Chirurg ryb

Moderator: Lamika

Chirurg ryb

Postprzez garrulus » sobota, 24 listopada 2018, 21:36

Chirurg ryb.
Tekst: Paulina Dudek

[...]
Tym bardziej, że jak wyjaśnia doktor Konarski ryba może zachorować także na nowotwór z przerzutami. Albo może ją boleć ząb (istnieją gatunki ryb z zębami lub strukturami kostnymi przypominającymi zęby). - W rybiego dentystę też się czasem bawię. Oczywiście rybka jest w pełnej narkozie - zapewnia weterynarz.
Science fiction rybich operacji

O ile samo leczenie rybki - np. osłuchanie jej i podanie antybiotyku strzykawką - można jeszcze przełknąć jako rzecz wprawdzie dziwną, ale możliwą do wyobrażenia, o tyle słysząc o rybich operacjach każdy z moich znajomych reagował tak samo: Cooooo? Operacja rybki????
[...]

- Aparatu do narkozy u rybki nie da się kupić, po prostu nie ma tego w sklepach. Więc skonstruowałem go sam. I używam - doktor Konarski, mimo wrodzonej skromności, nie ukrywa, że z tego wynalazku jest dumny. Rurkę zakończoną metalowym ustnikiem delikatnie umieszcza w rybim pyszczku. Z rurki wypływa woda z dodanym do niej roztworem anestetycznym, która cały czas jest w obiegu - przepływa między dwoma pojemnikami. De facto rybka leży więc na suchej siateczce, ale skrzela ma cały czas mokre. Brzmi i wygląda kosmicznie.
[...]
Czy doktor ma akwarium? - Chwilowo nie, ale miałem przez lata. Cała ta moja pasja do leczenia ryb wzięła się przecież stąd, że sam byłem zapalonym akwarystą. I w momencie, gdy moje prywatne ryby zaczęły chorować, zobaczyłem, że praktycznie nie ma takich instytucji i osób, do których mógłbym się zwrócić o pomoc. Stwierdziłem, że przydałby się ktoś taki, kto tym biednym rybkom też postara się w jakiś sposób pomóc. Teraz w klinice Vetka miesięcznie leczymy kilkunastu rybich pacjentów. To promil w morzu wszystkich zwierzaków odwiedzających klinikę. Chciałbym, żeby było ich więcej. Żeby ludzie zrozumieli, że rybki też chorują. I że np. ja mogę je wyleczyć.
[..]

Doktor Piotr Konarski przyjmuje w Całodobowej Klinice Weterynaryjnej Vetka przy ul. Modlińskiej 63 w Warszawie.


Źródło i cały artykuł ze zdjęciami
garrulus
 
Posty: 3797
Dołączył(a): sobota, 22 września 2012, 21:04

Postprzez Lamika » sobota, 24 listopada 2018, 22:37

Nigdy nie zastanawiałam się, czy ryby chorują. Wiedziałam najwyżej, że mogą mieć pasożyty. Ciekawy artykuł, zaskakujący :D
Birds of a feather flock together.
Avatar użytkownika
Lamika
Administrator
 
Posty: 23219
Dołączył(a): sobota, 14 lipca 2012, 21:28
Lokalizacja: Warszawa

Re: Chirurg ryb

Postprzez Apollo » niedziela, 25 listopada 2018, 01:12

I na wigilijnego karpia się teraz nieco inaczej spojrzy... ;)
Apollo
Administrator
 
Posty: 3726
Dołączył(a): poniedziałek, 5 maja 2014, 23:20

Re: Chirurg ryb

Postprzez emen5 » niedziela, 25 listopada 2018, 19:23

Jakoś trudno mi sobie wyobrazić operację akwariowej rybki :o
Pozdrawiam
Obrazek
Avatar użytkownika
emen5
 
Posty: 15209
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 07:42


Powrót do Artykuły prasowe - przyroda

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości