[2020] Moje wyprawy i wyprawki...

Moderatorzy: 78, Lamika

Re: [2020] Moje wyprawy i wyprawki...

Postprzez emen5 » wtorek, 26 maja 2020, 19:00

Takiego wielkiego zaskrońca w życiu nie widziałam. Zresztą kruka też nie. Za to wrony,sroki i kawki - proszę bardzo :D
Pozdrawiam
Obrazek
Avatar użytkownika
emen5
 
Posty: 15282
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 08:42

Re: [2020] Moje wyprawy i wyprawki...

Postprzez Apollo » niedziela, 31 maja 2020, 19:49

Odnośnie sieweczek rzecznych, to i mnie się trafiały obserwacje na polach tokujących samców - i to przez kilka dni, które potem przepadały nie wiadomo dlaczego i gdzie.
Sójki w ogródku źle mi się kojarzą, odkąd obserwowałem je ponad tydzień temu czyhające na podloty bogatek. Dorosła para ledwie nadążała z karmieniem i odpędzaniem intruza.
Gratuluję wyników akcji, no i ciekawych obserwacji - orlik to nie byle co!
Apollo
Administrator
 
Posty: 3726
Dołączył(a): wtorek, 6 maja 2014, 00:20

Re: [2020] Moje wyprawy i wyprawki...

Postprzez krakers » środa, 29 lipca 2020, 20:31

To sobie wakacje zrobiłem , trochę zaległości się porobiło, mam nadzieję ,że ta relacja chociaż trochę wynagrodzi moją nieobecność. Myślę ,że nie ma co podawać dokładnych dat, po prostu opiszę w paru blokach tematycznych co oprócz akcji zostań w domu robiłem do końca kwietnia poza domem :roll:
Najpierw Pruszewiec, gdzie mój głód siewkowy został wynagrodzony
Nagrodę najpiękniejszego bataliona dostał ten samiec :)
Obrazek
Jeśli chodzi o liczebność to standardowo najwięcej łęczaków
Obrazek
A to brodziec śniady , na wybarwionego musiałem jeszcze poczekać
Obrazek
Kszyk w locie
Obrazek
A najrzadszą siewką był bekasik, obecny przez parę dni , dla aparatu trudny przeciwnik ;)
Obrazek
krakers
 
Posty: 2144
Dołączył(a): środa, 18 listopada 2015, 18:27

Re: [2020] Moje wyprawy i wyprawki...

Postprzez krakers » środa, 29 lipca 2020, 20:36

Oczywiście Pruszewiec wiosną to nie tylko siewki :)
Łabędzie nieme w miłosnym tańcu
Obrazek
głowienka , pierwsza obserwacja na Pruszewcu
Obrazek
żurawie
Obrazek
Obrazek
pliszka żółta w świetle zachodzącego słońca
Obrazek
krakers
 
Posty: 2144
Dołączył(a): środa, 18 listopada 2015, 18:27

Re: [2020] Moje wyprawy i wyprawki...

Postprzez krakers » środa, 29 lipca 2020, 20:42

Jeździłem też trochę rowerem po okolicy, najpierw Zalew Kowalski
Obrazek
I standardowy mieszkaniec jeziora- brodziec piskliwy
Obrazek
W okolicy natrafiłem też na rodzinkę dzierlatek z wyrośniętymi pisklętami , w kwietniu ! Ktoś tutaj mocno poczuł wiosnę
moment karmienia
Obrazek
Obrazek
Obrazek
krakers
 
Posty: 2144
Dołączył(a): środa, 18 listopada 2015, 18:27

Re: [2020] Moje wyprawy i wyprawki...

Postprzez krakers » środa, 29 lipca 2020, 20:51

W czasie tej sesji pliszka żółta , która podleciała blisko, skutecznie mnie rozproszyła
Obrazek
Pojeździłem również trochę po Puszcze Zielonce, posłuchać wiosennego śpiewu ptaków z szczególnie wyróżniającą się świstunką leśna, której głos od razu mi się kojarzy z lasem
Obrazek
Był też raniuszek , ten ptak akurat kojarzy się z zimą , ale nie zapominajmy ,że podobnie jak gil są to też ptaki lęgowe w Polsce
Obrazek
Skusiłem się też obserwacją mew czarnogłowych w Dolinie Cybiny , jeden z ptaków miał obrączkę , ale ptak siedział za daleko nawet dla p900 ;)
Obrazek
Obrazek
krakers
 
Posty: 2144
Dołączył(a): środa, 18 listopada 2015, 18:27

Re: [2020] Moje wyprawy i wyprawki...

Postprzez krakers » środa, 29 lipca 2020, 21:02

Cieszyły oko też rybitwy rzeczne
Obrazek
Podczas tych wszystkich wypraw oprócz patrzenia w górę , starałem się też patrzeć w dół i szukać tego, czego na pierwszy rzut oka nie widać. Nawet zwinkę łatwo przeoczyć , gdy zastyga jak posąg
Obrazek
Niektóre owady jednak choć małe , dzięki jaskrawym kolorom widać z daleka , kiedyś myślałem że to sprężyk sosnowy , bo zagłębieniu się w temat okazało się ,że sprawa jest bardziej skomplikowana i poszczególne gatunki można oznaczyć tylko z mikroskopem, więc pozostaje ten sprężyk tylko jako Ampedus spp.
Obrazek
Kolega z rodziny, również w słońcu pięknie lśniący , co zresztą podkreśla jego nazwa - Selatosomus aeneus – Ponęc lśniący
Obrazek
Tutaj już nie ma wątpliwości Palomena prasina – Odorek zieleniak
Obrazek
krakers
 
Posty: 2144
Dołączył(a): środa, 18 listopada 2015, 18:27

Re: [2020] Moje wyprawy i wyprawki...

Postprzez krakers » środa, 29 lipca 2020, 21:14

Ten chrząszcz za to wyróżnia się długością ryjka , chyba rekordzista , Curculio glandium – Słonik żołędziowiec
Obrazek
Ta błonkówka z rodziny nastecznikowatych ma zaś imponującej długości pokładełko , spokojnie to nie jest żądło ;)
Obrazek
Kwiecień to nie jest miesiąc , gdzie mogą wyszaleć się wielbiciele ważek, liczne są tylko straszki pospolite
Obrazek
I dwie perełki , wielki Eratigena atrica – Kątnik domowy większy , rozstaw odnóży był wielkości mojej dłoni :D
Obrazek
I krótszy , ale masywniejszy Nuctenea umbratica – Kołosz szczelinowy
Obrazek
krakers
 
Posty: 2144
Dołączył(a): środa, 18 listopada 2015, 18:27

Re: [2020] Moje wyprawy i wyprawki...

Postprzez krakers » środa, 29 lipca 2020, 21:25

W kwietniu sporo czasu spędziłem w Gołuchowie , co było związane m.in z tym ,że po raz pierwszy brałem udział w MPPL , czyli w Monitoringu Pospolitych Ptaków Lęgowych , chodzi o to , że wybiera się kwadrat 1km x 1km z dostępnych w bazie i na tym terenie według określonej metodyki 2 razy do roku liczy się ptaki . Ważną częścią tego projektu jest to , aby w kolejnych latach mniej więcej w tym samym czasie robić to samo, tak żeby obserwować zmiany w liczebności poszczególnych gatunków. Na początku parę ujęć krajobrazowych mojego kwadratu, jest położony w Dolinie Prosny, i część trasy przebiega wzdłuż rzeki. Oprócz tego większość terenu do nadrzeczne łąki i pola z pojedynczymi drzewami i krzakami i teren wsi Jedlec z kościołem .
Obrazek
Obrazek
I główni bohaterowie :
białorzytka, za miejsce gniazdowania wybrały sobie nieużytek z kamieniami i stogami siana
Obrazek
Obrazek
Bocian biały niestety gniazdo ma już poza kwadratem
Obrazek
krakers
 
Posty: 2144
Dołączył(a): środa, 18 listopada 2015, 18:27

Re: [2020] Moje wyprawy i wyprawki...

Postprzez krakers » środa, 29 lipca 2020, 21:30

Bocian czarny , dwa w przelocie, oprócz niego z rzadszych ptaków kania czarna , dwa kobuzy(niestety już po liczeniu), nurogęś i dudek
Obrazek
Koniec świata
Obrazek
Kukułka, nawet aparat chwycił ostrość
Obrazek
Słowik rdzawy , liczny w okolicy , niestety szarych kuzynów nie było
Obrazek
Pliszka żółta liczebnością zdeklasowała pliszkę siwą ;)
Obrazek
krakers
 
Posty: 2144
Dołączył(a): środa, 18 listopada 2015, 18:27

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Obserwacje ptaków

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron