Masaż dla pupila

Moderator: Lamika

Masaż dla pupila

Postprzez garrulus » poniedziałek, 29 października 2012, 19:11

Masaż dla pupila
Masaż dobry na wszystko
Wielu specjalistów zajmujących się psychoterapią psów i kotów coraz częściej sięga po masaż jako jedną z możliwości wspomagania zmian zachowania u zwierząt towarzyszących. Behawioryści uważają, że masowanie konkretnych partii ciała pupila nie tylko jest dla niego przyjemnością, ale również korzystnie wpływa na samopoczucie i kondycję fizyczną psa. Jak naprawdę działa masaż na organizm naszego pupila i czy warto go stosować?

Psom, które cierpią na zaburzenia lękowe, są agresywne, nadpobudliwe lub przeżywają stres trudno się odprężyć. Metody relaksacyjne obniżające poziom stresu wspomagają w znacznym stopniu terapię zaburzeń zachowania, ponieważ nie tylko obniżają napięcie mięśniowe, ale również uspokajają. Ponadto masaż zwiększa elastyczność stawów, wspomaga głębokie oddychanie, poprawia krążenie krwi i limfy, poprawia kondycję skóry, mięśni i narządów, reguluje ciśnienie krwi oraz działa korzystnie na system odpornościowy organizmu.
Masowanie psa przed przystąpieniem do ćwiczeń terapeutycznych przynosi ogromne rezultaty, ponieważ redukuje stany napięcia i stres, tym samym łagodząc reakcje emocjonalne na wszelakie bodźce z otoczenia. Wiele zwierząt cierpiących na zaburzenia zachowania nie jest w stanie się rozluźnić, reagują bardzo gwałtownie na dźwięki, dotyk, widoki i zapachy, ich ciało jest napięte i bardzo czułe, co z klei utrudnia terapie behawioralne.
Systematyczny masaż zredukuje napięcia i przyspieszy program rehabilitacji pupila. Atmosfera, w jakiej przebiega masaż, tworzy w psach poczucie bezpieczeństwa, wzmacniając więź między psem a opiekunem.

Istnieje wiele ruchów stosowanych w masażu. Do najłatwiejszych należą głaskanie, ugniatanie, rozcieranie i akupresura. Podczas gdy jedne psy są zwolennikami delikatnego dotyku, inne mogą lepiej reagować na mocniejszy nacisk. Psiak sam podpowie co jest dla niego przyjemniejsze.
Zazwyczaj masażysta rozpoczyna masaż od głowy i szyi, grzbietu, przechodząc do kończyn przednich, klatki piersiowej i brzucha, a następnie bioder i tylnych kończyn oraz ogona, ale tak naprawdę zależy to od preferencji masowanego pupila, ponieważ żaden z ruchów nie może być wymuszony na zwierzęciu. Pies powinien odczuwać przyjemność z masowania czy dotyku, wówczas osoba masują będzie czuła, jak mięśnie psiaka stopniowo się rozluźniają.

Początki masowania powinny być bardzo delikatne i powolne. Jeśli psiak wykazuje zdenerwowanie lub niepokój związany z masażem, należy przerwać sesję i rozpocząć ją innym razem. Zmuszanie do masażu tylko zniechęci psa i frustruje masującego, co całkowicie nie jest zgodne z założeniami tej techniki relaksacyjnej.
Masowanie warto rozpocząć od przykładania dłoni wewnętrzną stroną do poszczególnych partii ciała psa, przytrzymując ją około trzydziestu sekund. Ta metoda jest na tyle łagodna, że może być stosowana jako złagodzenie bólu przy stanach zapalnych, skaleczeniach, otarciach czy nerwobólach, czyli w sytuacjach, w których inne techniki masażu mogą przynieść negatywne skutki.

Istnieją jednak sytuacje, kiedy, mimo swojego cudownego działania, masaż jest zakazany. Pierwsza z nich, występuje wtedy, gdy podwyższona jest temperatura organizmu zwierzęcia. Po drugie, unikamy masowania, kiedy pies znajduje się w ostrym stadium choroby zakaźnej. Jeśli psiak cierpi na grzybicę skóry, możemy nieświadomie rozprzestrzenić chorobę.
Kolejnym powodem rezygnacji z intensywnego masażu jest stan zapalny, nerwobóle, skaleczenia, rany, naderwane mięśnie, stany zapalne u psa. Wówczas możemy w zamian stosować technikę biernego dotyku wewnętrzną stroną dłoni. Jeśli psiak niechętnie poddaje się masażowi w określonym miejscu, odczuwa ból, dyskomfort lub ma podwyższoną temperaturę, warto udać się do lekarza weterynarii w celu wyjaśnienia przyczyn takiego stanu rzeczy.

Patrycja Mroszczyk/ako

Bibliografia:

1.S. Green, Co mówi mój pies, czyli jak rozumieć język psa, wyd. RM,Warszawa 2008.
2.S. Fisher, M. Miller, Pies, 100 sposobów na jego poznanie, wyd. MUZA, Warszawa 2011.



Źródło
garrulus
 
Posty: 3879
Dołączył(a): sobota, 22 września 2012, 22:04

Postprzez Lamika » poniedziałek, 29 października 2012, 19:46

Masowanie czyli po prostu głaskanie, tylko intensywniejsze i dłuższe, nie aby zbyć ;) Pelasia lubi bardzo, zresztą który domowy zwierzak nie lubi :D
Birds of a feather flock together.
Avatar użytkownika
Lamika
Administrator
 
Posty: 23387
Dołączył(a): sobota, 14 lipca 2012, 22:28
Lokalizacja: Warszawa


Powrót do Artykuły prasowe - ogólne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości