Wystawa owadów

Moderator: Lamika

Wystawa owadów

Postprzez garrulus » sobota, 31 maja 2014, 18:05

Zapraszam do obejrzenia zdjęć z wystawy owadów zorganizowanej przez Uniewersytet Rolniczy w Krakowie. ;)
Przepraszam za nie najlepszą jakość zdjęć, ale często są robione przez szybę i bez lampy.

Na wystawie były motyle- niestety tylko w gablotach, niektóre do kupienia, oraz inne stworzonka. Były żywe pająki, skorpiony, różne żuczki i tak zwane szkodniki lasów i pól.
Można też było oglądać owady pod mikroskopem - było kilka stanowisk, z różnymi gatunkami.
Wystawa miała na celu przyciągnąć nie tylko dorosłych, ale i dzieci. Było więc dla nich wiele atrakcji.

Obrazek

Młodzi ludzie opowiadali interesująco o wszystkich prezentowanych owadach, nawet tych najbardziej pospolitych :)

Obrazek

Na początek motyle, żeby nie wystraszyć tych, którzy nie lubią np. pająków :mrgreen:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

cdn
garrulus
 
Posty: 3879
Dołączył(a): sobota, 22 września 2012, 22:04

Re: Wystawa owadów

Postprzez garrulus » sobota, 31 maja 2014, 18:07

cd

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

cdn
garrulus
 
Posty: 3879
Dołączył(a): sobota, 22 września 2012, 22:04

Re: Wystawa owadów

Postprzez garrulus » sobota, 31 maja 2014, 18:09

cd
To nie biżuteria, to śliczny żuczek :P

Obrazek

Obrazek

Chłopiec dostał robaczka do potrzymania na dłoni i nie mógł się z nim rozstać... :lol:

Obrazek

Turkuć podjadek - piękna nazwa - widziałam go na żywo pierwszy raz 8-) :D

Obrazek

cdn
garrulus
 
Posty: 3879
Dołączył(a): sobota, 22 września 2012, 22:04

Re: Wystawa owadów

Postprzez garrulus » sobota, 31 maja 2014, 18:14

cd

Skorpiony były i w gablotkach i żywe - te ostatnie trudno było sfotografować, bo chowały się w małych wystawowych terariach.
8-)
Obrazek

Ciekawostką były malutkie skorpiony, które fosforyzują w świetle ultrafioletowym - potrafią je widzieć np. niektóre gatunki ptaków. W świetle dziennym są dla nas koloru brązowo-beżowego i stapiają się z otoczeniem. By zademonstrować ich właściwości przewodnik zgasił światło i w ciemności podświetlił fioletową lampką. Wówczas zobaczyliśmy na ściankach kory takie niebieskawo-zielne stworki - jak na zdjęciu. :shock:

Obrazek

Odważni mogli potrzymać na ręku bardzo sympatyczną i delikatną samiczkę ptasznika chilijskiego
:lol:

Obrazek

Inny ptasznik w terarium

Obrazek

Mniej odważnym dzieciom i lubiącym być blisko ze sztuką młody człowiek malował na rękach piękne robalki :P

Obrazek

cdn
garrulus
 
Posty: 3879
Dołączył(a): sobota, 22 września 2012, 22:04

Re: Wystawa owadów

Postprzez garrulus » sobota, 31 maja 2014, 18:21

cd

Jak owady, to także pszczoły i osy

Obrazek

Pszczoły na plastrze

Obrazek

Gniazdo szerszenia 8-)

Obrazek

Nie tylko ptaki i ssaki cierpią z powodu rozwoju współczesnej cywilizacji, ale i owady.
Owadom też można pomóc, budując dla nich specjalne domki.
Mogą to być wille, jak ta na zdjęciu, ale mogą też być zawieszone gdzieś na ścianie domu, czy w ogrodzie pojedyncze elementy: np. kawałek pnia czy deseczki z nawierconymi dziurkami.

Obrazek

Domek dla pszczoły samotnicy, która nie żądli, a zapyla rośliny ;)

Obrazek

Domek dla trzmiela - tu bez daszku i tylnej ścianki. Można go powiesić w zacienionym miejscu, nisko nad ziemią

Obrazek

Dla zainteresowanych - strony z poradami
domki dla owadów
i tutaj

Oraz o książce

Hotele dla owadów
autor: Orlow Melanie
wyd. Multico 2014.


:)
garrulus
 
Posty: 3879
Dołączył(a): sobota, 22 września 2012, 22:04

Re: Wystawa owadów

Postprzez Alicja » sobota, 31 maja 2014, 18:39

Garrulusko :D dziękuję za bardzo ciekawy fotoreportaż :D za robalami nie przepadam ale motyle są przepiękne :) dawno temu na podobnej wystawie w Warszawie też trzymałam ptasznika na ręku :twisted:
P o z d r a w i a m
Obrazek
Avatar użytkownika
Alicja
 
Posty: 24336
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wystawa owadów

Postprzez Maciek » sobota, 31 maja 2014, 18:47

Piękne motyle :) Ptasznik mniej :mrgreen: Alicjo, podziwiam :) Ja bym takiego stwora nie wziął do ręki :shock:

Garrulus, fajna wystawa :) Podobają mi się też te domki :)
Avatar użytkownika
Maciek
 
Posty: 2930
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 07:54
Lokalizacja: Częstochowa

Postprzez Lamika » sobota, 31 maja 2014, 19:11

Garrulusko :) Bardzo to ciekawe było, chociaż dreszcz mi lekki przebiegł po plecach na widok tej zwartej armii żuków. Jakoś je sobie wyobraziłam maszerujące w szyku po moim mieszkaniu :mrgreen:
Do ręki nie wzięłabym żadnego z tych stworzeń: motyla, bo za delikatny, tych innych bo łaskoczące nóżki nie dla mnie ;)
Domki bardzo dekoracyjne, zwłaszcza ten dla pszczół, tylko nie wiem, czy pszczoły na balkonie to przyjemność czy utrapienie :lol:
Birds of a feather flock together.
Avatar użytkownika
Lamika
Administrator
 
Posty: 23387
Dołączył(a): sobota, 14 lipca 2012, 22:28
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wystawa owadów

Postprzez Kawusia » sobota, 31 maja 2014, 20:13

Bardzo ciekawa wystawa Garrulusko, takie fajne włochate stworzonka odważyłabym się wziąć na rękę. Turkucia podjadka oglądnęłabym z daleka :mrgreen: . Wszystkie domki bardzo mi się podobają i może jak miałabym działkę to kto wie.... ;)

"To nie biżuteria, to śliczny żuczek " hmmm, jak ładnie by się prezentował na bluzeczce czy sweterku, chciałabym takiego :D
Kocham moje miasto
Obrazek
Avatar użytkownika
Kawusia
 
Posty: 3550
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 18:19
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Wystawa owadów

Postprzez emen5 » sobota, 31 maja 2014, 20:28

Garrulusko :) Motyle piękne :) Ale te włochate i w chitynowych pancerzykach niekoniecznie :shock:
Pozdrawiam
Obrazek
Avatar użytkownika
emen5
 
Posty: 15308
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 08:42

Następna strona

Powrót do Nasze reportaże

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości