[2020] Moje wyprawy i wyprawki...

Moderatorzy: 78, Lamika

Re: [2020] Moje wyprawy i wyprawki...

Postprzez krakers » środa, 29 lipca 2020, 21:37

A najliczniejszym łuszczakiem okazał się trznadel
Obrazek
I nie tylko ptaki : ropucha zielona,
Obrazek
I niepozorny motyl dzienny, warcabnik ślazowiec
Obrazek
Ale skoro Gołuchów to nie mogło zabraknąć spacerów po arboretum i okolicy
Ssaki były reprezentowane przez dwa najbardziej popularne w tej okolicy gatunki
sarna
Obrazek
i zające
Obrazek
krakers
 
Posty: 2144
Dołączył(a): środa, 18 listopada 2015, 18:27

Re: [2020] Moje wyprawy i wyprawki...

Postprzez krakers » środa, 29 lipca 2020, 21:41

Z ptaków chciałem sprawdzić czy może zimorodki nie są lęgowe nad tutejszą rzeczkę Ciemną, ale ten widok chyba mówi wszystko
Obrazek
bażant
Obrazek
grzywacz
Obrazek
stałym punktem są dzięcioły, tym razem najfajniej pokazał się ten średni, z ognistą czupryną
Obrazek
Obrazek
krakers
 
Posty: 2144
Dołączył(a): środa, 18 listopada 2015, 18:27

Re: [2020] Moje wyprawy i wyprawki...

Postprzez krakers » środa, 29 lipca 2020, 21:48

Czarne też mają się dobrze , naprawdę trzeba się postarać , żeby chociaż nie usłyszeć ich w parku
Obrazek
Spacer po parku o poranku to było coś niesamowitego, tyle ptasich głosów, nie wiadomo za kim biegać z aparatem , pierwszym celem była świstunka leśna
Obrazek
Obrazek
Piecuszek
Obrazek
Pleszka, chociaż samiec nieco wyróżnia się na zielonym i niebieskim tle
Obrazek
krakers
 
Posty: 2144
Dołączył(a): środa, 18 listopada 2015, 18:27

Re: [2020] Moje wyprawy i wyprawki...

Postprzez krakers » środa, 29 lipca 2020, 21:54

Inne ptaki wolą swój wygląd nadrabiać głosem i to się im udaje
trzciniak
Obrazek
słowik rdzawy
Obrazek
A muchołówki szare lubię podpatrywać podczas polowania
Obrazek
I tak spacerując tak po prostu nagle w lornetce zobaczyłem pięknego samca muchołówki białoszyjej, w Wielkopolsce niezły raryt , niestety był obecny tylko przez jeden dzień …
Obrazek
Obrazek
krakers
 
Posty: 2144
Dołączył(a): środa, 18 listopada 2015, 18:27

Re: [2020] Moje wyprawy i wyprawki...

Postprzez krakers » środa, 29 lipca 2020, 22:00

Na skraju arboretum swoje stanowiska mają też ortolany, tutaj jest niezła loteria, czasem śpiewają wysoko na drzewach , a czasem śpiewają tuż pod twoim nosem :)
Obrazek
Obrazek
Wychodząc już poza granicę parku , trafiam na las dość silnie wykorzystywany gospodarczo , więc i skład gatunkowy się zmienia, liczne są na przykład lerki
Obrazek
czy świergotki drzewne
Obrazek
a mały kawałek starszego lasu zamieszkuje jeszcze nie wybarwiony młody samiec muchołówki żałobnej
Obrazek
krakers
 
Posty: 2144
Dołączył(a): środa, 18 listopada 2015, 18:27

Re: [2020] Moje wyprawy i wyprawki...

Postprzez krakers » środa, 29 lipca 2020, 22:11

Popołudniowa wycieczka nad Jezioro Gołuchowskie miała być kompletnym niewypałem , kiedy zobaczyłem dziesiątki samochodów i grillów nad jeziorem ( w szczycie pandemii, a jedynymi środkami bezpieczeństwa w użyciu były odkażacze w dużej ilości). Ale ostatecznie wróciłem na tarczy , żegnając moja małą klątwę związaną z tym ,że nigdy nie mogłem z bliska zobaczyć i sfotografować brzęczki . To już nieaktualne :)
Obrazek
Obrazek
Potrzos
Obrazek
Pojawiają się też motyle, ten ma bardzo przyjemną, wdzięczną dla każdego obcokrajowca nazwę , Zorzynek rzeżuchowiec
Obrazek
Eurydema ornata – Warzywnica ozdobna
Obrazek
krakers
 
Posty: 2144
Dołączył(a): środa, 18 listopada 2015, 18:27

Re: [2020] Moje wyprawy i wyprawki...

Postprzez krakers » środa, 29 lipca 2020, 22:27

W tym roku szczególnie pod uwagę chciałem wziąć chrząszcze z rodziny kózkowatych, pierwszym elementem był ten paśnik pałączasty- Plagionotus arcuatus , upodabnia się on ubarwieniem do osy , nawet sposobem poruszania się , ale mnie tak łatwo nie nabierze
Obrazek
Kolejny ciekawy z wyglądu chrząszcz, Apoderus coryli – Oszynda leszczynowiec, wygląda trochę jak kosmita :)
Obrazek
wśród spręzyków większość gatunków jest dość trudna do oznaczenia , tu mały wyjątek , Selatosomus cruciatus – Ponęc krzyżownik, jest podobny do nikogo :)
Obrazek
A to jakiś krocionóg , nie sprawdzałem czy ma sto nóg ;)
Obrazek
A najlepsze na koniec , idąc sobie po parku , na powalonym drzewie, dostrzegłem trzmiela , podszedłem z aparatem bliżej , zrobiłem fotkę i widzę , że to jednak nie jest trzmiel, a muchówki upodabniająca się do trzmiela , myślę sobie to fajnie i to byłby pewnie koniec historii , gdybym nie poszukał jej w internecie , szukam i szukam i znajaduję . Wysyłam jeszcze do specjalistów , żeby się upewnić. A oni potwierdzają , że to jest Mallota fuciformis – Nitrzmiela wiosenna, i że można na palcach policzyć ilość osób , które obserwowały ten gatunek w Polsce , a niewiele więcej na świecie. Otóż to jest gatunek jak widmo , pojawia się pojedynczo, w przypadkowych miejscach i lata w koronach drzew i zlatuje na ziemię bardzo rzadko. Prawdopodobieństwo spotkania tego gatunku jest mniej więcej taka jak wygrana w totka. No cóż mimo wszystko ja bym wolała to drugie ;) . Do następnego !(może jeszcze w tym roku przy dobrych wiatrach :P )
Obrazek
krakers
 
Posty: 2144
Dołączył(a): środa, 18 listopada 2015, 18:27

Postprzez Lamika » środa, 29 lipca 2020, 22:44

Obserwacje, jak zwykle, na bogato :) Gratuluję brzęczki i tego pasiastego stworka powyżej, również wypatrzenia dzierlatki na tym zlewającym się z nią tle. Dwie pajęczaste "perełki" lekko mnie zmroziły, a krocionóg doprawił - idealne na upalny dzień :mrgreen:
Birds of a feather flock together.
Avatar użytkownika
Lamika
Administrator
 
Posty: 23382
Dołączył(a): sobota, 14 lipca 2012, 22:28
Lokalizacja: Warszawa

Re: [2020] Moje wyprawy i wyprawki...

Postprzez 78 » czwartek, 30 lipca 2020, 07:10

Jak zwykle super relacja.Szkoda że tak rzadko.
Avatar użytkownika
78
 
Posty: 10570
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 19:59

Postprzez Alicja » czwartek, 30 lipca 2020, 15:05

Piękne zdjęcia, pięknie opisane - duża buźka :!: :D :D :D
P o z d r a w i a m
Obrazek
Avatar użytkownika
Alicja
 
Posty: 24312
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Obserwacje ptaków

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron