Krakowskie kopce

Moderator: Lamika

Re: Krakowskie kopce

Postprzez garrulus » środa, 9 września 2015, 21:38

Jeszcze jeden kopiec - wprawdzie nie znajduje się w samym Krakowie, ale jest w niedalekich Niepołomicach, mieście związanym z Krakowem i w dawnych czasach chętnie odwiedzanym przez polskich króli.

Kopiec Grunwaldzki w Niepołomicach znajduje się przy ulicy Grunwaldzkiej, na najwyższym wzniesieniu miasta - Wężowej Górze (212 m n.p.m.). Wzniesiony został dla uczczenia 500. rocznicy bitwy pod Grunwaldem.
W tym miejscu stał wcześniej, usypany w 1902 r. staraniem Towarzystwa "Sokół" mały, dwumetrowy kopiec, który powstał jako wyraz solidarności z prześladowanymi dziećmi z Wrześni. Z czasem kopiec ten uległ zniszczeniu.
Sypanie Kopca Grunwaldzkiego rozpoczęto 3 marca 1910, w tym właśnie miejscu, gdyż według tradycji , 25 listopada 1411 odbył się tu przegląd wojsk, po którym król Władysław II Jagiełło wyruszył w triumfalnym pochodzie do Krakowa.
Po bitwie pod Grunwaldem, przed powrotem do Krakowa, król Władysław Jagiełło przebywał w niepołomickim zamku, oczekując na opinię papieża po odbytej bitwie przeciwko zakonowi krzyżackiemu.
25 listopada 1411 roku w uroczystym pochodzie Jagiełło na czele wojska i w towarzystwie duchowieństwa przeszedł z Niepołomic do Krakowa, do Katedry Wawelskiej i złożył tam 50 chorągwi zdobytych pod Grunwaldem.

Do budowy Kopca Grunwaldzkiego użyto m.in. ziemi przywiezionej spod Grunwaldu, z Prowincji Poznańskiej, z Litwy, ze Śląska, z pól bitewnych wszystkich zaborów. W 1914 roku przywieziono 500 woreczków z ziemią z mogił Polaków zmarłych w Ameryce. Sypanie kopca zakończono w 1915, bez uroczystości, gdyż trwała wojna.
Kopiec Grunwaldzki ma 14 metrów wysokości, a jego średnica u podstawy wynosi 30 metrów. Kopiec zwieńczony jest pomnikiem z krzyżem.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Widok z Kopca na Niepołomice i Puszczę Niepołomicką na horyzoncie.
Obrazek
garrulus
 
Posty: 3883
Dołączył(a): sobota, 22 września 2012, 22:04

Postprzez Lamika » środa, 9 września 2015, 21:48

78 zbiera syrenki, Garruluska - kopce :) Szlachetne hobby, a i my się czegoś dowiadujemy :)
Birds of a feather flock together.
Avatar użytkownika
Lamika
Administrator
 
Posty: 23393
Dołączył(a): sobota, 14 lipca 2012, 22:28
Lokalizacja: Warszawa

Re: Krakowskie kopce

Postprzez emen5 » środa, 9 września 2015, 21:53

Garrulusko :) Ciągle poszerzasz moją wiedzę :) O Niepołomicach i Puszczy Niepołomickiej naturalnie coś wiem.Ale o Kopcu w Niepołomicach dowiedziałam się dopiero od Ciebie :D
Pozdrawiam
Obrazek
Avatar użytkownika
emen5
 
Posty: 15311
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 08:42

Re: Krakowskie kopce

Postprzez Jola » środa, 9 września 2015, 22:32

Garrulusko :D I znów dużo ciekawej historii do przyswojenia dzięki Twoim wyprawom ;) :D
Obrazek
Avatar użytkownika
Jola
 
Posty: 15231
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 01:23

Postprzez Alicja » środa, 9 września 2015, 22:33

Garrulusko :D dzięki za kolejną ciekawą historię kopca :)
P o z d r a w i a m
Obrazek
Avatar użytkownika
Alicja
 
Posty: 24343
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Krakowskie kopce

Postprzez Apollo » sobota, 12 września 2015, 07:55

Wstyd się przyznać, ale odwiedziłem Kraków tyle razy i nie dotarłem na żaden z kopców. :(
Dzięki za wirtualną wycieczkę!
Apollo
Administrator
 
Posty: 3726
Dołączył(a): wtorek, 6 maja 2014, 00:20

Poprzednia strona

Powrót do Nasze reportaże

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 23 gości