Filmy z internetu

Moderator: Lamika

Re: Filmy z internetu

Postprzez PKIN » sobota, 16 lutego 2013, 01:20

PKIN
 
Posty: 107
Dołączył(a): środa, 25 lipca 2012, 21:17
Lokalizacja: SAWIN / WARSZAWA

Postprzez 78 » piątek, 15 marca 2013, 16:49

Avatar użytkownika
78
 
Posty: 10645
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 19:59


Re: Filmy z internetu

Postprzez 78 » środa, 17 kwietnia 2013, 12:41

Avatar użytkownika
78
 
Posty: 10645
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 19:59

Re: Filmy z internetu

Postprzez garrulus » wtorek, 7 maja 2013, 22:02

Chciałabym zwrócić uwagę na film o jerzykach zamieszczony na stronie z podglądem jerzyków ze Szczecina:

Diabelskie ptaki - Devil Birds

Film ciekawy, ale mam pewne uwagi do kilku podanych w filmie informacji o jerzykach, które uważam za nieścisłe, czy nawet nieprawdziwe. Film jest z 1977 r. - może jeszcze ta wiedza o jerzykach nie była taka jak dzisiaj. ;)

1. - jest tam powiedziane, że jerzyki to ptaki o wadze 70 gramów - nie spotkałam się nigdzie z taką wagą jerzyka - w literaturze podawana jest waga od 34 - do ponad 50 gramów. Kruszewicz w "Ptakach Polski" podaje wagę od 36 - 52 g.
J. Desselberger w swojej instrukcji pisze, że maksymalna waga stwierdzona u młodych jerzyków to 56 gramów.

2. - nie jest również prawdą, że jerzyk nie potrafi wystartować z płaskiej powierzchni - problem ze startem w takiej sytuacji mają ptaki chore, osłabione, po kontuzji.
W "Leksykonie. Ptaki" również jest obalane to przekonanie : " W przeciwieństwie do ogólnie panującej i ciągle powtarzanej opinii, silny i zdrowy jerzyk potrafi poderwać się do lotu z ziemi pod warunkiem, że ma dość przestrzeni na start" (s. 325)
Dlatego przy wypuszczaniu nie należy jerzyka podrzucać w powietrze - wystarczy położyć jerzyka na wyciągniętej w górę otwartej dłoni, a ptak sam odleci, jeśli jest zdolny i gotowy do lotu. Jeśli nie odlatuje, to znaczy, że nie wszystko jest z nim w porządku i takiego jerzyka należy jeszcze przetrzymać lub zbadać i sprawdzić, czy jest w dobrej kondycji.

3. - nie można też powiedzieć, że jerzyk ma słabe nogi - we wspomnianym "Leksykonie" można przeczytać: "...siła ich krótkich nóg wskazuje na to, że muszą ich używać."
A Kruszewicz w "Ptakach Polski" pisze o nogach jerzyka: "Krótkie one rzeczywiście są, ale na pewno nie słabe. [...] A więc muszą ich używać, prawdopodobnie podczas noclegów, gdy śpią przyczepione do stromych skał."
garrulus
 
Posty: 3894
Dołączył(a): sobota, 22 września 2012, 22:04

Re: Filmy z internetu

Postprzez Kawusia » środa, 8 maja 2013, 17:55

Garrulus, piękny i ciekawy film znalazłaś, dziękuję. Dużo się z tego filmiku dowiedziałam o jerzykach. Piękne zdjęcia i bardzo ciekawe ujęcia z życia ptaków, dzięki usytuowaniu kamer w gniazdkach. No i ujęła mnie scenka ratowania jerzyka oraz rozdzielenie bijących się ptaków w gnieździe. Super filmik. :D
Kocham moje miasto
Obrazek
Avatar użytkownika
Kawusia
 
Posty: 3550
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 18:19
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Filmy z internetu

Postprzez Jola » poniedziałek, 3 czerwca 2013, 10:09

Jednych obrzydzi, innych zafascynuje - cykady nie należą do najpiękniejszych stworzeń naszej planety. Nakręcenie godzinnego dokumentu zajęło autorowi ponad rok. To skrócona, siedmiominutowa wersja. Polecam.


Wykop.pl
Obrazek
Avatar użytkownika
Jola
 
Posty: 15231
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 01:23

Postprzez Alicja » poniedziałek, 3 czerwca 2013, 11:55

Obejrzałam :) zdjęcia unikalne :D
P o z d r a w i a m
Obrazek
Avatar użytkownika
Alicja
 
Posty: 24413
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Alicja » środa, 5 czerwca 2013, 22:25

P o z d r a w i a m
Obrazek
Avatar użytkownika
Alicja
 
Posty: 24413
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Lamika » środa, 5 czerwca 2013, 22:32

Alicjo :) Dziękuję za ten filmik :D Tak się ucieszyłam ze szczęścia tej kaczej mamy :D
Birds of a feather flock together.
Avatar użytkownika
Lamika
Administrator
 
Posty: 23442
Dołączył(a): sobota, 14 lipca 2012, 22:28
Lokalizacja: Warszawa

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Filmoteka przyrodnicza

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości