[2020] Moje wyprawy i wyprawki...

Moderatorzy: 78, Lamika

Re: [2020] Moje wyprawy i wyprawki...

Postprzez emen5 » niedziela, 30 sierpnia 2020, 21:13

Ja już nic nie mam do dodania.Mogę tylko dołączyć się do zachwytów :D :D :D
Pozdrawiam
Obrazek
Avatar użytkownika
emen5
 
Posty: 15209
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 07:42

Re: [2020] Moje wyprawy i wyprawki...

Postprzez krakers » sobota, 19 września 2020, 11:26

Moja wiedza entomo powoli powiększa się , ale wciąż większość z niej polega na biegłym poruszaniu się po odpowiednich książkach i stronach internetowych ;) Wracając do relacji trafiamy znowu do Gołuchowa , wiosna w pełni, łabędzie z parkowych stawów mają już młode
Obrazek
w trzcinach śpiewają trzciniaki i trzcinniczki
Obrazek
Udaje się wypatrzeć zaganiacza
Obrazek
Na obrzeżu parku zameldowały się gąsiorki
Obrazek
I zabawiająca gości wiewiórka
Obrazek
krakers
 
Posty: 2144
Dołączył(a): środa, 18 listopada 2015, 17:27

Re: [2020] Moje wyprawy i wyprawki...

Postprzez krakers » sobota, 19 września 2020, 11:32

Zatrzymałem się przy mało płochliwej sierpówce
Obrazek
by zrobić portrecik :)
Obrazek
To był też czas mojej drugiej kontroli powierzchni MPPL koło Jedlca , która zrobiła się jeszcze bardziej zielona ;)
Obrazek
Obrazek
Widać też było sens drugiej kontroli, bowiem część istotnych gatunków przyleciała dopiero niedawno np: wilgi, gąsiorki
Obrazek
czy liczne koło rzeki łozówki
Obrazek
krakers
 
Posty: 2144
Dołączył(a): środa, 18 listopada 2015, 17:27

Re: [2020] Moje wyprawy i wyprawki...

Postprzez krakers » sobota, 19 września 2020, 11:36

A czemu na przykład podczas poprzedniej kontroli nie widziałem żadnego srokosza to już tajemnica
Obrazek
Nie zabrakło i reszty towarzystwa, znowu trafiłem na samicę nurogęsi, ale niestety bez młodych
Obrazek
Cierniówka
Obrazek
Pliszka żółta
Obrazek
A u szpaków już całkiem wyrośnięte młode
Obrazek
krakers
 
Posty: 2144
Dołączył(a): środa, 18 listopada 2015, 17:27

Re: [2020] Moje wyprawy i wyprawki...

Postprzez krakers » sobota, 19 września 2020, 11:43

Przyznaje się też , że czasem mój wzrok kierował się nie tam gdzie trzeba ;)
świtezianka błyszcząca- najliczniejsza ważka na tym odcinku, samiec i samica
Obrazek
Obrazek
chrząszcze Oxythyrea funesta, widocznie to był najlepszy kwiat w okolicy :)
Obrazek
Agapanthia villosoviridescens- pospolita kózka , zwykle tą rodzinę chrząszczy kojarzymy z lasem , ale jest sporo wyjątków
Obrazek
krakers
 
Posty: 2144
Dołączył(a): środa, 18 listopada 2015, 17:27

Re: [2020] Moje wyprawy i wyprawki...

Postprzez krakers » sobota, 19 września 2020, 12:00

Ale słuchy mnie doszły , że w czasie mojej nieobecności na Pruszewcu pojawił się ohar. No cóż nie jest to gatunek , którego widuje się na co dzień , więc pod wieczór zajrzałem co u niego słychać ;)
Obrazek
I nagle z rozlewiska spłoszyły się 3 siewki, dwie z nich to były bez wątpienia kwokacze, ale trzecia była widocznie mniejsza , wiedziałem , że to któryś z biegusów. Siewki zrobiły kółko i zapadły w wysoką trawę. Podszedłem bliżej i czekałem na rozwój sytuacji . Wtedy zobaczyłem wystająca głowę biegusa i już wiedziałem , że to mój pierwszy biegus płaskodzioby :D ! W tym roku był ich taki mały wiosenny nalot na Polskę , ale Wielkopolskę akurat raczej omijały. Problem był w tym ,że ptak nie wzorował się na przykład na kolegach z Mietkowa, którzy paradowali przed obiektywami. Słońce schodziło coraz niżej , a ja stałem nie mogąc nic więcej zrobić. Wtedy obok na widoku usiadła sieweczka rzeczna i dopiero ona dodała śmiałości naszemu bohaterowi, który raczył wyjść z królestwa traw i ładnie pokazać się , choć warunki na zdjęcia łagodnie mówiąc takie sobie ;)
Obrazek
Obrazek
27 maja obrałem sobie za cel Dolinę Cybiny , w kolonii śmieszek pojawiły się już młode :)
Obrazek
Oprócz tego z zarośli śpiewa strumieniówka, a ja biegam za ważkami , próbując zrobić moim aparatem jakieś zdjęcie ich w locie, co się powiedzmy że udaje , w roli głównej szklarka zielona
Obrazek
Potwierdzam też obecność rzadkiego modraszka aleksisa
Obrazek
krakers
 
Posty: 2144
Dołączył(a): środa, 18 listopada 2015, 17:27

Re: [2020] Moje wyprawy i wyprawki...

Postprzez krakers » sobota, 19 września 2020, 12:09

Idę dalej, nad Jezioro Swarzędzkie i obserwuję zaloty perkozów dwuczubych
Obrazek
Nad wodą spory ruch , są rybitwy czarne i białowąse
Obrazek
Idę dalej do bardzo rzadko przeze mnie odwiedzanej zachodniej części jeziora, zdecydowanie bardziej dzikiej, z ciężkich dostępem do wody. Ale w końcu po krótkiej ścieżce zdrowia, docieram na pomost, gdzie mam całkiem niezły widok ... na siedzące na gniazdach rybitwy czarne, doliczam się 9 gniazd
Obrazek
Są też krakwy
Obrazek
A daleko dostrzegam podgorzałkę , która od jakiegoś czasu kręci się po okolicy
Obrazek
krakers
 
Posty: 2144
Dołączył(a): środa, 18 listopada 2015, 17:27

Re: [2020] Moje wyprawy i wyprawki...

Postprzez krakers » sobota, 19 września 2020, 12:16

Chyba nie wspominałem o tym ,że w tym roku na wiosnę miałem przed domem lęgowe kląskawki, o tym wspomnę jeszcze w kolejnych relacjach
Obrazek
Czasami zaglądała do mnie i pokląskwa
Obrazek
A w położonym nieopodal małym cieku wodnym otoczonym trzcinami jak co roku zameldowały się łozówki
Obrazek
W tym roku odszukałem w mojej okolicy tez stanowisko ortolana
Obrazek
Króliki na stanowisku również obecne
Obrazek
krakers
 
Posty: 2144
Dołączył(a): środa, 18 listopada 2015, 17:27

Re: [2020] Moje wyprawy i wyprawki...

Postprzez krakers » sobota, 19 września 2020, 12:27

Szukając nowych wrażeń wybrałem się na rowerową wycieczkę do puszczy w okolice rezerwatu ,,Las mieszany" , w którym podobno występuje muchołówka mała. Niestety nie udało się jej stwierdzić , ale klimacik był ;)
Obrazek
Jeżdżąc po Puszczy w tym roku można było zobaczyć prawdziwą inwazję , a profesjonalnie mówiąc gradację chrabąszcza majowego. Widok dziesiątek brzęczących całkiem sporych chrząszczy robił wrażenie , a setki ich leżało martwych na drogach. W niektórych miejscach musiano zastosować chemiczny oprysk , który niestety czasem jest niezbędny. Chrabąszcz majowy, dla mnie piękny, ale jednak w dużej liczbie groźny szkodnik
Obrazek
Na żwirowni w Bednarach spotkałem kolejnego nieproszonego gościa , nutrię
Obrazek
Uśmiech na twarzy wrócił jednak, gdy zobaczyłem liczne tam rodzinki gęgaw , w tym sporo z obrożami
Obrazek
lecicha pospolita
Obrazek
A na łąkach koło Tuczna pięknie kwitną storczyki kukułki krwiste , jedyne znane mi miejsce w okolicy , gdzie kwitną
Obrazek
krakers
 
Posty: 2144
Dołączył(a): środa, 18 listopada 2015, 17:27

Re: [2020] Moje wyprawy i wyprawki...

Postprzez krakers » sobota, 19 września 2020, 12:33

To jeszcze na doczepkę dzięcioł duży
Obrazek
I kolejna porcja zdjęć makro , na początek kózki , na których w tym roku się skupiłem ;)
Stenurella nigra- najpospolitszy gatunek z rodzaju w mojej okolicy
Obrazek
Paracorymbia maculicornis- łatwy do identyfikacji , ze względu na charakterystyczne paskowanie na czułkach
Obrazek
Pseudovadonia livida- również wszędzie pospolity, ale ze względu na rozmiary niezauważany
Obrazek
Dinoptera collaris- trochę rzadszy gatunek, rozmieszczony wyspowo, ale za to łatwy do identyfikacji
Obrazek
krakers
 
Posty: 2144
Dołączył(a): środa, 18 listopada 2015, 17:27

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Obserwacje ptaków

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości