Krakowskie kopce

Moderator: Lamika

Re: Krakowskie kopce

Postprzez 78 » niedziela, 10 listopada 2013, 12:25

Sporo kopców w tym Krakowie.Znałem tylko dwa.
Avatar użytkownika
78
 
Posty: 10609
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 19:59

Re: Krakowskie kopce

Postprzez Kawusia » niedziela, 10 listopada 2013, 17:13

Ja też dziękuję Garrulusko za ten reportaż , znowu czegoś nowego się dowiedziałam i zobaczyłam, osobiście zapewne nie dane mi już będzie zobaczyć tych kopców ;)
Kocham moje miasto
Obrazek
Avatar użytkownika
Kawusia
 
Posty: 3550
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 18:19
Lokalizacja: Gdańsk

Postprzez Alicja » niedziela, 10 listopada 2013, 17:56

Garrulusko :D dziękuję za wirtualną wycieczkę :D osobiście, dawno dawno temu byłam tylko na Kopcu Krakusa :)
P o z d r a w i a m
Obrazek
Avatar użytkownika
Alicja
 
Posty: 24347
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Krakowskie kopce

Postprzez garrulus » niedziela, 10 listopada 2013, 20:38

Dziękuję Wszystkim, którzy przyłączyli się do wycieczki po kopcach :) Miło mi , że mogłam poszerzyć Waszą wiedzę o Krakowie 8-)
A teraz obiecana wyprawa na Kopiec Wandy - pogoda była dziś niezła, więc wybrałam się, by zrobić parę zdjęć, bo te z poprzedniego razu gdzieś się zapodziały ;)

Kopiec Wandy – znajduje się na terenie krakowskiej dzielnicy Nowa Huta. Kopiec ten został zbudowany prawdopodobnie ok. VII - VIII wieku. Wedle legendy jest to mogiła Wandy, córki księcia Kraka. Powstałą w pobliżu wieś nazywano z tego powodu Mogiłą. Nazwa Mogiła dla tego rejonu Krakowa zachowała się do dziś.
Więcej o Kopcu Wandy można przeczytać tu i tu

Do Kopca Wandy można dojechać tramwajem i wysiąść na przystanku "Kopiec Wandy" tuż u podnóża Kopca, lub na przystanku "Fort Mogiła" i stąd przejść kawałek drogą w pobliżu ruin poaustriackiego fortu "Mogiła"
Fort międzypolowy piechoty 49½a Mogiła – zabytkowa budowla, jeden z obiektów austriackiej Twierdzy Kraków. Znajduje się we wschodniej części Krakowa, w Dzielnicy XVIII, przy ul. Igołomskiej na terenie dawnej wsi Mogiła, ok. 500 metrów na południowy-wschód od Kopca Wandy, obok przystanku tramwajowego MPK Fort Mogiła.

Źródło i cały artykuł

Wysiadłam przy forcie - kilka zdjęć, choć Twierdza Kraków to temat na osobny reportaż...

Obrazek

Szlak Twierdzy Kraków oznaczony jest kolorem żółto-czarnym

Obrazek

Obrazek

Obrazek

cdn
garrulus
 
Posty: 3885
Dołączył(a): sobota, 22 września 2012, 22:04

Re: Krakowskie kopce

Postprzez garrulus » niedziela, 10 listopada 2013, 20:42

Widok Kopca Wandy od strony fortu

Obrazek

Widok Kopca od strony przystanku tramwajowego

Obrazek

Obrazek

Ścieżka prowadząca na szczyt miejscami w nie najlepszym stanie...

Obrazek

Edit: Widzę, że zdjęcia się nie wyświetlają. Wkleję kilka na nowo, może jakiś czas przetrwają :?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Widok z Kopca Wandy - widać Kopiec Krakusa
Obrazek
Ostatnio edytowano wtorek, 8 września 2015, 21:09 przez garrulus, łącznie edytowano 1 raz
garrulus
 
Posty: 3885
Dołączył(a): sobota, 22 września 2012, 22:04

Re: Krakowskie kopce

Postprzez garrulus » niedziela, 10 listopada 2013, 20:43

Od 1890 r. Kopiec zwieńczony jest marmurowym pomnikiem projektu Jana Matejki, ozdobionym kądzielą skrzyżowaną z mieczem oraz napisem „Wanda”.


Obrazek

Obrazek
garrulus
 
Posty: 3885
Dołączył(a): sobota, 22 września 2012, 22:04

Re: Krakowskie kopce

Postprzez garrulus » niedziela, 10 listopada 2013, 20:46

Widok z Kopca Wandy na Kraków.
Między kominami elektrociepłowni widać Kopiec Krakusa

Obrazek

Obrazek

Tu na horyzoncie widać Kopiec Kościuszki

Obrazek

Po prawej widoczny Wawel, po lewej balon widokowy i wieża kościoła Bożego Ciała.

Obrazek
garrulus
 
Posty: 3885
Dołączył(a): sobota, 22 września 2012, 22:04

Re: Krakowskie kopce

Postprzez Jola » niedziela, 10 listopada 2013, 20:52

Garrulusko :D Kraków kopcami stoi :o Nie wiedziałam że az tyle ich tam jest :D Bardzo dziękuję za pokazanie tej strony miasta :D
Obrazek
Avatar użytkownika
Jola
 
Posty: 15231
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 01:23

Re: Krakowskie kopce

Postprzez garrulus » niedziela, 10 listopada 2013, 20:53

Trzech panów w nie najmłodszym wieku wjechało na kopiec na rowerach. Na nasze protesty i uwagi mieli tylko odpowiedź, że przecież kopcowi nic się nie stanie... :evil:
Zupełnie inaczej zachowali się młodzi ludzie, którzy nieco później również przyjechali na rowerach - zostawili rowery przypięte do barierki u podnóża kopca, a na kopiec wyszli pieszo. A ciągle się mówi, że to młodzież dzisiejsza nie ma szacunku dla przeszłości i świętości....

Obrazek
garrulus
 
Posty: 3885
Dołączył(a): sobota, 22 września 2012, 22:04

Re: Krakowskie kopce

Postprzez garrulus » niedziela, 10 listopada 2013, 20:53

W Krakowie od 2007 r. odbywa się co roku bieg związany z trzema kopcami tzw. Bieg Trzech Kopców
Bieg Trzech Kopców to jedyne w Polsce zawody w biegu górskim, których trasa prowadzi przez centrum dużego miasta.
[...]
Uczestnicy tradycyjnie pokonali trzynastokilometrowy dystans pomiędzy trzema krakowskimi kopcami – Krakusa, Kościuszki i Piłsudskiego. Różnica poziomów na trasie sięga 160 metrów, a prawie 1/4 biegu wiedzie ścieżkami o nieutwardzonej nawierzchni - to pozwala zaklasyfikować bieg jako "anglosaski" (trasa góra-dół) w odróżnieniu od "alpejskiego", gdzie trasa się wznosi. Na pokonanie dystansu zawodnicy mają dwie i pół godziny - na mecie należy się zameldować do godz. 13.

Źródło i cały artykuł
garrulus
 
Posty: 3885
Dołączył(a): sobota, 22 września 2012, 22:04

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze reportaże

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości