Odtwarzają pierwotny wygląd pustyni

Moderator: Lamika

Odtwarzają pierwotny wygląd pustyni

Postprzez Mirtusz » poniedziałek, 28 stycznia 2013, 20:53

GMINA KLUCZE. Piły i siekiery kładą krzewy i drzewa pokotem na 300 hektarach. Jest na to pełne przyzwolenie, są też pieniądze. Całość prac będzie kosztować 9 mln zł.
Od początku stycznia na Pustyni Błędowskiej, zwanej też "Polską Saharą", uwijają się robotnicy, którzy wycinają drzewa i krzewy zarastające jej obszar. Pierwszy etap wycinki potrwa do połowy kwietnia.
- To ważny przyrodniczo teren, a projekt ma na celu uchronić pustynny charakter tego miejsca - podkreśla Marian Pajdak ze Stowarzyszenia Polska Sahara.
Prace prowadzone są pod nadzorem naukowców i leśników. W sumie obejmą ok. 300 hektarów. Do tej pory wykonano jakieś 10 proc. wycinki.
- Prace potrwają do połowy kwietnia. Potem musimy przerwać, bo rozpoczyna się okres lęgowy ptaków - wyjaśnia Agnieszka Walnik z Urzędu Gminy Klucze, kierownik projektu "Pustynia Błędowska".
Wycinka będzie kontynuowana od października do kwietnia. Projekt ma ocalić charakterystyczne wydmy śródlądowe i napiaskowe murawy, które są ewenementem na skalę europejską. - Zachowanych zostanie też kilkanaście gatunków roślin, które są charakterystyczne dla obszarów piaszczystych. Resztę traktujemy jako chwasty - mówi Pajdak.
Na pustyni występują gatunki roślin objęte ścisłą ochroną, jak np. dziewięćsił bezłodygowy, kruszczyk rdzawoczerwony czy widłak jałowcowaty. Inwentaryzacja ornitologiczna wykazała ponadto, że mieszka tu 45 gatunków ptaków. Są m.in. lelek, dudek, gąsiorek, świergotek polny i białorzytka. Pustynię zamieszkują też ssaki: sarny, dziki, lisy, kuny, łosie i bobry.
Projekt "Pustynia Błędowska" jest finansowany z pieniędzy unijnych, Ministerstwa Środowiska i budżetu gminy Klucze. Jego realizacja rozpoczęła się w styczniu 2011 roku. Do tej pory m.in. oczyszczono 250 hektarów terenu z niewybuchów - pozostałości po poligonie wojskowym. W budynku Urzędu Gminy powstało Pustynne Centrum Informacji.
Koszt realizacji całego projektu wynosi ok. 9 mln zł.
Teren pustyni ukształtował się w epoce lodowcowej, by 10-11 tysięcy lat temu zarosnąć puszczą...
Kiedy w średniowieczu odkryto tu złoża ołowiu i srebra, zaczęto eksploatację cennych surowców. Rozpoczęto wycinkę drzew. - Drewno było potrzebne do wzmacniania szybów i sztolni. Pnie i korzenie wykopywała okoliczna ludność, by wykorzystać je na opał - opowiada Marian Pajdak. Cienka warstwa gleby została zniszczona, a odsłonięte piaski zasypały trawy. Z czasem pustynia zaczęła zarastać, częściowo za sprawą człowieka. W okresie międzywojennym, gdy pustynia była poligonem wojskowym, zaczęto nasadzać drzewa. Kolejne nasadzenia wykonano przed 20 laty po wielkim pożarze lasu. Teraz to wszystko zostanie wyrwane.

Katarzyna Ponikowska


Źródło
Arkę zbudowali amatorzy, Titanica fachowcy.
Avatar użytkownika
Mirtusz
 
Posty: 5175
Dołączył(a): sobota, 28 lipca 2012, 16:46

Postprzez Lamika » poniedziałek, 28 stycznia 2013, 20:58

Hmmm... Trochę to kontrowersyjny projekt :roll: Te ptaki i zwierzęta raczej na pustyni mieszkać nie będą, a pustynia pustynią nie była już od dawna, jak wynika z artykułu.
Birds of a feather flock together.
Avatar użytkownika
Lamika
Administrator
 
Posty: 23393
Dołączył(a): sobota, 14 lipca 2012, 22:28
Lokalizacja: Warszawa

Re: Odtwarzają pierwotny wygląd pustyni

Postprzez Jola » poniedziałek, 28 stycznia 2013, 21:59

Mirtusz :-D Gdzie sens gdzie logika??? Przecież to wszystko sie kupy nie trzyma :roll: A nie lepiej zostawic to tak jak jest,ewentualnie nie dopuszczac do dalszego zarastania? Tam już mieszkaja ptaki,zwierzęta leśne. :shock: Chyba się na tym nie znam :oops:
Obrazek
Avatar użytkownika
Jola
 
Posty: 15231
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 01:23

Re: Odtwarzają pierwotny wygląd pustyni

Postprzez Mirtusz » wtorek, 29 stycznia 2013, 14:46

Śledzę ten temat od jakiegoś czasu. Sam miałem mieszane uczucia, gdy dowiedziałem się o projekcie dot. Pustyni Błędowskiej. Napisałem do Stowarzyszenia Polska Sahara, poruszając sprawy problematyczne. Otrzymałem odpowiedź. To co pisze autor brzmi rozsądnie. Ja natomiast ze swojej strony mogę Wam obiecać, że będę się temu dalej przyglądać.

Fragmenty listu:
Od chwili założenia Stowarzyszenia Polska Sahara w 2004 r. stawiamy sobie za cel m. in. ochronę i popularyzację wiedzy na temat pustyni. Optowaliśmy za zachowaniem jej pustynnego charakteru, co sukcesywnie realizowane jest od 2 lat i otoczenie szczególną ochroną tego, co przyrodniczo w florze i faunie jest na pustyni najcenniejsze: największych w Europie stanowisk wydm śródlądowych oraz porastających je muraw napiaskowych. W latach 50-tych XX w. nasza pustynia wyglądała jak prawdziwa pustynia. Potem zaczęły się nasadzenia roślin importowanych, rzędowe sadzenie lasu oraz samoczynne zarastanie samosiejkami drzew i krzewów. Wyraża Pan troskę o zwierzynę, która bytuje w obecnej zieleni drzew i krzewów pustyni. Jestem przekonany, że nie zginie ani nie wyemigruje gdzieś daleko, tylko przeniesie się najwyżej kilkaset metrów albo kilka kilometrów w którąś stronę świata. Pustynia Błędowska była i jest dookoła otoczona lasami. Bogata w drzewostan, krzaki i wysokie trawy dolina Białej Przemszy - rzeki przepływającej przez pustynię ze wschodu na zachód, nie będzie karczowana. Powiat olkuski jest, obok ziem górskich naszego województwa, najbardziej zalesionym rejonem Małopolski. Odsłonięcie zarośniętych dotąd części pustyni da też szansę życia na niej tym gatunkom flory i fauny, które lubują się w warunkach odsłoniętych przestrzeni, słabych gleb i piasku. Mrówkolew lub dzikie pszczoły zyskają nowe miejsca do życia i lęgu. Łoś swobodnie podejdzie od strony bagien błędowskich w rejon doliny Białej Przemszy. Może powróci w te strony kulon, który bytował na pustyni jeszcze w latach 70-tych zeszłego wieku? (…) Jak dotąd śledziliśmy to, co działo się na i wokół pustyni, będziemy to robili również w okresie jej przeobrażania i głośno o tym informowali.
Arkę zbudowali amatorzy, Titanica fachowcy.
Avatar użytkownika
Mirtusz
 
Posty: 5175
Dołączył(a): sobota, 28 lipca 2012, 16:46

Re: Odtwarzają pierwotny wygląd pustyni

Postprzez Kawusia » wtorek, 29 stycznia 2013, 15:01

...ze oczyścili 250 hektarów terenu z niewybuchów - pozostałości po poligonie wojskowym to dobrze, do pozostałych planów... to nie wiem czy są dobre czy tylko chodzi o wykorzystanie środków unijnych :roll:
Kocham moje miasto
Obrazek
Avatar użytkownika
Kawusia
 
Posty: 3550
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 18:19
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Odtwarzają pierwotny wygląd pustyni

Postprzez Pleszka » wtorek, 29 stycznia 2013, 16:25

"Może powróci kulon" a jak nie powróci?

Przecież wiadomo, że pustynia to jeden z najuboższych rodzajów ekosystemów i dlatego wydaje mi się to bezsensowne.
Moim zdaniem to zły pomysł, do tego pustynia nie jest naturalnym elementem polskiego krajobrazu.
Według mnie to zwykły pretekst do wycięcia kolejnych drzew... I np. weźmy te łosie, które tam żyją, może i znajdą sobie drogę do bagien.
Ba, przy takiej liczebności tych zwierząt, niewykluczone że z czasem powstał by nowy łoś, jakiś podgatunek pustynny :D
ale wycięcie tych drzew spowoduje przecież skurczenie się ich terytorium, co z pewnością będzie miało negatywne skutki.
Zupełnie mi się to nie podoba. :(
Pleszka
 
Posty: 405
Dołączył(a): piątek, 27 lipca 2012, 21:15


Powrót do Artykuły prasowe - przyroda

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości