[2019] Moje wyprawy i wyprawki...

Moderatorzy: 78, Lamika

Re: [2019] Moje wyprawy i wyprawki...

Postprzez krakers » czwartek, 2 maja 2019, 11:39

Oprócz nich m.in krwawodziób, kwokacze , brzegówki w przelocie , kania ruda . A w moim ogrodzie pojawiła się piegża ...i osy :)
Polistes nimpha
Obrazek
Następnego dnia , pod wieczór kolejna wizyta w Pruszewcu i kolejne nowości- pojawiły się pokląskwy oraz kukułka . Z siewek z nowości pojawił się brodziec śniady , był też rycyk
brodziec śniady
Obrazek
kwokacze, sieweczki, kszyki, czajki, bataliony, samotniki i oczywiście łęczaki, które liczebnością znacznie odskoczyły innym gatunkom. Są też one zdecydowanie najmniej płochliwe
Obrazek
Obrazek
krakers
 
Posty: 2144
Dołączył(a): środa, 18 listopada 2015, 17:27

Re: [2019] Moje wyprawy i wyprawki...

Postprzez krakers » czwartek, 2 maja 2019, 11:47

I jeszcze ładnie oświetlony
Obrazek
i tak robiłem zdjęcia łęczakom, gdy w obiektyw wleciała pliszka i to nie byle jaka , samiec pliszki cytrynowej ! Druga obserwacja w życiu i oczywiście pierwsza tutaj , chociaż w 2015 roku obserwował ją już tutaj Krzysztof Komicz . Bardzo ruchliwa była i zdjęcia może nie wyszły , takie jak sobie wymarzyłem , ale to dla mnie mało istotne :D . Na koniec kolejna , może trochę mniejsza niespodzianka , bo nad rozlewiskiem przeleciał jeszcze klucz spóźnionych gęsi tundrowych ;)
Obrazek
Obrazek
Kolejnego dnia byłem w Poznaniu i nie mogłem sobie odmówić sobie chociaż krótkiego spaceru po Cytadelii. To była dobra decyzja , pokazała się świstunka leśna
Obrazek
krakers
 
Posty: 2144
Dołączył(a): środa, 18 listopada 2015, 17:27

Re: [2019] Moje wyprawy i wyprawki...

Postprzez krakers » czwartek, 2 maja 2019, 11:51

A także muchołówka żałobna i pleszki
Sorry szpaki i sikorki ta budka jest już zajęta :)
Obrazek
Obrazek
A Dzięcioły duży chyba przeczytały mój ostatni wpis z Gołuchowa , gdzie napisałem ,że jako jedyne dzięcioły nie dały się sfocić. Teraz podleciały bardzo blisko
Obrazek
Obrazek
krakers
 
Posty: 2144
Dołączył(a): środa, 18 listopada 2015, 17:27

Re: [2019] Moje wyprawy i wyprawki...

Postprzez krakers » czwartek, 2 maja 2019, 12:01

Kolejny dzień-kolejna wyprawa , tym razem po grubszą rybę do Żukowa, gdzie od kilku dni były widziane szablodzioby w różnej liczbie, jednego dnia było nawet 10 os ! Przy okazji to była moja pierwsza wizyta tutaj, więc nie wiedziałem czego się spodziewać . I nie spodziewałem się tego ,że jak przyjechaliśmy cały zbiornik był obsadzony samochodami i wędkarzami. A błoto gdzie były siewki w dużej części wyschło . Zostało tylko parę odważnych sieweczek rzecznych i łęczaków
Obrazek
Od obserwatorów , którzy czaili się tutaj już od świtu dowiadujemy się ,że spóźniliśmy się 15 min , jak jeden szablodziób był w tym miejscu, bardzo blisko. Teraz przyjechali wędkarze i spłoszyli go. Na szczęście ptak usiadł na stawie i po chwili mogliśmy go już obserwować, jak zachowywał się bardziej jak kaczka niż siewka ;)
Obrazek
Dotychczas ten gatunek obserwowałem tylko w Bułgarii :D . Po paru minutach jednak wyparował , może jeszcze przyleci, pomyśleliśmy i skupiliśmy się na innych ptakach .Sporo jest śmieszek, trochę głowienek, płaskonosów, czernice , jest perkoz rdzawoszyi
Obrazek
i parę rybitw rzecznych
Obrazek
krakers
 
Posty: 2144
Dołączył(a): środa, 18 listopada 2015, 17:27

Re: [2019] Moje wyprawy i wyprawki...

Postprzez krakers » czwartek, 2 maja 2019, 12:08

Obchodzimy cały staw i docieramy do trzcinowisk , gdzie koncerty swoje dają trzciniaki, rokitniczki , brzęczki, wąsatki. Ale nie chcą współpracować , tylko rokitniczka na chwilę pojawia się bliżej
Obrazek
Docieramy do miejsca , gdzie były obserwowane podróżniczki i rzeczywiście śpiewają 2 samce ! Na szczęście one mają serce i śpiewają może nie blisko , ale z miejsc ,gdzie można łatwo je zauważyć ;)
Obrazek
Obrazek
Chwila cierpliwości zostaje wynagrodzona kolejnym samcem, który śpiewał przez chwilę całkiem blisko, szkoda tylko ,że przez wiatr naprawdę trudno było go wycelować, ale udało się .
Nie wiem kto jest bardziej zdziwiony tą obserwacją , ja czy podróżniczek :D ?
Obrazek
Obrazek
Ponadto 200 m dalej namierzamy kolejnego samca ! Co za dzień !
krakers
 
Posty: 2144
Dołączył(a): środa, 18 listopada 2015, 17:27

Re: [2019] Moje wyprawy i wyprawki...

Postprzez krakers » czwartek, 2 maja 2019, 12:18

Postanawiamy ,że wracamy do siewek , a nuż szablodziób przyleci . W tym czasie widzieliśmy kilku obserwatorów , którzy czaili się w tym miejscu, ale po ruchach sprzętu wnioskowaliśmy ,że raczej nie przyleciał .Ale no nic, próbujemy i podchodzimy tam . Nagle nad naszymi głowami przelatuje gęsiówka egipska , miły bonus .
Obrazek
Gdy jesteśmy na miejscu akurat nikogo nie ma , podobnie jak szablodzioba. i gdy już mieliśmy odpuścić , przylatuje i siada dosyć blisko !
Obrazek
Następuje salwa strzałów migawek aparatu , z paru zdjęć jestem zadowolony , podobnie jak z obserwacji , cóż za piękny ptak
Obrazek
Obrazek
W następne dni również był obserwowany , a ostatnio nawet 2 os . Szkoda ,że jest tak duża presja wędkarzy w tym miejscu , gdyby nie to może były by lęgowe . Mam nadzieje ,że znajda sobie spokojniejsze miejsce . My na fali radości wracamy jeszcze do podróżniczków , które jednak już tak chętnie nie pozują , ale na chwilę pojawiają się wąsatki a wraz z nimi moja klątwa .
Moje typowe zdjęcie samca wąsatki ;)
Obrazek
Wracając zahaczamy jeszcze o Pruszewiec , ale oprócz brodźca śniadego i tajemniczej pliszki, która mogła być samicą cytrynowej nic ciekawego . Ale sam dzień był oczywiście bardzo ciekawy i udany :D .
krakers
 
Posty: 2144
Dołączył(a): środa, 18 listopada 2015, 17:27

Re: [2019] Moje wyprawy i wyprawki...

Postprzez Apollo » czwartek, 2 maja 2019, 14:14

Gratulacje bogatych obserwacji i świetnych ujęć!
Czytając o tym, że tak długo szablaki się tam utrzymują, pomyślałem, że może zrobią lęgową niespodziankę. Nie wiedziałem jednak, że jest tam tylu moczykijów. :-/
Zabawne są te fotki podróżniczków walczących z wiatrem. ;)
Apollo
Administrator
 
Posty: 3726
Dołączył(a): poniedziałek, 5 maja 2014, 23:20

Postprzez Alicja » czwartek, 2 maja 2019, 14:38

Mimo drobnych przeszkód, obserwacje na najwyższym poziomie :D Gratuluję :!:
P o z d r a w i a m
Obrazek
Avatar użytkownika
Alicja
 
Posty: 24118
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 12:57
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Lamika » czwartek, 2 maja 2019, 18:27

I znowu bogactwo gatunków, ale na medal zasługują ex aequo szablodziób i podróżniczek :D
Birds of a feather flock together.
Avatar użytkownika
Lamika
Administrator
 
Posty: 23219
Dołączył(a): sobota, 14 lipca 2012, 21:28
Lokalizacja: Warszawa

Re: [2019] Moje wyprawy i wyprawki...

Postprzez emen5 » piątek, 3 maja 2019, 12:12

Moimi faworytami są podróżniczki bujające się na trzcinach :D
Pozdrawiam
Obrazek
Avatar użytkownika
emen5
 
Posty: 15209
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 07:42

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Obserwacje ptaków

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

cron