1 grudnia 2012 już mamy!!!

Moderator: Lamika

1 grudnia 2012 już mamy!!!

Postprzez Pleszka » sobota, 1 grudnia 2012, 22:50

Tak chciałam tylko zaznaczyć na forum upływ czasu. Przyznam się, że nie mam jeszcze żadnych fotek dokumentujących ten dzień.
W ogóle 1 grudnia data kojarząca się głównie z chorobami ale jest też w kalendarzu kilka ciekawostek. Oczywiście korzystam z "Wikipedii":

1835 Hans Christian Andersen opublikował pierwszy zbiór baśni (a w nim np. "Księżniczkę na ziarnku grochu i Krzesiwo).
w 1848 Kolej Warszawsko-Wiedeńska] dotarła do Częstochowy.
w 1857 uruchomiono latarnię morską w Świnoujściu.
1887 Arthur Conan Doyle opublikował pierwszą nowelę o Sherlocku Holmes'sie "Studium w szkarłacie"
1898 Valdemar Poulsen (Duńczyk) uzyskał patent na pierwszy magnetofon.
1903 roku miała miejsce premiera pierwszego westernu "Napad na ekspres"
1913 - Ford wprowadził pierwszą ruchomą linię montażową - oj, w przyszłym roku feta ;)
1914 - zaczęła działać włoska firma motoryzacyjna Maserati
1944 - pierwsze wydanie Polskiej Kroniki Filmowej.
1959 podpisano Traktat Antarktyczny w Waszyngtonie
1967 premiera francuskiej komedii Wielkie wakacje z Louisem de Funès (pochodzenia hiszp.!)
1991 Brytyjczycy i Francuzi połączyli tunel pod Kanałem La Manche
(uruchomiony w 1994, pierwszy projekt tunelu łączącego Wielką Brytanię z kontynentem powstał w 1802 we Francji, dla... dorożek)

Jeszcze krótko o urodzonych, a właściwie o jednym:
1867 - Ignacy Mościcki - chemik, polityk, prezydent (ot, zwykły zawód ;) ) (zm. w 1946)

Chyba tyle. Pominęłam smutne wydarzenia. Komu zależy niech sobie przejrzy.
Jeszcze w innym poście, w innym dziale zamieszczę zaraz pewną ciekawostkę dla miłośników filmu... ;)
Pleszka
 
Posty: 405
Dołączył(a): piątek, 27 lipca 2012, 21:15

Powrót do Kartki z kalendarza/Powitalnia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 29 gości