Rejs przyrodniczy po Wiśle

Moderator: Lamika

Rejs przyrodniczy po Wiśle

Postprzez Alicja » sobota, 8 września 2012, 19:02

Dziś byłam na rejsie przyrodniczym po Wiśle, który został zorganizowany przez Stołeczne Towarzystwo Ochrony Ptaków w ramach projektu „Ochrona siedlisk kluczowych gatunków ptaków Doliny Środkowej Wisły w warunkach intensywnej presji aglomeracji warszawskiej”. Zbiórka była przed godz. 9:00 na statku "Bena".

Zanim wsiadłam udało mi się uwiecznić kilka jaskółek dymówek siedzących na linie cumującej inny statek do nabrzeża :D

Obrazek
Obrazek

To nasza łajba

Obrazek

Żegnamy naszą "przystań' i Most Syreny i zapatrzeni w wodę słuchamy wykładu naszej uroczej przewodniczki

Obrazek

CDN
P o z d r a w i a m
Obrazek
Avatar użytkownika
Alicja
 
Posty: 24339
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Alicja » sobota, 8 września 2012, 19:11

Płyniemy pod Poniatoszczakiem

Obrazek

Z daleka oglądamy stadion - trzeba przyznać, że nadwiślana roślinność dodaje mu uroku

Obrazek

Jaskółki (dymówki i oknówki) towarzyszą nam cały czas

Obrazek

Na mijanych łachach spacerują krzyżówki

Obrazek

CDN
P o z d r a w i a m
Obrazek
Avatar użytkownika
Alicja
 
Posty: 24339
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Alicja » sobota, 8 września 2012, 19:21

Przy dużym stanie wody kamieni nie widać ale dziś ... chętnie odpoczywają na nich kormorany, mewy (siwe, śmieszki, srebrzyste), tracze nurogęsi i pliszki siwe, których zdjęcia niestety mi nie wyszły

Obrazek
Obrazek

Mewi strażnik
Obrazek

Bardzo sympatyczna kaczusia :D
Obrazek

CDN
P o z d r a w i a m
Obrazek
Avatar użytkownika
Alicja
 
Posty: 24339
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Alicja » sobota, 8 września 2012, 19:44

Przepływamy bardzo blisko "Grubej Kaśki", która też ma w sobie coś przyrodniczego. Jakości wody w Wiśle pilnują małże oraz małe rybki, których zachowanie kontrolują specjalne komputery. Otwarte małże i spokojne rybki są oznaką czystej wody, natomiast zmiana w ich zachowaniu powoduje szybka reakcję pracowników wodociągów i wstrzymanie produkcji

Obrazek

Ujęcie uzupełniające Wodociągu Praskiego

Obrazek

W okolicach "Grubej Kaśki" co pewien czas kręcą się "Chude Wojtki" i strugami wody pod ciśnieniem spłukują wierzchnią, najbardziej zanieczyszczoną warstwę rzeki

Obrazek

To są łęgi topolowowierzbowe - korytarze, którymi zwierzyna przemierza wzdłuż Wisły. Spotykano tu m.in. łosie, dziki, wydry i bobry oraz brodźce piskliwe

Obrazek

CDN
Ostatnio edytowano niedziela, 9 września 2012, 22:21 przez Alicja, łącznie edytowano 1 raz
P o z d r a w i a m
Obrazek
Avatar użytkownika
Alicja
 
Posty: 24339
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Alicja » sobota, 8 września 2012, 20:06

Do Rezerwatu na Wyspach Zawadowskich niestety nie udało się dopłynąć ze względu na zbyt niski stan wody. Ostatni, nieco wyższy od dzisiejszego, odnotowano w 1992 roku.

Pozostaje jedynie popatrzeć z pokładu statku na piękne widoki na praskim brzegu Wisły

Obrazek

Za Mostem Siekierkowskim zakręcamy i ruszamy w drogę powrotną

Obrazek

Mijamy Centrum Nauki "Kopernik"

Obrazek

Rzut oka na Stare Miasto i za Mostem Śląsko-Dąbrowskim kierujemy się do przystani

Obrazek

Na pożegnanie, każdy z nas dostaje od Pani Przewodnik mapę "Wisły Warszawskiej" wraz z wykazem i opisem gatunków ptaków, które można tu spotkać :D Mimo skróconej trasy, wycieczkę zaliczam do udanych.
P o z d r a w i a m
Obrazek
Avatar użytkownika
Alicja
 
Posty: 24339
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rejs przyrodniczy po Wiśle

Postprzez emen5 » sobota, 8 września 2012, 20:36

Alicjo :) Z przyjemnością obejrzałam sprawozdanie z wycieczki.Mosty z tej perspektywy wyglądają ciekawie ;) A ile ptaszków zarejestrowałaś :roll: Przyznam,że nie wiedziałam,że w Warszawie mamy kormorany :mrgreen: A skąd jeszcze jaskółki :?: :o Chyba powinny już być w drodze na zimowiska :!: :roll:
Pozdrawiam
Obrazek
Avatar użytkownika
emen5
 
Posty: 15308
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 08:42

Re: Rejs przyrodniczy po Wiśle

Postprzez Kawusia » sobota, 8 września 2012, 21:03

Alicjo, świetny rejs jak widzę miałaś i dobrze, że z przewodnikiem, który opowiada ciekawe rzeczy a czasami nawet bardzo ciekawe ;)
Z przyjemnością oglądnęłam wszystkie widoki dzięki Twoim fotkom. Widoki dla mnie obce bo w W-wie byłam tylko raz i to 30+ lat temu :roll:
Kocham moje miasto
Obrazek
Avatar użytkownika
Kawusia
 
Posty: 3550
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 18:19
Lokalizacja: Gdańsk

Postprzez Lamika » sobota, 8 września 2012, 21:10

Alicjo :) Dziękuję za sprawozdanie z rejsu (n.b. coraz więcej wśród nas wodniaków) ;) Szkoda, że udało się dopłynąć do Wysp Zawadowskich, samo wdrapywanie się na górę piachu to swoiste wydarzenie ;)
Birds of a feather flock together.
Avatar użytkownika
Lamika
Administrator
 
Posty: 23389
Dołączył(a): sobota, 14 lipca 2012, 22:28
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Lamika » sobota, 8 września 2012, 21:22

Przypomniała mi się moja wyprawa tym samym stateczkiem, zdjęcia o wiele gorsze niż Alicji, ale dla porównania można sobie zobaczyć => TU
Birds of a feather flock together.
Avatar użytkownika
Lamika
Administrator
 
Posty: 23389
Dołączył(a): sobota, 14 lipca 2012, 22:28
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Alicja » sobota, 8 września 2012, 21:30

Lamiko :D znaczy to, że przez 4 lata nic się nie zmieniło :lol: wróć - jest zmiana :!: Most Siekierkowski jest już pomalowany :mrgreen:
P o z d r a w i a m
Obrazek
Avatar użytkownika
Alicja
 
Posty: 24339
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

Następna strona

Powrót do Nasze reportaże

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości