Palmiarnia we Frankfurcie.

Moderator: Lamika

Palmiarnia we Frankfurcie.

Postprzez Wędrowiec » środa, 19 listopada 2014, 19:15

Ogród botaniczny, a właściwie Palmiarnia we Frankfurcie nad Menem od lat prowadzi szeroko rozumianą działalność popularyzatorską oragnizując pokazy, odczyty i wystawy związane z przyrodą, a szczególnie roślinnością.
We wrześniu, gdy przechodziłam koło sporego pawilonu stojącego na uboczu, zwróciłam uwagę na napis "Duft", czyli "zapach". Nie zdziwił mnie, bo zapach, obok koloru, nierozerwalnie związany jest z roślinami.

Znamy piękny zapach pelargonii, gorzkawy kwiatów i cytrynowożywiczny liści

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Znamy też tabliczki "nie deptać", "nie zrywać", "nie dotykać". Tym razem było inaczej:

Rozcieraj i wąchaj :)

Obrazek

Roślina wygląda na trochę sponiewieraną, ale ... przecież wszyscy cierpimy ku chwale rozpowszechniania wiedzy ;)

Obrazek

Obrazek

Dużą salę wystawienniczą otaczały donice z roślinami pogrupowanymi ze względu na rodzaj zapachu. Na środku parawanami podzielono przestrzeń tak, by skoncentrować się tylko na zapachach, np.:

sosna (jodła)

Obrazek

egzotyczny dla nas tonkowiec wonny o waniliowo-migdałowym zapachu

Obrazek

i wiele, wiele innych uwięzionych w słoiczkach zapachów.

Odzielne miejsce poświęcono aromatom urozmaicającym nasze potrawy. Rozmaryn, tymianek, wanilia, skórka pomarańczowa. Liście, kwiaty, kora, owoce.

Obrazek

Obrazek

Czym byłaby uroda bez podkreślających ją kosmetyków i zapachów (szczególnie w czasach pre-łazienkowych ;))

Obrazek

Zapach pewnie już dawno uleciał, ale buteleczki, flakoniki i puzderka pozostały piękne.

Obrazek

I w powiększeniu.

Przepisy ekstrakcji zapachów niewiele zmieniły się, ale techniki bardzo. Kiedyś stosowano miedziane alembiki

Obrazek

a teraz wielkie, stalowe przemysłowe instalacje

Obrazek

Najpiękniej jednak pachną rosnąc w naturze:

Obrazek
Avatar użytkownika
Wędrowiec
 
Posty: 384
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 06:21

Postprzez Lamika » środa, 19 listopada 2014, 19:39

Wprawdzie podobno z wiekiem węch stopniowo słabnie, ale nie aż tak, żebym nie czuła zapachu większości współczesnych kwiatów. To nie węchu wina, tylko tego, że one po prostu nie pachną :roll: Kwiaty bezwonne :( W ogrodach kwiatowych, np. w Wilanowie doskonale czuć zapach korowego podłoża, ale kwiatów nie. Owszem, pelargonia ma jeszcze zapach, ale nie jest to z pewnością zapach odurzający ;) Ale niezależnie od moich żalów z powodu niedostatku zapachów - wystawa we Frankfurcie ciekawa i pouczająca :)
Birds of a feather flock together.
Avatar użytkownika
Lamika
Administrator
 
Posty: 23216
Dołączył(a): sobota, 14 lipca 2012, 21:28
Lokalizacja: Warszawa

Re: Palmiarnia we Frankfurcie.

Postprzez Jola » środa, 19 listopada 2014, 21:12

Wędrówko :D Bardzo dziękuję za możliwość obejrzenia tej - jednak dziwnej - wystawy. a musi być ciekwa bo kwiaty pachną a nie tylko wyglądają. Lamiko mam w ogródku róże i o dziwo im dziksza tym piekniej i intensywniej pachnie.
Obrazek
Avatar użytkownika
Jola
 
Posty: 15231
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 00:23

Re: Palmiarnia we Frankfurcie.

Postprzez emen5 » środa, 19 listopada 2014, 21:30

Wędrówko,bardzo ciekawa wystawa :)
Róże zawsze była pachnącymi kwiatami,zwłaszcza sztamowe. Nie wiem co hodowcy i handlowcy zrobili,że ni pachną :shock:
Pozdrawiam
Obrazek
Avatar użytkownika
emen5
 
Posty: 15207
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 07:42

Re: Palmiarnia we Frankfurcie.

Postprzez Lamika » środa, 19 listopada 2014, 21:38

Jola napisał(a):mam w ogródku róże i o dziwo im dziksza tym piękniej i intensywniej pachnie.

No właśnie, Jolu, im dziksza...
Birds of a feather flock together.
Avatar użytkownika
Lamika
Administrator
 
Posty: 23216
Dołączył(a): sobota, 14 lipca 2012, 21:28
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Alicja » środa, 19 listopada 2014, 21:41

Wędrówko :D dzięki za oprowadzenie po Palmiarni :D uwielbiam kwiaty a szczególnie te pięknie pachnące :)
P o z d r a w i a m
Obrazek
Avatar użytkownika
Alicja
 
Posty: 24117
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 12:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Palmiarnia we Frankfurcie.

Postprzez Fili » środa, 19 listopada 2014, 22:03

Wędrówko :) dzięki za spacer po pachnącej Palmiarni :)
Fili
 
Posty: 2372
Dołączył(a): piątek, 27 lipca 2012, 08:31

Re: Palmiarnia we Frankfurcie.

Postprzez Wędrowiec » środa, 23 września 2015, 17:18

Nadeszła jesień, moja ulubiona pora roku. Po niej będzie zima - jeszcze mi milsza :)
Dla lubiących ciepło rozpoczynam cykl wizyt w Palmengarten, we Frankfurcie.
Na początek kwiat begonii "begonia metallica", rośliny pochodzącej z Brazylii. Jest to wiecznie zielony krzew o wysokości do 1 metra. Liście mają metaliczny połysk, a różowe kwiatki pokryte są włoskami:

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
Wędrowiec
 
Posty: 384
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 06:21

Postprzez Alicja » środa, 23 września 2015, 18:04

Kosmate kwiatuszki begonii zaintrygowały mnie niesamowicie :)
P o z d r a w i a m
Obrazek
Avatar użytkownika
Alicja
 
Posty: 24117
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 12:57
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Lamika » środa, 23 września 2015, 19:34

Jak się okazuje każda pora roku ma swoich wielbicieli ;)
Begonia powinna mieć drugi człon kosmatica ;) bo metallica jakoś do niej nie pasuje, chyba, ze kudełki są jak szpileczki ;)
A co ten biały kwiatek ma z nią wspólnego :?: Sąsiad czy taka fanaberia roślinki :?:
Birds of a feather flock together.
Avatar użytkownika
Lamika
Administrator
 
Posty: 23216
Dołączył(a): sobota, 14 lipca 2012, 21:28
Lokalizacja: Warszawa

Następna strona

Powrót do Kwiatki i inne takie z rabatki

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości