Fogbow.

Moderator: Lamika

Fogbow.

Postprzez joujoujou » czwartek, 28 września 2017, 15:03

Nie ma polskiej nazwy, pewnie z powodu swej niecodzienności. Można byłoby nazwać ją "mglista tęcza" albo krócej: "mgłęcza" :lol:

Występuje najczęściej wcześnie rano, przy lekkiej mgle i ostrym słońcu (czyli zachmurzenie absolutnie wykluczone). Występuje dokładnie w tym samym miejscu co zwykła tęcza, czyli na końcu linii słońce - obserwator - mgłęcza.

Do tej pory miałem szczęście zaobserwować ją trzykrotnie - pierwszy raz jakiś rok temu (i gorąco żałuję że nie zatrzymałem się by ją sfotografować, bo była najładniejsza ze wszystkich), drugi raz półtora tygodnia temu, trzeci - w poniedziałek.

18 września:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

25 września:

Obrazek

Obrazek

Zdjęcia z telefonu, więc jakość taka sobie. :P
joujoujou
 
Posty: 194
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 13:32

Postprzez Lamika » czwartek, 28 września 2017, 15:29

Ciekawe zjawisko :) To jakby "podkład" pod właściwą tęczę.
Birds of a feather flock together.
Avatar użytkownika
Lamika
Administrator
 
Posty: 23216
Dołączył(a): sobota, 14 lipca 2012, 21:28
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Alicja » czwartek, 28 września 2017, 17:42

Joujoujou :D dzięki za udokumentowanie :D
P o z d r a w i a m
Obrazek
Avatar użytkownika
Alicja
 
Posty: 24117
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 12:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Fogbow.

Postprzez Jola » czwartek, 28 września 2017, 20:47

jou :D A mi się tęcza chmurkowa skojarzyła z kołnierzem od palta zimowego.Bardzo ciekawe zjawisko :D Ciekawe czy na końcu też jest garnek złota? ;) :P
Obrazek
Avatar użytkownika
Jola
 
Posty: 15231
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 00:23

Postprzez joujoujou » piątek, 29 września 2017, 12:35

Lamika napisał(a):[...] To jakby "podkład" pod właściwą tęczę.
Ojtam. ;) Ta jest właściwa. :P
Jola napisał(a): Bardzo ciekawe zjawisko :D Ciekawe czy na końcu też jest garnek złota? ;) :P
Platyny. Kolor na to wskazuje. :D
Jola napisał(a):jou :D A mi się tęcza chmurkowa skojarzyła z kołnierzem od palta zimowego.
Chmurkowa wygląda tak:

Obrazek

~2 kilometry od miejsca gdzie obserwowałem mgłęczę, tylko wcześniej - 26 lipca. :)

=====================================

Wszystkie te obserwacje miały miejsce wcześnie rano (gdy wracałem z pracy). Czyli coś jest w przysłowiu "kto rano wstaje..." :idea:
joujoujou
 
Posty: 194
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 13:32

Re:

Postprzez Lamika » piątek, 29 września 2017, 15:41

joujoujou napisał(a):Wszystkie te obserwacje miały miejsce wcześnie rano (gdy wracałem z pracy). Czyli coś jest w przysłowiu "kto rano wstaje..." :idea:

Może przy następnej "mgłęczy" warto poszukać tego garnka platyny ;) Bo garnek złota przy chmurkowej tęczy najwyraźniej już zabrany :lol:
Birds of a feather flock together.
Avatar użytkownika
Lamika
Administrator
 
Posty: 23216
Dołączył(a): sobota, 14 lipca 2012, 21:28
Lokalizacja: Warszawa

Re: Fogbow.

Postprzez Jola » piątek, 29 września 2017, 20:05

Jou :D Dzięki za wyjaśnienie :D Widzę,że u Ciebie zrobiła się TĘCZOWA KRAINA ;) Lamiko wszystko jedno ze złotem,czy z platyną ważne żeby w końcu ten garnek znaleźć :P Ranek zwłaszcza wczesny to ja zostawiam tym,co z nocnej zmiany wracają :mrgreen:
Obrazek
Avatar użytkownika
Jola
 
Posty: 15231
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 00:23


Powrót do Uchwycone obiektywem

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

cron