20 maja - ŚWIATOWY DZIEŃ PSZCZÓŁ

Moderator: Lamika

20 maja - ŚWIATOWY DZIEŃ PSZCZÓŁ

Postprzez Mirtusz » poniedziałek, 21 maja 2018, 19:33

Takie ważne święto, a minęło niezauważone ;)

20 maja po raz pierwszy obchodzić będziemy Światowy Dzień Pszczół ustanowiony przez ONZ. Jest to inicjatywa Słowenii, która w ten sposób chciała podkreślić znaczenie pszczół dla pozyskiwania żywności i zwracała uwagę, że stosowania pestycydów w rolnictwie zabija te owady.


Źródło

https://www.worldbeeday.org/en/about/why-20-may.html
https://youtu.be/X8HKfRmMsHM
Anton Jansa
Arkę zbudowali amatorzy, Titanica fachowcy.
Avatar użytkownika
Mirtusz
 
Posty: 5175
Dołączył(a): sobota, 28 lipca 2012, 15:46

Re: 20 maja - ŚWIATOWY DZIEŃ PSZCZÓŁ

Postprzez Jola » poniedziałek, 21 maja 2018, 20:50

Mirtusz :D Dzieki za przypomnienie,a raczej dla za informacje.Jakoś w moich kalendarzach nie zostało uwzględnione :(
Ale mam optymistyczną informacje :D Wygrana pszczół
Obrazek
Avatar użytkownika
Jola
 
Posty: 15231
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 00:23

Nowa złodziejska specjalizacja – pszczoły i miód

Postprzez garrulus » niedziela, 15 lipca 2018, 08:55

Nowa złodziejska specjalizacja – pszczoły i miód
Do położonego 8 km od Dzierzgonia Lubochowa w województwie pomorskim prowadzi wąska asfaltowa szosa, która wije się najpierw przez las, a potem między polami. Wokół wszystko kwitnie, kępy ziół i kwiatów zawłaszczają asfalt, tworząc na jego skrajach różnobarwny, pachnący dywan. Lubochowo to zagłębie pszczelarstwa. Największym pszczelarzem jest sołtys Andrzej Twardowski. W maju jego osiem pasiek liczących 230 pni, czyli uli z pszczołami, rozrzuconych kilka kilometrów od siebie w niedostępnych miejscach, ograbiono w połowie z miodu i z pszczół.
[...]
Pszczoły umierają jak ludzie
Najsurowszą karą w prawie bartnym z XIV w. była kara śmierci przez powieszenie. Spotykała złodzieja, który kradł pszczoły lub miód z barci i został schwytany na gorącym uczynku. Przed wykonaniem wyroku wszyscy obecni bartnicy musieli dotknąć powrozu.

– Bartnik w dawnej Polsce był osobą ważną i szanowaną. Nie musiał składać przysięgi w sądzie – mówi Ryszard Voss, prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Gdańsku. – Jeszcze 20-30 lat temu środowisko pszczelarzy się znało, przynajmniej na poziomie województwa, teraz jest zdezintegrowane. Wskutek postępu cywilizacyjnego i związanych z nim chorób pszczół giną całe pasieki, a nieuczciwi pseudopszczelarze próbują szybko się dorobić cudzym kosztem. Do tego dochodzi anonimowość sprzedaży miodu czy pszczół przez internet.

[...]

W USA czy w Kanadzie podstawowy dochód pszczelarza stanowi opłata za zapylanie, którą płacą rolnicy – mówi Ryszard Voss. – Zarobki ze sprzedaży miodu są uboczne. Walczymy o dopłaty bezpośrednie dla pszczelarzy, czyli o środki za zapylanie, niech to będzie np. odpis od sprzedaży rzepaku, gryki czy owoców. W Polsce nie zbadano oficjalnie, jak wartość zapylania wpływa na dochód narodowy. Na świecie szacowana jest na 150-260 mld dol. Obecnie z Krajowego Programu Wspierania Pszczelarstwa otrzymujemy 24 mln zł. Na jeden ul przypada ok. 5 zł. Polska przoduje w Europie, jeśli chodzi o naukę w dziedzinie pszczelarstwa, ale nie przekłada się to na praktykę. Wszystko kończy się na badaniach laboratoryjnych. Mamy środowisko naturalne mniej zniszczone niż kraje Europy Zachodniej, można by postawić na działalność gospodarczą z zakresu apiterapii – leczenia produktami pszczelimi. Na razie jednak nie budzi to zainteresowania.

Jest taka przepowiednia przypisywana Einsteinowi, że jeśli zginie ostatnia pszczoła, ludziom zostaną cztery lata życia. – Sytuacja nie wygląda aż tak dramatycznie, ale liczba pszczół miodnych z roku na rok maleje – tłumaczy Ryszard Voss. – Na przełomie lat 70. i 80. XX w. w Polsce były 3 mln rodzin pszczelich, dziś jest 1,5 mln. Średnie napszczelenie kraju to trzy-cztery rodziny na 1 km kw. Jeszcze gorzej ma się sprawa dzikich zapylaczy. Ostatnio w Niemczech przeprowadzono badania, które pokazały, że ubyło ich aż 40%. W Polsce nikt takich badań nawet nie robi.
My, pszczelarze, mówimy, że pszczoły nie zdychają, one odchodzą, umierają jak ludzie.

Źródło i cały artykuł

**Wytłuściłam niektóre zdania w tekście.
garrulus
 
Posty: 3797
Dołączył(a): sobota, 22 września 2012, 21:04

Postprzez Lamika » niedziela, 15 lipca 2018, 10:09

Wszystko prawda poza jednym - nie tylko pszczoły umierają, a nie "zdychają" . Ten deprecjonujący zwierzęta wyraz powinien zniknąć z języka, ewentualnie dotyczyć tylko niektórych ludzkich kanalii.
Birds of a feather flock together.
Avatar użytkownika
Lamika
Administrator
 
Posty: 23220
Dołączył(a): sobota, 14 lipca 2012, 21:28
Lokalizacja: Warszawa

Re: 20 maja - ŚWIATOWY DZIEŃ PSZCZÓŁ

Postprzez garrulus » poniedziałek, 16 lipca 2018, 10:01

Lamiko :) zgadzam się z Tobą :D
Chciałam jednak podkreślić, że taki sposób mówienia o pszczołach jest u pszczelarzy zasadą i to od dawna. Znam to z własnego doświadczenia, bo w mojej rodzinie od kilku pokoleń są pszczelarze i ja już w dzieciństwie byłam uczona, że nie można mówić, że "pszczoła zdechła".
Odnosiliśmy to też do innych zwierząt, ale nacisk był położony przede wszystkim na pszczoły.
Była też zasada, że należy ratować każdą pszczołę.
Do dziś mam ten odruch, że gdy widzę pszczołę np. na ziemi, to staram się ją przenieść w bezpieczne miejsce i jeśli to możliwe, dać jej kroplę wody, a jeśli jest zmoknięta to umieścić ją w miejscu, gdzie będzie mogła wyschnąć.
Osłabionej pszczole najlepiej dać wody z cukrem lub miodem, ale to oczywiście nie zawsze jest niemożliwe.
;)
garrulus
 
Posty: 3797
Dołączył(a): sobota, 22 września 2012, 21:04

Prawda o wymieraniu pszczół i neonikotynoidach

Postprzez Jola » wtorek, 17 lipca 2018, 20:43

Istnieją trzy prawdy-cała prawda,święta prawda i g...no prawda :evil:
O CCD - Colony collapse disorder, zjawisku które z jakiegoś powodu w Polsce nazwano “zespołem masowego ginięcia pszczoły miodnej”, miałem napisać już kilka lat temu. Temat przypomniał mi się niedawno, kiedy dwukrotnie na ulicy zaczepili mnie młodzi działacze Greenpeace. W obu wypadkach rozmowa potoczyła się niemal identycznie. Spytany, czy kojarzę organizację Greenpeace odpowiedziałem, że tak. W obu przypadkach następne pytanie brzmiało, czy to skojarzenie dobre czy złe. Lekko zakłopotany ale szczery mówiłem, że jednoznacznie źle. Na pytanie “dlaczego” odpowiadałem “bo GMO, bo atom”. Co ciekawe w zarówno chłopak jak i dziewczyna odpowiedzieli, że “noo taak z atomem to racja, ale z GMO to pewnie byśmy mogli długo dyskutować…”. Potem padało pytanie o to czy na lubię/troszczę się o pszczoły. Tu, żeby nie przedłużać mówiłem, że tak, ale jeśli będę chciał się zaangażować w ten temat, to przez jakąś akcję nie związaną z Greenpeace.

Cały artykuł
Obrazek
Avatar użytkownika
Jola
 
Posty: 15231
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 00:23

W Nowej Wsi wandal zniszczył pszczelarzowi ule

Postprzez Jola » wtorek, 17 lipca 2018, 20:48

Żeby nie było,że głupcy zmądrzeli :evil: W Nowej Wsi wandal zniszczył pszczelarzowi ule
Obrazek
Avatar użytkownika
Jola
 
Posty: 15231
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 00:23

Re: 20 maja - ŚWIATOWY DZIEŃ PSZCZÓŁ

Postprzez Apollo » czwartek, 26 lipca 2018, 19:22

Ministerstwo Środowiska przeciwne, ale Rolnictwu to nie przeszkadza:
https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news- ... Id,2611596
Apollo
Administrator
 
Posty: 3726
Dołączył(a): poniedziałek, 5 maja 2014, 23:20

Re: 20 maja - ŚWIATOWY DZIEŃ PSZCZÓŁ

Postprzez Jola » czwartek, 26 lipca 2018, 20:29

Apollo :D Ciekawe kto wygra? Pewnie pieniądz :evil:
Obrazek
Avatar użytkownika
Jola
 
Posty: 15231
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 00:23

Postprzez Lamika » czwartek, 26 lipca 2018, 20:51

Zwłaszcza to jest wprost rozbrajające :mrgreen:
Jednym z argumentów szefa resortu rolnictwa Jan Ardanowskiego było to, że właśnie opryski to dodatkowa okazja do prowadzenia badań naukowych na temat szkodliwości neonikotynoidów
Birds of a feather flock together.
Avatar użytkownika
Lamika
Administrator
 
Posty: 23220
Dołączył(a): sobota, 14 lipca 2012, 21:28
Lokalizacja: Warszawa

Następna strona

Powrót do Artykuły prasowe - przyroda

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości