[2019] Moje wyprawy i wyprawki...

Moderatorzy: 78, Lamika

Re: [2019] Moje wyprawy i wyprawki...

Postprzez krakers » niedziela, 15 grudnia 2019, 23:21

Zajrzeliśmy jeszcze nad Sea Caves , piękne miejsce otoczone skałami
Obrazek
Dzień skończyliśmy w Larnace
Obrazek
Tu też była sytuacja, której żałuje do dzisiaj .Mianowicie ,że tak powiem zagapiłem się trochę z czasem ,w skutek czego nad położonym nieopodal jeziorem dotarliśmy dopiero o zmierzchu , w skutek czego nie mogłem już robić żadnych zdjęć i w prawie ciemności udało mi się zaobserwować moje pierwsze w życiu czajki szponiaste i kulony . No niestety z tych obserwacji pozostaną tylko wspomnienia …
No nic trzeba było się moralnie przygotować na kolejną podróż , tym razem w serce wyspy , góry Troodos . Od razu trzeba zaznaczyć ,że byliśmy w nich tylko dzień a to jest stanowczo za mało , bo jednak odległości między miejscami są spore. Ale i tak było warto. Zaczęliśmy od dość długiego spaceru do Kaledońskich Wodospadów. Przy parkingu pierwszy i ostatni ;) większy drapol tej wyprawy, kurhannik
Obrazek
Ophisops elegans
Obrazek
Sama trasa to jak wejście w inny świat, jest wilgotno, chłodno, bujna roślinność .
Obrazek
krakers
 
Posty: 2144
Dołączył(a): środa, 18 listopada 2015, 18:27

Re: [2019] Moje wyprawy i wyprawki...

Postprzez krakers » niedziela, 15 grudnia 2019, 23:27

Obrazek
Obrazek
Ciekawostka- drzewo truskawkowe
Obrazek
Szkoda tylko ,że las , choć piękny, jest prawie pozbawiony życia , jeden z nielicznych motyli , myślałem że to jakiś endemit a to tylko cypryjski podgatunek osadnika egeria, pospolitego w Polsce ;)
Obrazek
Z ptaków są zięby
Obrazek
krakers
 
Posty: 2144
Dołączył(a): środa, 18 listopada 2015, 18:27

Re: [2019] Moje wyprawy i wyprawki...

Postprzez krakers » niedziela, 15 grudnia 2019, 23:35

kosy, bogatki strzyżyki
Obrazek
Obrazek
A co najważniejsze udaje się zobaczyć endemiczne podgatunki sosnówki i sójki :D
Garrulus glandarius glaszneri
Obrazek
Następnie docieramy na najwyższą górę Cypru, górę Olimp. Miejsce bardzo przereklamowane , bo tu również znajduje się baza i obserwatorium i na sam szczyt nie da się wejść .
Obrazek
Ale tego miejsca bronią ptaki : tutaj białorzytka cypryjska , która tutaj jest dość liczna na tle wież
Obrazek
krakers
 
Posty: 2144
Dołączył(a): środa, 18 listopada 2015, 18:27

Re: [2019] Moje wyprawy i wyprawki...

Postprzez krakers » niedziela, 15 grudnia 2019, 23:39

tutaj też są sójki
Obrazek
A przede wszystkim piękne dzierzby białoczelne :D
Obrazek
scynk Mabuya vittata
Obrazek
A środowisko takie
Obrazek
Obrazek
krakers
 
Posty: 2144
Dołączył(a): środa, 18 listopada 2015, 18:27

Re: [2019] Moje wyprawy i wyprawki...

Postprzez krakers » niedziela, 15 grudnia 2019, 23:50

I parę widoczków z malowniczych gór
Obrazek
Obrazek
Góry te słyną przede wszystkim z różnych kościołów i klasztorów , my odwiedziliśmy ten w Kykkos
Obrazek
A na koniec przejechaliśmy przez Dolinę Cedrów Cypryjskich , podobno większych od libańskich i rzeczywiście drzewa były okazałe
Obrazek
jakiś modraszek , szukałem i nie znalazłem jaki to gatunek
Obrazek
krakers
 
Posty: 2144
Dołączył(a): środa, 18 listopada 2015, 18:27

Re: [2019] Moje wyprawy i wyprawki...

Postprzez krakers » niedziela, 15 grudnia 2019, 23:55

i jakiś kruszczyk
Obrazek
Do pokoju dotarliśmy późnym wieczorem , bo hotelu grasowały już gekony tureckie ;)
Obrazek
w dzień taki sympatyczny pajączek z rodziny skakunowatych
Obrazek
Ostatniego dnia odwiedziliśmy w końcu Grobowce Królewskie w Pafos, w końcu, bo były one … przed naszym hotelem :D . Najciemniej jest pod latarnią ;)
Obrazek
Obrazek
krakers
 
Posty: 2144
Dołączył(a): środa, 18 listopada 2015, 18:27

Re: [2019] Moje wyprawy i wyprawki...

Postprzez krakers » poniedziałek, 16 grudnia 2019, 00:10

Ten grobowiec dla arystokratów
Obrazek
I ostatnie ptaki wyjazdu, dzierlatka
Obrazek
i pustułka
Obrazek
Całkiem spodobał mi się ten Cypr , bardziej niż Rodos, a trzeba mieć na wglądzie to ,że wciąż tajemnicą jest dla mnie Nikozja i cała północna , turecka część wyspy. Przede wszystkim spodobała mi się różnorodność krajobrazów , trochę niższe ceny i mniejsza liczba ludzi. Ciekawe, który kraj , jako kolejny padnie moim łupem ;)
Lista ptaków(pogrubioną nowości) :
kormoran czubaty, czapla nadobna, FLAMING RÓŻOWY, kurhannik, pustułka, pustułeczka, sokół skalny, KULON, CZAJKA SZPONIASTA , SIEWECZKA MORSKA , szczudłak , mewa romańska , gołąb skalny, grzywacz, sierpówka, turkawka , jerzyk, jerzyk alpejski, jerzyk blady, dudek, żołna, kraska, dzierlatka, dymówka, oknówka, jaskółka rudawa , pliszka siwa, BIAŁORZYTKA CYPRYJSKA, kos, pokrzewka aksamitna, POKRZEWKA CYPRYJSKA, pierwiosnek, zaganiacz blady, strzyżyk, bogatka, sosnówka(podg cypriotes), DZIERZBA BIAŁOCZELNA, sroka, sójka (podg glaszneri), kawka, kruk, wrona siwa, wróbel, zięba, makolągwa, szczygieł, dzwoniec, potrzeszcz - 48 gatunków
krakers
 
Posty: 2144
Dołączył(a): środa, 18 listopada 2015, 18:27

Postprzez Lamika » poniedziałek, 16 grudnia 2019, 01:04

Wzbogaciłeś się w nowe gatunki, a my przy okazji sobie je obejrzeliśmy :) I nie tylko, bo i widoki i owady i gady i rośliny. Podobało mi się :D
Birds of a feather flock together.
Avatar użytkownika
Lamika
Administrator
 
Posty: 23387
Dołączył(a): sobota, 14 lipca 2012, 22:28
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Alicja » poniedziałek, 16 grudnia 2019, 19:45

W takim miejscu i w takich fotkach naprawdę można się zakochać :D
P o z d r a w i a m
Obrazek
Avatar użytkownika
Alicja
 
Posty: 24335
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: [2019] Moje wyprawy i wyprawki...

Postprzez 78 » poniedziałek, 16 grudnia 2019, 21:11

Kolejna,piękna wyprawa. Las bardzo podobny do naszego.
Avatar użytkownika
78
 
Posty: 10587
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 19:59

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Obserwacje ptaków

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 26 gości