Czy pomagać łosiowi, który utknął w bagnie?

Moderator: Lamika

Czy pomagać łosiowi, który utknął w bagnie?

Postprzez garrulus » niedziela, 19 maja 2019, 19:20

Czy pomagać łosiowi, który utknął w bagnie?
Marcin Gerwin

12 lutego 2017

Czy człowiek powinien pomagać dzikim zwierzętom, gdy są ranne, chore lub w tarapatach? Może jednak ludzie nie powinni wtrącać się w sprawy dzikich zwierząt, jeżeli nie są przyczyną ich kłopotów?

– Interweniując, spłaszczamy ewolucję – mówi Adam Wajrak, przyrodnik i dziennikarz „Gazety Wyborczej”. – Albo w ogóle ją likwidujemy. Częścią życia dzikich zwierząt jest to, że giną, chorują, łamią sobie nogi, wypadają z gniazda i tak dalej. Każda nasza ingerencja sprawia, że granica zaczyna się przesuwać. Potem pojawiają się pomysły, by zwierzęta dokarmiać, a wraz z nimi pytanie, dlaczego tylko te zwierzęta, a może również inne? Poza tym interwencja jest dla dzikiego zwierzęcia olbrzymim stresem i możemy mu w ten sposób dostarczyć męki. Dla niego człowiek jest przerażającym drapieżnikiem – podkreśla.
[...]
Weźmy więc konkretny przykład. Idziemy na spacer do lasu, jest sympatyczne popołudnie, powiewa ciepły wiatr. Wtem spostrzegamy, że w bagnie utknął łoś. [...]

– Jeżeli łoś wpadł w bagno, to znaczy, że jest głupim łosiem, bo przecież bagna to naturalne środowisko łosia – stwierdza Adam Wajrak. – Powinien umieć ocenić, gdzie jest bezpiecznie, a gdzie nie. Może się to zdarzyć przez przypadek, ale przypadek też odgrywa ważną rolę w ewolucji. Dajmy zwierzętom popełniać błędy i ponosić tego konsekwencje. [...]

W sprawie łosia, który utknął w bagnie, zadzwoniłem do Anny Kamińskiej, która prowadzi Ośrodek Okresowej Rehabilitacji Zwierząt w Jelonkach, w pobliżu Elbląga. Zapytałem, co by zrobiła w takiej sytuacji.

– Dzwonię po pomoc i na miejscu czekam, aż przyjadą – odpowiada Ania nieco zaskoczona pytaniem. – Jeżeli trafiłam na zwierzę, które potrzebuje pomocy, to nie mogłabym przejść obok niego obojętnie i potem myśleć, że to zwierzę konało w cierpieniach przez kilkanaście godzin.
[...]

Źródło i cały, bardzo długi, artykuł
garrulus
 
Posty: 3864
Dołączył(a): sobota, 22 września 2012, 22:04

Postprzez Lamika » niedziela, 19 maja 2019, 20:23

Całość przeczytam w sposobniejszej chwili. Na pewno kwestia warta namysłu.


Po chwili zastanowienia - pierwsza myśl - a jeżeli ten łoś nie tyle z głupoty wpadł do bagna, ale uciekał przed człowiekiem :?:
Birds of a feather flock together.
Avatar użytkownika
Lamika
Administrator
 
Posty: 23344
Dołączył(a): sobota, 14 lipca 2012, 22:28
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy pomagać łosiowi, który utknął w bagnie?

Postprzez Apollo » niedziela, 19 maja 2019, 21:06

Gdyby łosie i inne stworzonka żyły wyłącznie w warunkach naturalnych - nie byłoby wątpliwości. Problem polega jednak na tym, że żyją dzisiaj w warunkach stworzonych przez człowieka, z jego zagrożeniami (myślistwo, komunikacja, niszczenie siedlisk itd.). Szczęście ma Wajrak, że mieszka w Puszczy. Otaczające mnie zwierzęta tyle szczęścia nie mają.
Apollo
Administrator
 
Posty: 3726
Dołączył(a): wtorek, 6 maja 2014, 00:20

Re: Czy pomagać łosiowi, który utknął w bagnie?

Postprzez krakers » poniedziałek, 20 maja 2019, 22:01

Ja mam takie zdanie , skoro my niszczymy środowisko , to możemy chociaż w znikomym stopniu te szkody rekompensować m.in pomagać zwierzętom w takich sytuacjach .
krakers
 
Posty: 2144
Dołączył(a): środa, 18 listopada 2015, 18:27


Powrót do Artykuły prasowe - przyroda

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości