Uczeń z Lublina odkrył substancję, która hamuje Alzheimera

Moderator: Lamika

Uczeń z Lublina odkrył substancję, która hamuje Alzheimera

Postprzez Jola » czwartek, 23 stycznia 2014, 17:50

Łukasz Wysocki, uczeń I LO im. S. Staszica w Lublinie odkrył substancję, która opóźnia, a nawet hamuje chorobę Alzheimera. Dzięki szybkiej i taniej metodzie pozyskiwania, lek mógłby być produkowany na dużą skalę.
Odkrycie 18-letniego naukowca zapowiada się bardzo obiecująco. Substancja niszczy gromadzące się w mózgu złogi białek, które uszkadzają struktury neuronów i doprowadzają do rozwoju choroby Alzheimera.

Cały artykuł
Obrazek
Avatar użytkownika
Jola
 
Posty: 15228
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 01:23

Zanim substancja zamieni się w długo oczekiwany lek...

Postprzez Wędrowiec » sobota, 7 lutego 2015, 17:00

Jak przedłużyć młodość mózgu
Weź do ręki ołówek. Napisz swoje imię od końca. I do góry nogami. Dziwnie, prawda? Jeśli naukowcy i neurolodzy mają rację, to wła-śnie takie ćwiczenia przedłużają młodość mózgu.
Badania naukowe wskazują, że ćwiczenia umysłowe, jak choćby gry pamięciowe na komórkę czy pisanie od końca, mogą mieć korzystny wpływ na substancję szarą i procesy zapamiętywania, koncentracji, a także zdolności wizualne i prze-strzenne.
Okazuje się, że skuteczne może być przełamywanie codziennej rutyny - np. szczotkowanie zębów lewą ręką czy krzyżowanie rąk w odwrotny sposób, niż zwykle.
Dieta, ćwiczenia i gimnastyka umysłowa pobudzają sprawność mózgu i korzyst-nie wpływają na jego zdrowie, choć nauka wciąż nie potrafi dokładnie wyjaśnić dlaczego. W niektórych przypadkach czynniki te mogą opóźniać skutki choroby Alzheimera i innych schorzeń związanych z wiekiem, twierdzi Maddens. Jego zdaniem to dobrze rokuje dla starzejącego się, coraz bardziej zestresowanego i zapracowanego społeczeństwa.
Fitness mózgu
Podtrzymywanie sprawności mózgu nie wymaga czasu, pieniędzy ani nawet roz-wiązywania krzyżówek. Oto kilka zabawnych i szybkich ćwiczeń zaproponowa-nych przez trenerkę neurobiku, Cheryl Deep:
• Używaj myszki komputerowej i szczotkuj zęby niedominującą ręką. Noś zegarek na drugiej ręce. Załóż go do góry nogami.
• Wyłącz głos w telewizorze i skup się akcji, którą widać na ekranie. Lub: zostaw głos, ale zamknij oczy i próbuj sobie wyobrazić, co dzieje się na ekranie.
• Gdy jako pasażer pokonujesz znaną ci trasę, zamknij oczy i spróbuj śledzić drogę w wyobraźni. Od czasu do czasu otwieraj oczy, by sprawdzić, czy masz rację.
• Czytaj do góry nogami.
• Podczas rozmowy przez dwie minuty unikaj słowa "i". Wraz z rozmówcą liczcie, ile razy wypowiecie wtedy "i".

Dodatkowe porady od badaczy i lekarzy klinicystów:
• Włóż buty sportowe i namów znajomego na przechadzkę. Spacer to nie tylko świetne ćwiczenie fizyczne. Rozmowa z przyjaciółmi - np. o niedawno przeczytanej książce - może pobudzić do nowego sposobu myślenia.
• Wstąp do klubu. Spotkania ze znajomymi, wolontariat, utrzymywanie więzi społecznych na dłuższą metę chronią przed spadkiem sprawności umysłowej.
• Wysypiaj się. Niedobór snu stępia pamięć i utrudnia wydajne funkcjonowanie. Turbodrzemka - nie dłuższa niż 20 minut - jest bardzo pomocna.
• Rzuć palenie i ogranicz alkohol. Badacze dowiedli, że palenie może wpływać na szybszą utratę pamięci na starość. Podobnie rzecz ma się z alkoholem - najlepiej ograniczać się do jednego drinka dziennie w przypadku kobiet i dwóch w przypadku mężczyzn.
• Graj: Niektórzy naukowcy sugerują, że gry online, zwłaszcza pamięciowe i polegające na rozwiązywaniu problemów na czas, zwiększają sprawność umysłową.

Całość: http://kobieta.onet.pl/zdrowie/profilaktyka/jak-przedluzyc-mlodosc-mozgu/nr6vs
Avatar użytkownika
Wędrowiec
 
Posty: 265
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 07:21

Postprzez Lamika » sobota, 7 lutego 2015, 17:16

Co do oglądania telewizji bez głosu - to ćwiczę od lat, zwłaszcza przy reklamach, ale nie tylko :mrgreen: Odwrotnie zdarza mi się przy filmach i prasowaniu :lol:
Birds of a feather flock together.
Avatar użytkownika
Lamika
Administrator
 
Posty: 18503
Dołączył(a): sobota, 14 lipca 2012, 22:28
Lokalizacja: Warszawa

Re: Uczeń z Lublina odkrył substancję, która hamuje Alzheime

Postprzez Kawusia » sobota, 7 lutego 2015, 20:28

Najbardziej podoba się zalecenie: wysypiaj się :mrgreen:
Kocham moje miasto
Obrazek
Avatar użytkownika
Kawusia
 
Posty: 3552
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 18:19
Lokalizacja: Gdańsk


Powrót do Nauka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron