem tego piwa chociaż starałem się zachować wysoką sterylność w dodatku drożdże nie były w jakiejś super formie :|
No ale cóż... co będzie to będzie.

A poniżej fotki z warzenia i przelewania na cichą fermentację mojego porteru angielskiego :D
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
Accipiter
 
Posty: 1345
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 20:26
Lokalizacja: Gierałcice (ONY)

Postprzez Lamika » wtorek, 28 listopada 2017, 19:11

Strasznie to specjalistycznie brzmi, o takich piwach nigdy nie słyszałam, a nawet nie przypuszczałam, że tyle tych gatunków jest. "Black India pale ale" przetłumaczyłabym raczej jako "jasny ale Czarnych Indii." :)
Birds of a feather flock together.
Avatar użytkownika
Lamika
Administrator
 
Posty: 23333
Dołączył(a): sobota, 14 lipca 2012, 22:28
Lokalizacja: Warszawa

Re: Domowe piwo

Postprzez Jola » wtorek, 28 listopada 2017, 21:56

Rany :o Prawdziwy browar prywatny :shock: Acci podziwiam :D
Obrazek
Avatar użytkownika
Jola
 
Posty: 15231
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 01:23

Re: Domowe piwo

Postprzez Apollo » środa, 29 listopada 2017, 01:35

Acci, bardzo czasochłonne jest warzenie?
Apollo
Administrator
 
Posty: 3726
Dołączył(a): wtorek, 6 maja 2014, 00:20

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Tu się napijesz

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość