Krakowskie kopce

Moderator: Lamika

Re: Krakowskie kopce

Postprzez emen5 » środa, 20 sierpnia 2014, 19:47

Bardzo ciekawa wycieczka :) Dziękuję Garrulusko :D
Pozdrawiam
Obrazek
Avatar użytkownika
emen5
 
Posty: 15316
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 08:42

Re:

Postprzez garrulus » środa, 20 sierpnia 2014, 20:30

Lamika napisał(a):Garrulusko :) Bardzo się zdyszałaś zdobywając te kopce jeden po drugim :?: Widoki z nich wspaniałe, więc warto było. a my wcale nie zmęczeni dziękujemy za wycieczkę :D


Lamiko, to tylko dla Was przygotowałam taki maraton - dwa kopce na raz :twisted: :lol:
Ja na każdy szłam innego dnia :P Na wycieczce nie lubię się spieszyć, bo zwykle po drodze penetruję okolicę i wyszukuję różne ciekawostki. Nawet w miejscach, gdzie się było wiele razy, można odkryć coś nowego. 8-)
Przy wychodzeniu na kopce najgorszy jest wiatr, a tym razem wiało dość mocno i miałam wrażenie, że mnie zdmuchnie :mrgreen:
garrulus
 
Posty: 3887
Dołączył(a): sobota, 22 września 2012, 22:04

Postprzez Alicja » środa, 20 sierpnia 2014, 22:02

Garrulusko :D bardzo mi się ta wycieczka podobała :)
P o z d r a w i a m
Obrazek
Avatar użytkownika
Alicja
 
Posty: 24349
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Krakowskie kopce

Postprzez Fili » czwartek, 21 sierpnia 2014, 21:20

Dobrze Garrulusko, że Cię wiatr nie zdmuchnął, bo razem z Tobą zdobywaliśmy kopce i obejrzeliśmy piękną panoramę Krakowa :) Dziękuję :)
Fili
 
Posty: 2372
Dołączył(a): piątek, 27 lipca 2012, 09:31

Re: Krakowskie kopce

Postprzez garrulus » wtorek, 8 września 2015, 21:03

Odkryłam w Krakowie jeszcze jeden kopiec :shock:
Jest to tak zwany "Kopiec Lutrów", Kopiec Arian w Łuczanowicach, wsi, która w 1973 roku została włączona do Krakowa i obecnie jest częścią dzielnicy Nowa Huta.
W Łucznowicach istniał zbór Braci Polskich, ruchu religijno-społecznego wyodrębnionego około 1563 z grupy polskich kalwinów w osobny zbór, stanowiący najbardziej radykalny odłam reformacji w Polsce, których nazywano arianami. Posiadali oni tamże cmentarz, który wobec narastających profanacji dokonywanych przez gawiedź na krakowskim cmentarzu ariańskim przy ul. Wesołej służył mieszkańcom Krakowa. W 1687 wyrokiem trybunalskim zbór ten został na zawsze zamknięty i zniesiony.
[...]
1787. W roku tym ówczesny właściciel wsi, Marcjan Żeleński, usypał na cmentarzu, wysoki na ok. 4 m kopiec grobowy, tzw. Kopiec Arian (zwany przez okoliczną ludność Kopcem Lutrów),
[...]

Źródło

KOPIEC - CMENTARZ
Miejsce wybrane było świetnie. Niedaleko dworu, a jednocześnie na wzniesieniu górującym nad okolicą. Tutaj, na wzniesieniu, na wysokości 227 metrów n.p.m. znajdowało się, wedle miejscowej tradycji, cmentarzysko kurhanowe. Pułkownik Marcjan Żeleński, założył na wzgórzu nekropolię rodową. Przeniósł szczątki przodków z kaplicy dworskiej do krypty grobowej, nad którą wybudowano kopiec. Miał on wysokość 4 metry, a szerokość u podstawy sięgała 8 metrów. Na nim ustawiono smukłą kolumnę o wysokości około 4 metrów z białego wapienia pińczowskiego, bogato zdobioną epitafiami, herbem Ciołek i zwieńczoną falistą kopułą podobną do urny.

Źródło

W 1938 roku cmentarz został przekazany zborowi ewangelickiemu. Odrestaurowano go w 1993 roku i ponownie poświęcono. Od tego czasu co roku we wrześniu krakowscy ewangelicy odprawiają tu ekumeniczne nabożeństwa.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Widok spod kopca - widać kombinat - hutę
Obrazek

Obrazek
garrulus
 
Posty: 3887
Dołączył(a): sobota, 22 września 2012, 22:04

Re: Krakowskie kopce

Postprzez emen5 » wtorek, 8 września 2015, 21:11

Garrulusko,odkryłaś,że Nowa Huta też ma swój kopiec :D
Pozdrawiam
Obrazek
Avatar użytkownika
emen5
 
Posty: 15316
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 08:42

Postprzez Lamika » wtorek, 8 września 2015, 21:15

Kopiec Arian - bez arian - symbol "tradycyjnej polskiej tolerancji" :mrgreen:
Birds of a feather flock together.
Avatar użytkownika
Lamika
Administrator
 
Posty: 23396
Dołączył(a): sobota, 14 lipca 2012, 22:28
Lokalizacja: Warszawa

Re: Krakowskie kopce

Postprzez garrulus » wtorek, 8 września 2015, 21:20

Emen :) to jest drugi kopiec w Nowej Hucie, bo bardzo stary Kopiec Wandy też jest na terenie Nowej Huty. Badania archeologiczne wykazały, że na terenie Nowej Huty było osadnictwo starsze niż na terenie Krakowa :shock: ;)
garrulus
 
Posty: 3887
Dołączył(a): sobota, 22 września 2012, 22:04

Re: Krakowskie kopce

Postprzez emen5 » wtorek, 8 września 2015, 21:59

Garrulusko,pewnie dlatego miał być Kraków pod Nowa Hutą ;) :mrgreen:
Pozdrawiam
Obrazek
Avatar użytkownika
emen5
 
Posty: 15316
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 08:42

Postprzez Alicja » wtorek, 8 września 2015, 22:33

Garrulusko :D odkrycie cenne i też ma ciekawą historię :)
P o z d r a w i a m
Obrazek
Avatar użytkownika
Alicja
 
Posty: 24349
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze reportaże

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości