Brązowa tabliczka zdrowia

Moderator: Lamika

Brązowa tabliczka zdrowia

Postprzez Mirtusz » piątek, 29 marca 2013, 07:29

Regularne spożywanie czekolady wyraźnie zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru mózgu.

Do takiego wniosku doszli naukowcy szwedzcy z Karolinska Institutet w Sztokholmie. Zespołem kierowała dr Susanna Larsson. Wiadomość o tym zamieszcza pismo „Neurology".

Czekolada zmniejsza zagrożenie tą chorobą statystycznie o 17 proc. Naukowcy stwierdzili to po przebadaniu grupy 
37 tys. osób w wieku od 49 do 75 lat, kobiet i mężczyzn. Analizowali ich karty zdrowia z ostatnich dziesięciu lat. Zauważyli, że efekt taki występuje u osób zjadających dwie tabliczki czekolady w tygodniu.

Szwedzcy naukowcy przypisują te właściwości czekolady zawartymi w kakao flawonoidom, które działają jako przeciwutlaniacze. Związki te wiążą i neutralizują niebezpieczne wolne rodniki powstające w procesie przemiany materii w organizmie, powodując uszkodzenia tkanek i błon komórkowych.

Wcześniejsze badania tego samego zespołu wykazały, że czekolada jest źródłem substancji stymulujących, takich jak teobromina, fenetylamina i kofeina. Regularne spożywanie czekolady stymuluje mózg i usprawnia funkcje umysłowe. Czekolada wpływa także korzystnie na naczynia krwionośne palaczy.

– Jednak nie ma substancji idealnej. Czekolada też ma wady: zawiera dużo tłuszczu i cukru – przypomina dr Susanna Larsson.


Źódło

Na sam koniec artykułu wytykają czekoladzie wady, jakby to miało jakieś znaczenie ;) :mrgreen:
Arkę zbudowali amatorzy, Titanica fachowcy.
Avatar użytkownika
Mirtusz
 
Posty: 5175
Dołączył(a): sobota, 28 lipca 2012, 16:46

Re: Brązowa tabliczka zdrowia

Postprzez emen5 » sobota, 30 marca 2013, 18:38

Sporo ostatnio piszą o zbawiennym działaniu czekolady.Czytałam,że najlepsza est gorzka,bo mleko zmniejsza jej zbawienne działanie: im więcej mleka,tym gorszy wynik.Z autopsji wiem,że jak mi ciśnienie spada,to dwie kosteczki gorzkiej czekolady działają rewelacyjnie :roll:
Pozdrawiam
Obrazek
Avatar użytkownika
emen5
 
Posty: 15304
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 08:42


Powrót do Artykuły prasowe - ogólne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości