Bioróżnorodność zmniejsza zagrożenie boreliozą

Moderator: Lamika

Bioróżnorodność zmniejsza zagrożenie boreliozą

Postprzez garrulus » sobota, 22 czerwca 2019, 12:21

Na liście dyskusyjnej "Region" pani Justyna zamieściła linki do artykułów analizujących zależności między bioróżnorodnością a stopniem zagrożenia chorobami odkleszczowymi :

Tutaj artykuł na ten temat po polsku

a tutaj wersja angielska z bibliografią

Poniżej zamieszczam fragment jednego z tych artykułów.

PRZEGL EPIDEMIOL 2014; 68: 767 - 769

Krzysztof Dudek

WPŁYW POZIOMU BIORÓŻNORODNOŚCI NA ZAGROŻENIE CHOROBAMI ODKLESZCZOWYMI

Instytut Zoologii, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

[...]
Popularny jest pogląd, że więcej zwierząt musi oznaczać więcej kleszczy, a co za tym idzie większe zagrożenie boreliozą i innymi przenoszonymi przez kleszcze chorobami. Okazuje się jednak, że to przekonanie może być fałszywe. Coraz więcej badań wskazuje na fakt zmniejszania się prewalencji patogenów odkleszczowych na terenach o większej bioróżnorodności. W niniejszym opracowaniu przedstawiono obiecującą hipotezę wyjaśniającą ten związek.

[...]

Zwiększając bioróżnorodność dodając do środowiska kolejne gatunki, które w większości są słabymi rezerwuarami (np. jaszczurki, średnie i duże ssaki, ptaki), zmniejszamy prawdopodobieństwo żerowania kleszczy na gryzoniach, a tym samym szansę na jego zakażenie (Ryc.1). Zjawisko to wymusza zmianę podejścia do kwestii zwalczania chorób odkleszczowych. Nieprawidłowe wydaje się działanie polegające na ograniczeniu gospodarzy kleszczy, ponieważ zmniejszając ich liczbę możemy osiągnąć skutek odwrotny do oczekiwanego. Dobrym przykładem może być ograniczenie populacji lisów. Zwierzęta te są częstymi gospodarzami kleszczy, jednak są słabymi rezerwuarami i niewiele osobników jest nosicielami krętków boreliozy (12). W związku z tym pełnią one rolę gatunku rozcieńczającego efekt dużej prewalencji patogenów w gryzoniach, a ponadto poprzez żerowanie na nich, zmniejszają liczbę najlepszego rezerwuaru. Może się więc okazać, że obserwowane obecnie zwiększanie się liczebności lisów wywiera pozytywny efekt na sytuację epidemiologiczną chorób odkleszczowych i powoduje mniejsze zagrożenie nimi dla człowieka. Oczywiście nie należy przy tym zapominać, że obecność lisów wiąże się z innymi zagrożeniami, jak choćby tasiemcem bąblowcowym, czy wścieklizną. Inna od powyżej opisanej zależności między gospodarzami, a chorobami występuje w przypadku jeleniowatych. Zwierzęta te pełnią ważną rolę w cyklu życiowym kleszczy, ponieważ to na nich najczęściej dochodzi do spotkania samic z samcami i kopulacji kleszczy (28). Ponadto jeleniowate odżywiają większą część populacji kleszczy (28). Dotychczas sądzono, że ograniczając liczebność jeleniowatych, zmniejsza się zagrożenie chorobami odkleszczowymi, jednak ostatnie badania pokazują wręcz coś przeciwnego (28), a związane jest to z faktem, że od tych zwierząt kleszcze rzadko zakażają się patogenami (15, 29).
Innym gatunkiem, który okazuje się ważnym sprzymierzeńcem w walce z boreliozą są jaszczurki. Pospolite w naszym kraju jaszczurka zwinka Lacerta agilis i jaszczurka żyworodna Zootoca vivipara są bardzo słabymi rezerwuarami krętków, a jednocześnie odżywiają dużą liczbę kleszczy (16,30). Co więcej, przypuszcza się, że jaszczurki żyworodne potrafią usuwać ze swojego organizmu te bakterie podczas hibernacji, kiedy ich ciało całkowicie przemarza, a więc mogą pełnić w środowisku rolę swego rodzaju filtrów, na których żerując kleszcze oczyszczają się z patogenów. Konieczne są jednak dalsze badania nad tymi zagadnieniami, [...]

[...]

Źródło i cały artykuł
garrulus
 
Posty: 3797
Dołączył(a): sobota, 22 września 2012, 21:04

Postprzez Lamika » sobota, 22 czerwca 2019, 13:31

Ciekawa teza i brzmi bardzo rozsądnie :) Potrzebne są takie argumenty na obecna tendencję wybijania wszystkiego, co żyje.
Birds of a feather flock together.
Avatar użytkownika
Lamika
Administrator
 
Posty: 23216
Dołączył(a): sobota, 14 lipca 2012, 21:28
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Alicja » sobota, 22 czerwca 2019, 15:28

Ciekawe :D tylko jak wdrożyć to w życie :?: Ile lat trzeba by czekać na zmianę ekosystemu :?: A co z ciepłymi zimami, czy jaszczurki wtedy nie hibernują :?:
P o z d r a w i a m
Obrazek
Avatar użytkownika
Alicja
 
Posty: 24117
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 12:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bioróżnorodność zmniejsza zagrożenie boreliozą

Postprzez emen5 » sobota, 22 czerwca 2019, 19:26

Jakoś nie mogę uwierzyć,że te argumenty trafią do większości społeczeństwa :?
Pozdrawiam
Obrazek
Avatar użytkownika
emen5
 
Posty: 15208
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 07:42

Re: Bioróżnorodność zmniejsza zagrożenie boreliozą

Postprzez Jola » sobota, 22 czerwca 2019, 21:01

Garrulusko :D Bardzo ciekawy artykuł :D
Obrazek
Avatar użytkownika
Jola
 
Posty: 15231
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 00:23

Re: Bioróżnorodność zmniejsza zagrożenie boreliozą

Postprzez Apollo » wtorek, 25 czerwca 2019, 06:26

Nie pomyślałbym, że hibernacja oczyszcza jaszczurki... Świetny art.!
Apollo
Administrator
 
Posty: 3726
Dołączył(a): poniedziałek, 5 maja 2014, 23:20


Powrót do Artykuły prasowe - przyroda

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość