Po co komu chomik europejski

Moderator: Lamika

Po co komu chomik europejski

Postprzez garrulus » sobota, 7 września 2019, 08:56

[...]
O ocalenie chomika europejskiego walczy prof. UAM dr hab. Joanna Ziomek z Zakładu Zoologii Systematycznej Wydziału Biologii UAM. Biolog, specjalizująca się w teriologii (nauce o ssakach) chomikiem zainteresowała się zaraz po doktoracie. Chciała odkryć, dlaczego ten gatunek wymiera. Kiedyś żył w wielu regionach kraju; północna granica jego występowania pokrywała się z linią ostatniego zlodowacenia (od Puszczy Białowieskiej skosem do granicy zachodniej). Wkrótce okazało się, że w południowej Wielkopolsce, gdzie widywano te zwierzątka jeszcze w latach 80. nie ma ani jednego osobnika. Pięć lat badaczka poświęciła na podróże po Polsce w poszukiwaniu stanowisk chomika. Wyniki obserwacji były alarmujące – na 75 procentach terytorium kolorowego gryzonia już nie było. Zachował się głównie na południu i wschodzie m.in. na Wyżynie Małopolskiej, Lubelskiej, Górnym Śląsku, Roztoczu, Podkarpaciu Północnym. Izolowane populacje śródmiejskie żyją np. w Lublinie, Krakowie, Siemianowicach Śląskich czy na obrzeżach Jawora koło Legnicy.
[...]

Właśnie w Jaworznie (pogranicze Małopolski i Śląska) poznańska naukowczyni w porozumieniu z miastem wprowadziła projekt ochrony gatunku.[...]

Jaworznicki magistrat jest zainteresowany kontynuowaniem hodowli zachowawczej. Padł pomysł, żeby prowadzono ją na miejscu czyli na 280-hektarowym użytku ekologicznym wydzielonym dla chomików. Wszystko po to, żeby oszczędzić stresu zwierzętom teraz wożonym przez pół Polski.

Naukowcy razem z rolnikami opracowali program przyjaznego środowiska polegający m.in na wprowadzeniu różnorodnych upraw, odtwarzaniu miedzy, jak najpóźniejszego zbierania zboża i orki, po to, by chomiki mogły przygotować się do zimy. Uniwersytet Śląski stworzył koncepcję parku agrarnego, naukowcy z Poznania akceptują i doradzą w kwestii roślin, jakie mają być w nim posadzone. Chomiki lubią mi.in. lucernę, koniczynę, łubin, wykę, ale nie pogardzą ptasim jajkiem, owadami a nawet mniejszymi gryzoniami np. nornikiem zwyczajnym. Na szczęście chomika europejskiego uznano za gatunek parasolowy (umbrella spiecies) dla ekosystemu. Oznacza to, że z ochrony jego siedliska skorzystają inne zwierzęta, jak np. kuropatwy, bażanty, zające.

[...]

Tamtejszy projekt, w którym uczestniczy zespół prof. Ziomek z UAM (Urszula Eichert, Dobrosława Andersz - aktualnie na emeryturze i Weronika Ciążyńska) polega m.in. na suplementacji populacji chomika - oznacza to, że do żyjącej w izolacji, i przez to osłabionej genetycznie, grupy wprowadza się nowe osobniki ze zdrowszej populacji. Dwa lata temu do Jaworzna trafiły chomiki pochodzące z innego regionu Polski, a rok temu zwierzęta z Czech (wszystkie należą do filogenetycznej linii Panonii podobnie, jak chomiki z Jaworzna). W poznańskim Starym ZOO urodziły się nowe pokolenia, które zasiliły jaworznicki populację.
[...]
Czy chomiki w Jaworznie przeżyją? To się okaże. Jedno jest pewne - bez pomocy ta populacja za 10 lat przestałaby istnieć. Przez lata tamtejsze chomiki miały się dobrze się, aż przyszła deszczowa wiosna 2009 roku, kiedy wiele z nich zginęło w zalanych norach. Populacja się załamała - zostało zaledwie 100 osobników.

- Programy ochrony często wdrażanie są z opóźnieniem. Zanim maszyneria ruszy, okazuje się, że działamy w ostatnim momencie. Jeśli nasz program zakończy się pozytywnie, wszystko, co opracowaliśmy będzie służyło każdej izolowanej populacji chomika europejskiego. Marzy mi się duży projekt na terenie całej Polski. W kraju mamy jeszcze obszary, gdzie są optymalne warunki do odbudowy gatunku. Ostatnio mówi się o projekcie, który mógłby objąć całą Europę. Może uda nam się do niego dołączyć – podsumowuje prof. Ziomek.

Źródło i cały artykuł

A tu filmik z chomikiem europejskim
garrulus
 
Posty: 3177
Dołączył(a): sobota, 22 września 2012, 21:04

Postprzez Lamika » sobota, 7 września 2019, 09:04

Wśród zalewu złych wiadomości nt. przyrody to jest jakaś pozytywna iskierka :)
Birds of a feather flock together.
Avatar użytkownika
Lamika
Administrator
 
Posty: 17787
Dołączył(a): sobota, 14 lipca 2012, 21:28
Lokalizacja: Warszawa


Powrót do Artykuły prasowe - przyroda

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron