Pamięć genetyczna

Moderator: Lamika

Pamięć genetyczna

Postprzez Mirtusz » wtorek, 3 grudnia 2013, 21:09

Zaskakujące rezultaty eksperymentów na zwierzętach. Pamięć, wyuczone zachowania i doświadczenia można przekazywać w DNA następnym pokoleniom.

Niemiłe, traumatyczne, doświadczenia zapisują się w naszym materiale genetycznym — odkryli naukowcy z Wydziału Medycznego Emory University. Nieoczekiwane rezultaty ich badań na zwierzętach rzucają nowe światło na przyczyny fobii i stanów lękowych.

Jak opisuje amerykański zespół na łamach „Nature Neuroscience" najpierw wykonano prosty eksperyment. Laboratoryjne myszy wyuczono, że zapach kwitnącej wiśni wiąże się z nieprzyjemnymi doznaniami. W rezultacie wystraszone zwierzęta po prostu omijały źródło tego zapachu.

Ale co było niespodzianką ich zupełnie zdrowe potomstwo również obawiało się wiśni. To zaskoczyło badaczy, bowiem zadbali o to, by małe myszki nigdy nie miały kontaktu z tym zapachem. Skąd zatem ich strach?

Analiza fragmentów mysiego DNA pokazała, że szczególnie aktywne były u nich geny odpowiedzialne za rozróżnianie zapachów. Naukowcy zidentyfikowali również zmiany w budowie mózgu odzwierciedlające tę wrażliwość.

Zdaniem badaczy to dowód na to, że otoczenie może wpływać na konstrukcję genetyczną żywych organizmów. A ta jest przekazywana następnym pokoleniom. — Nie ma żadnych wątpliwości, że to co dzieje się w komórce jajowej i plemniku wpływa na kolejne generacje — podkreśla w rozmowie z BBC dr Brin Dias, który nadzorował te badania.

„Doświadczenia rodzica, na długo przed poczęciem, znacząco wpływają na strukturę i funkcje systemu nerwowego kolejnych pokoleń" — napisali naukowcy. Ale nawet oni nie wiedzą, jaki jest mechanizm zapisywania „wiedzy" w DNA. Podejrzewają, że cząsteczki pobudzające powonienie przedostają się do krwi i wpływają na produkcję plemników, albo mózg wysyła sygnały zmieniające zapis genetyczny. Jak to dokładnie miałoby działać — nie wiedzą.

Według prof. Marcusa Pembrey'a z University College London to istotny dowód na to, że wspomnienia i doświadczenia mogą być przekazywane potomstwu również w formie zapisu w DNA. Jego zdaniem ma to ogromne znaczenie dla zrozumienia przyczyn fobii u ludzi. Nawet więcej: — Podejrzewam, że nie zrozumiemy wzrostu liczby przypadków chorób psychiatrycznych, ale też otyłości, cukrzycy, czy innych zaburzeń metabolicznych bez spojrzenia kilka pokoleń wstecz — przekonuje prof. Pembrey.


Źródło
Arkę zbudowali amatorzy, Titanica fachowcy.
Avatar użytkownika
Mirtusz
 
Posty: 5182
Dołączył(a): sobota, 28 lipca 2012, 15:46

Postprzez Lamika » wtorek, 3 grudnia 2013, 21:19

Czytałam to wczoraj. Brzmi jak science fiction, ale może coś w tym jest... :o
Birds of a feather flock together.
Avatar użytkownika
Lamika
Administrator
 
Posty: 17819
Dołączył(a): sobota, 14 lipca 2012, 21:28
Lokalizacja: Warszawa


Powrót do Nauka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron