Mieroszowskie Ściany ;)

Moderator: Lamika

Mieroszowskie Ściany ;)

Postprzez Apollo » poniedziałek, 4 maja 2015, 23:30

Od dawna czekałem na ten wyjazd. Co prawda w tym roku długi weekend majowy nie należał do tych z cyklu "10 dni wolnego za 2 dni urlopu", ale i tak liczyłem, że wypocznę. Tydzień temu Lamia miała dwudniowy cykl 13 napadów padaczki - i od tej pory moje noce skróciły się do 2-4 godzin, bo resztę czasu spędzałem na asystowaniu mojej suczce - albo na próbach ponownego zaśnięcia.
To był wypad z rodziną, więc na całodzienne wycieczki w góry nie miałem nawet co liczyć.
W tamtym rejonie atrakcji geologicznych i historycznych nie brak. Wystarczy wspomnieć Czartowskie Skały, Zapomniane Skały, stół sądowy, Diabelską Maczugę, Głazy Krasnoludków, Chełmsko Śląskie z unikatowymi domami "12 Apostołów" czy perełkę - opactwo w Krzeszowie. Za miedzą leżą czeskie góry stołowe, czyli Broumovske Steny, ze słynnymi skalnymi miastami w Adrspachu i Teplicach n/Metują. Od tych miast wolę wycieczki na Ostas i inne, mniej zatłoczone szczyty, ale z rodziną realizujemy tzw. zestaw obowiązkowy, czyli skalne mesto Adrspach:
adrspach.jpg

pan adrspach.jpg


Powrót późnym popołudniem oznacza, że nie dam już rady wyjść na parę godzin w góry. Nawet zebry kładą długie cienie na ziemi:
zebry.jpg
Apollo
Administrator
 
Posty: 3726
Dołączył(a): wtorek, 6 maja 2014, 00:20

Postprzez Apollo » poniedziałek, 4 maja 2015, 23:43

Plan obejmuje dojście na Róg, skąd roztacza się piękna panorama Kotliny Krzeszowskiej. Oczywiście aparat biorę wyłącznie dla pstrykania ptactwa, którego na łąkach (a i w lasach) nie brak. Trudno dotrzymać mi tempa z tabliczek szlakowych PTTK, bo co chwilę przystaję na fotki. Oczywiście ptaki zauważają mnie pierwszego, więc większość zdjęć - w najlepszym przypadku - to portrety ptasich zadków bądź fragmentów ogonów, podczas gdy cała reszta jest poza kadrem. Wielu, szczególnie w lesie, nie jestem w stanie dojrzeć, aczkolwiek słyszę słowiki, pierwiosnki i wiele treli, których nie jestem w stanie rozpoznać.
Słońce, chylące się ku zachodowi, koloruje wszystko na pomarańczowo i czerwono. Na Rogu świetne widoki na Chełmsko Śląskie:
IMG_2182.jpg

pan chełmsko3 Stitch.jpg


Drugi wał gór to Rudawy Janowickie; widnokrąg wyznaczają Karkonosze, z królową Sudetów przykrytą śniegiem:
IMG_2296.jpg
Apollo
Administrator
 
Posty: 3726
Dołączył(a): wtorek, 6 maja 2014, 00:20

Re: Mieroszowskie Ściany ;)

Postprzez emen5 » poniedziałek, 4 maja 2015, 23:52

Apollo :) Bardzo ciekawy reportaż ale myślę,że będzie dalszy ciąg :)
Pozdrawiam
Obrazek
Avatar użytkownika
emen5
 
Posty: 15311
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 08:42

Re: Mieroszowskie Ściany ;)

Postprzez Apollo » wtorek, 5 maja 2015, 00:03

Jeszcze przed osiągnięciem Rogu spotykam modraszki, sosnówkę, bogatki, piękne trznadle, kosy, szpaki, kopciuszków całą masę, dymówkę, zięby, śpiewaka, muchołówkę szarą, pliszkę siwą, rudzika, potrzosy, kukułkę, sroki, myszołowa zw., skowronki polne, kowalika, dzięcioła dużego, paszkota, wrony, o wróblach i mazurkach nie wspominając. Spod nóg ucieka mi z krzykiem czarny kurak z białą plamą na głowie; być może to był głuszec, a być może - personifikacja moich marzeń obserwatora :). Niestety, zanim mój sprzęt foto stanie na nogi, kurak już tylko gdzieś z oddali będzie ostrzegał innych o wtargnięciu intruza.
W górach nikogo nie ma; jest magicznie. Nie mogę się poderwać, panoramy Karkonoszy przyklejają mnie do ziemi:

Śnieżka i Czarny Grzbiet:
pan karki.jpg


Lucni Hora, Studnicni Hora, a gdzieś u ich podnóży - Pec p/Śnieżką, a w kolejnej dolinie - Spindleruv Mlyn:
(pardon za nieobcięte czarne miejsca w panoramie, ale nie w pełni panowałem nad drżeniem rąk ;) )
pan karki2.jpg


Schodząc z Rogu w stronę Chełmska, wypatruję na świerku parkę krzyżodziobów świerkowych. Zrobiłem im 51 zdjęć mając nadzieję, że choć jedno wyjdzie :).
Wracać się nie chce, choć powietrze rześkie, a ręce grabieją (temperatura spadła do kilku st. C). O tej porze ostatnie spóźnialskie ptaki wracały na nocleg, więc próbowałem łapać je aparatem, zaskoczony taką frekwencją.

Zejście z Rogu:
IMG_2297.jpg
Apollo
Administrator
 
Posty: 3726
Dołączył(a): wtorek, 6 maja 2014, 00:20

Postprzez Apollo » wtorek, 5 maja 2015, 00:19

Do domu wracam o zmroku, pokonując większą część szlaku szosą, marszobiegiem.
Drugi dzień to atrakcje Chełmska i Krzeszowa, aczkolwiek planuję przejść choć kawałek szlakiem granicznym. Prowadzi on w większości przez las, gdzie gęstość zaptaszenia terenu spada, ale polany i łąki wynagradzają mój głód. Łąka pachniała taką świeżością, że chciałem się położyć obok krów i nie wracać ;).
Taka pozycja horyzontalna pozwoliła mi wypatrzeć czarnego bociana. Tego dnia wystraszyłem 4 sójki na polanie, a z gatunków niedostrzeżonych dnia poprzedniego - także świergotka, kwiczoły, pustułkę. Zapomniałem dodać, że dnia poprzedniego na kasie biletowej do Narodniho parku w Adrspachu siedziała pliszka górska.

Śnieżka i wczesnym popołudniem nie najgorzej się prezentuje:
IMG_2389.jpg


Na swej drodze spotykam jakiegoś złotego padalca, który wyszedł z norki na wieczne wygrzewanie się w słońcu:
IMG_2397.jpg


Graniczny szlak jest zapomniany - i tego dnia nie spotykam ludzi. Uchował się za to kamienny drogowskaz niemiecki:
IMG_2399.jpg
Apollo
Administrator
 
Posty: 3726
Dołączył(a): wtorek, 6 maja 2014, 00:20

Postprzez Apollo » wtorek, 5 maja 2015, 00:34

Zaalarmowany przez żonę, zmuszony jestem skrócić planowaną trasę i zbiec do Chełmska Śląskiego. Takimi drogami można dreptać kilometry bez celu:
pan chełmsko.jpg


Towarzyszy mi widok m.in. Rogu, na którym urzędowałem poprzedniego dnia:
róg.jpg


Soczysta zieleń traw, czerwona ziemia Gór Kamiennych i kwitnące drzewa to paliwo dla wyobraźni, snującej plany kolejnego weekendowego wypadu.
IMG_2435.jpg


Po powrocie do Wrocławia odnotowuję pierwsze jerzyki :D.
Apollo
Administrator
 
Posty: 3726
Dołączył(a): wtorek, 6 maja 2014, 00:20

Re: Mieroszowskie Ściany ;)

Postprzez Jola » wtorek, 5 maja 2015, 00:40

Apollo :D Piękna wyprawa i piękna relacja :D Życzę Ci i Twojej rodzinie jak najwięcej dni wolnych,spędzonych w tak pieknych miejscach. :D Ale ptaków zebrałeś co niemiara :o
Obrazek
Avatar użytkownika
Jola
 
Posty: 15231
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 01:23

Re: Mieroszowskie Ściany ;)

Postprzez Apollo » wtorek, 5 maja 2015, 00:45

Dzięki, Jolu! Cieszę się, że udało się połączyć górskie łazęgowanie z pstrykaniem ptaków.
Apollo
Administrator
 
Posty: 3726
Dołączył(a): wtorek, 6 maja 2014, 00:20

Re: Mieroszowskie Ściany ;)

Postprzez DługiMarek » wtorek, 5 maja 2015, 08:00

Noooo-wreszcie coś nowego a nie ciągle Beskidy-Bieszczady-Beskidy .....i tak na okrągło.
Więcej! Więcej !
Avatar użytkownika
DługiMarek
 
Posty: 893
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 06:47

Postprzez Alicja » wtorek, 5 maja 2015, 11:02

Apollo :D bardzo ciekawy fotoreportaż, czyta się go jednym tchem :D z niecierpliwością będę czekać na następne :)
P o z d r a w i a m
Obrazek
Avatar użytkownika
Alicja
 
Posty: 24343
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

Następna strona

Powrót do Nasze reportaże

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 17 gości