Ul. Kopernika w Krakowie

Moderator: Lamika

Ul. Kopernika w Krakowie

Postprzez garrulus » czwartek, 29 sierpnia 2013, 21:12

Tak się złożyło, że tego lata trochę czasu spędziłam na ulicy Kopernika. Nie jest to ulica, jak inne.
Właściwie nie ma tu domów mieszkalnych, nie ma tu nawet banków :!: :mrgreen:
Prawie wszystkie budynki przy ulicy Kopernika i w jej rejonie zajmują szpitale - kliniki uniwersyteckie.
I są tu 4 kościoły.
Obecna nazwa " Mikołaja Kopernika" została nadana tej ulicy na początku XIX w.

Najstarszym szpitalem w Krakowie był Szpital św. Ducha , który powstał w XIII w.
Historia szpitali przy ul. Kopernika zaczęła się pod koniec XVIII w.
W 1788 r. roku istniejący przy Małym Rynku szpital akademicki św. Barbary został przeniesiony do budynku przy obecnej ul. Kopernika i nadano mu nazwę Generalny Szpital św. Łazarza. Od tego czasu medycyna uniwersytecka aż do dzisiaj związana jest w dużej części z tą ulicą.
Z czasem wydzielały się samodzielne kliniki różnych specjalizacji, które zajmowały kolejne budynki na ul. Kopernika.

Ostatnio często mówi się, o przeniesieniu szpitali do nowoczesnych budynków w innych rejonach miasta, a budynki przy ul. Kopernika miałyby być przeznaczone na luksusowe rezydencje i siedziby różnych instytucji. Gdyby były pieniądze i gdyby rzeczywiście doszło do budowy nowych szpitali, to pewnie większość terenów w rejonie ul. Kopernika przestałaby być ogólnie dostępna.
Obecne budynki szpitalne są rzeczywiście stare, ale w większości są remontowane i jest tu jednak inna atmosfera niż w nowoczesnych budynkach ze szkła i stali. I jest to ścisłe centrum miasta.
Może kilka fotografii przybliży klimat tej ulicy.

Kościół Szpitala Uniwersyteckiego zwany Kościołem św. Łazarza

Obrazek

od tyłu
Obrazek

Mur i brama prowadząca na teren kościoła i klasztoru SS karmelitanek bosych

Obrazek

Kościół jezuitów z początku XX w., architekt Franciszek Mączyński.
Wieża ma 68 m. i jest jedną z najwyższych w Krakowie

Obrazek

Kościół św. Mikołaja - z XII w., wielokrotnie przebudowywany, zachowały się w nim elementy gotyckie i barokowe
Obrazek
cdn
garrulus
 
Posty: 3879
Dołączył(a): sobota, 22 września 2012, 22:04

Re: Ul. Kopernika w Krakowie

Postprzez garrulus » czwartek, 29 sierpnia 2013, 21:19

Przy kościele św. Mikołaja stoi jedyna gotycka i najlepiej zachowana w Polsce latarnia umarłych.
Sadzę, że wiele osób nie zetknęło się z takim zabytkiem, dlatego przytoczę
tekst z Wikipedii
Latarnia umarłych — murowana budowla z kamienia lub cegły, wznoszona w XII, XIII i XIV wieku na terenach Francji, północnych Włoch, Austrii, w Niemczech, Polsce i Czechach. Powstawały jako samodzielne budowle najczęściej na cmentarzach lub w okolicy szpitala. W zamyśle budowniczych miała wędrowców informować swym światłem o zbliżaniu się do miejsca świętego: między ziemią a niebem[1], czyli do miejsc związanych ze śmiercią. Konstrukcja latarni była rozwiązana w taki sposób by światło mogło być widoczne ze wszystkich stron.

W dawnych wiekach tylko bogaci mieszczanie mogli sobie pozwolić na służbę, która z pochodniami i latarniami towarzyszyła im w czasie spacerów. Latarnie umarłych stawiano na cmentarzach, przy szpitalach, przytułkach i leprozoriach, wszędzie tam, gdzie obecna była śmierć[2]. Ostrzegały przechodniów przed niebezpieczeństwem zakażenia, a na cmentarzach rozświetlały mrok, w którym mogły kryć się pokutujące dusze i upiory, a także przestępcy. Nieco później stawiano je także na skrzyżowaniach ważnych traktów drogowych.

Ciekawe informacje o latarniach umarłych można znaleźć na stronie Gazety Rycerskiej

Latarnia umarłych , która znajduje się obecnie przy kościele św. Mikołaja pochodzi z XIV w., ma ponad 3 m wysokości.
Pierwotnie stała przy szpitalu św. Walentego - był to szpital dla trędowatych w dzielnicy Kleparz.
U podstawy latarni był otwór do wciągania kaganka, a znajdujące się w zwieńczeniu prześwity pozwalały dostrzec z daleka światło.
Latarnia ostrzegała przed wejściem do szpitala.
W 1871 r. została przeniesiona na teren przy kościele św. Mikołaja.
.
Obrazek

Kapliczka z 1812 r. stojąca przy ul. Kopernika - to latarnia umarłych, która wskazywała drogę do klasztoru karmelitanek bosych.

Obrazek

cdn
garrulus
 
Posty: 3879
Dołączył(a): sobota, 22 września 2012, 22:04

Re: Ul. Kopernika w Krakowie

Postprzez garrulus » czwartek, 29 sierpnia 2013, 21:25

Budynki szpitalne.

Tak zwana biała chirurgia

Obrazek

Czerwona chirurgia

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ginekologia (budynek z lat 30 XX w.)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Hematologia
Obrazek
garrulus
 
Posty: 3879
Dołączył(a): sobota, 22 września 2012, 22:04

Re: Ul. Kopernika w Krakowie

Postprzez garrulus » czwartek, 29 sierpnia 2013, 21:30

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Willa "Zofiówka" - obecnie należy do jezuitów.

Obrazek

Obrazek

Przy ul. Kopernika znajduje się Ogród Botaniczny UJ założony w 1783 przez Hugona Kołłątaja.
Ulicą przebiega Małopolska Droga św. Jakuba z Sandomierza do Tyńca.
garrulus
 
Posty: 3879
Dołączył(a): sobota, 22 września 2012, 22:04

Postprzez Lamika » czwartek, 29 sierpnia 2013, 21:40

Garrulusko :) Bardzo ciekawy fotoreportaż. Fasady budynków szpitalnych pięknie odnowione, mam nadzieję, że o wnętrzach nie zapomniano ;) Bardzo też ciekawy wątek o latarniach umarłych, nie wiedziałam o nich. :)
Birds of a feather flock together.
Avatar użytkownika
Lamika
Administrator
 
Posty: 23387
Dołączył(a): sobota, 14 lipca 2012, 22:28
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Alicja » czwartek, 29 sierpnia 2013, 21:47

Garrulusko :D dzięki za bardzo interesujący reportaż :D
P o z d r a w i a m
Obrazek
Avatar użytkownika
Alicja
 
Posty: 24335
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ul. Kopernika w Krakowie

Postprzez Jola » czwartek, 29 sierpnia 2013, 22:03

Garrulusko :D O latarniach słyszałam pierwszy raz :shock: A budynki szpitalne są bardzo ładne i nie budzą strachu jak to w takich miejscach bywa :D Bardzo dziękuje za pokazanie ciekawych miejsc :D
Obrazek
Avatar użytkownika
Jola
 
Posty: 15231
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 01:23

Re: Ul. Kopernika w Krakowie

Postprzez Fili » sobota, 31 sierpnia 2013, 16:15

Garrulusko :) dzięki za ciekawy reportaż :) Nigdy w tym rejonie Krakowa nie byłam.
Fili
 
Posty: 2372
Dołączył(a): piątek, 27 lipca 2012, 09:31

Re: Ul. Kopernika w Krakowie

Postprzez emen5 » sobota, 31 sierpnia 2013, 19:44

Garrulusko :D Mogę tylko powtórzyć to,co napisałam przy wycieczce do Sanktuarium :D
Pozdrawiam
Obrazek
Avatar użytkownika
emen5
 
Posty: 15304
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 08:42


Powrót do Nasze reportaże

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości