Odkorkować Wisłę

Moderator: Lamika

Odkorkować Wisłę

Postprzez Jola » poniedziałek, 21 sierpnia 2017, 21:53

Artykuł budzi we mnie sprzeczne emocje- z jednej strony faktycznie należy zająć się rzeką,z drugiej czy na prawde wycinanie samosiejek i drzew nad Wisłą pomoże w jej uregulowaniu?
Odkorkować Wisłę

Wisła to jeden z naszych najważniejszych zasobów, skarbów i zobowiązań. Musi na jej brzegi powrócić gospodarz, który ponownie ją ukierunkuje

Lato to czas podróżowania i poznawania pięknych zakątków. Zapewne wielu Polaków odwiedzi malownicze tereny Lubelszczyzny, Podkarpacia i Świętokrzyskiego, a szczególnie urocze miejscowości znajdujące się nad leniwie płynącą Wisłą: Kazimierz Dolny z jego renesansowymi zabytkami i artystycznym klimatem, Sandomierz, którego uliczki, z pomocą ojca Mateusza, przyciągają z roku na rok coraz większe rzesze turystów, czy malutki Solec nad Wisłą, którego spokój i małomiasteczkowość zmieszana z wiejskością uspokoi niejednego, uzależnionego od adrenaliny mieszczucha. Inni w czasie swych wakacyjnych wojaży postanowią dokładniej zbadać region środkowej Wisły (sięgający od ujścia Sanu aż do ujścia Narwi), skupiając swą uwagę nie na miasteczkach, ale na przyrodniczych aspektach najpiękniejszego jego fragmentu: Małopolskiego Przełomu Wisły. Tam właśnie, prócz pieszych, rowerowych czy konnych wędrówek po rolniczych terenach Lubelskiego i Świętokrzyskiego, można spróbować tego, co najlepsze: obcowania z Wisłą i podziwiania jej zapierających dech krajobrazów – kilometrów piaszczystych plaż i łach oraz brzegów z bujnie rozwijającą się przyrodą, stanowiącą chyba najlepszą zachętę dla tych, którzy chcą poznawać rzekę z kajaka lub w czasie ornitologicznych spacerów. Takie i wiele innych atrakcji, może zapewnić „królowa Wisła – ostatnia dzika rzeka Europy”…

I zasadniczo na tym mógłbym zakończyć tekst o Wiśle i wkleić ten sielankowy opis do jakiegoś folderu turystycznego czy do jednego z wielu artykułów ukazujących się ostatnio, gdyby nie fakt, że jest to tylko część prawdy o naszej rzece. W roku 2017, ustanowionym przez Sejm RP Rokiem Rzeki Wisły, jest świetna okazja, by wreszcie opowiedzieć o fenomenie w skali europejskiej, jakim jest polska rzeka Wisła. Nie da się jednak zrozumieć tego fenomenu, jeśli Wisły nie porównamy z innymi, dużymi rzekami Europy.

Cały artykuł
Obrazek
Avatar użytkownika
Jola
 
Posty: 15231
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 01:23

Postprzez Lamika » poniedziałek, 21 sierpnia 2017, 22:09

Uczynić Wisłę żeglowną jako rzekę transportu rzecznego lansuje "dobra zmiana". Wypowiadało się juz na ten temat wielu znawców i ja im wierzę: 1/ ekonomicznie jest to nieopłacalne - transport rzeczny nie ma szans zwrócić tej inwestycji, czyli wyrównania biegu rzeki, pogłębienia i de facto uczynienia z niej kanału żeglownego. 2/nastąpi dewastacja środowiska, pogardzane samosiejki istotnie nie są parkiem, ale tak własnie zachowuje się natura: nie zakłada parków i nie stawia ławek 3/wybetonowanie brzegów nie zapobiega powodziom - wręcz przeciwnie. Natomiast szkodom zapobiega pozostawienie terenów zalewowych niezabudowanych - wtedy strat nie będzie.
Jestem przeciwna takim pomysłom :!:
Birds of a feather flock together.
Avatar użytkownika
Lamika
Administrator
 
Posty: 23350
Dołączył(a): sobota, 14 lipca 2012, 22:28
Lokalizacja: Warszawa

Re: Odkorkować Wisłę

Postprzez emen5 » poniedziałek, 21 sierpnia 2017, 22:26

Jestem absolutnie przeciwna regulacji Wisły :!:
Pozdrawiam
Obrazek
Avatar użytkownika
emen5
 
Posty: 15282
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 08:42

Re: Odkorkować Wisłę

Postprzez Jola » poniedziałek, 21 sierpnia 2017, 22:36

Lamiko :D Emen :D Ja też jestem przeciwna wycinaniu drzew i krzewów i robieniu plaż czy bulwarów :evil: ,ale pogłębienie i oczyszczenie wydaje mi się rozsądnym działaniem.
Obrazek
Avatar użytkownika
Jola
 
Posty: 15231
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 01:23

Re: Odkorkować Wisłę

Postprzez emen5 » wtorek, 22 sierpnia 2017, 21:39

Jolu :) Nie skończy się na oczyszczeniu Wisły :!: Pogłębienie spowoduje szybszy przepływ,a więc woda szybciej popłynie do Bałtyku.A po co się to robi :?: Po to aby brzegi wybetonować,co znów przyspieszy nurt i nie zatrzyma wody w naszej wysychającej ziemi.Na zachodzie myślą jak odkuć zabetonowane rzeki,a my będziemy je betonować :evil:
Pozdrawiam
Obrazek
Avatar użytkownika
emen5
 
Posty: 15282
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 08:42

Re: Odkorkować Wisłę

Postprzez Apollo » czwartek, 24 sierpnia 2017, 18:20

Lamiko - znani mi hydrolodzy oraz ekolodzy mówią Twoim głosem. ;):
Apollo
Administrator
 
Posty: 3726
Dołączył(a): wtorek, 6 maja 2014, 00:20


Powrót do Artykuły prasowe - przyroda

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron