[2019] Moje wyprawy i wyprawki...

Moderatorzy: 78, Lamika

Re: [2019] Moje wyprawy i wyprawki...

Postprzez krakers » niedziela, 8 grudnia 2019, 15:58

Fale całkiem spore, rybakom to jednak nie przeszkadzało
Obrazek
Powoli lista ptaków się uzupełnia i dochodzi m.in mewa romańska, pliszka siwa, pokrzewka aksamitna, dzwońce
Obrazek
Pustułka
Obrazek
Po ścieżkach biegają jaszczurki Acanthodactylus schreiberi
Obrazek
Obrazek
krakers
 
Posty: 2144
Dołączył(a): środa, 18 listopada 2015, 18:27

Re: [2019] Moje wyprawy i wyprawki...

Postprzez krakers » niedziela, 8 grudnia 2019, 16:11

Pierwszy raz widzę dymówki na takich krzaczorach :)
Obrazek
I na portowych węzłach
Obrazek
Port Pafos wygląda całkiem ładnie , uwagę szczególnie przyciąga zamek, który jednak wewnątrz nie prezentuje się tak okazale. Ale przynajmniej była tam wystawa z zdjęciami flory i fauny wyspy . ;)
Obrazek
A no i mew bardzo mało, więcej dzieje się pod wodą
Obrazek
Z melancholii wybudza mnie pojedynczy jerzyk blady- po tych wszystkich wyprawach z okolic Morza Śródziemnego mam już sporą wprawę z oznaczaniem tego gatunku, mam nadzieję ,że wkrótce wykorzystam ją w Polsce ;)
Obrazek
krakers
 
Posty: 2144
Dołączył(a): środa, 18 listopada 2015, 18:27

Re: [2019] Moje wyprawy i wyprawki...

Postprzez krakers » niedziela, 8 grudnia 2019, 16:16

Żeby potem nie było , coś dla wielbicieli flory :)
Obrazek
Obrazek
Następnego dnia zwiedzamy tutejszy Park Archeologiczny z czasów rzymskich , całkiem sporo chodzenia ;)
Obrazek
Obrazek
Najbardziej rozpoznawalnym punktem tutaj jest latarnia morska
Obrazek
krakers
 
Posty: 2144
Dołączył(a): środa, 18 listopada 2015, 18:27

Re: [2019] Moje wyprawy i wyprawki...

Postprzez krakers » niedziela, 8 grudnia 2019, 16:21

Latarnika nie było, ale była pustułka ;)
Obrazek
Jeśli chodzi o ptaki, to jest bez wątpienia królestwo dzierlatek
Obrazek
A z nowości ponadto szczygły i makolągwy
Obrazek
Ruiny są też idealnym miejscem dla gadów , z których najbardziej wyróżniają się 35 cm harduny cypryjskiego podgatunku, które są jaśniejsze od np tych , które spotkałem na Rodos
Obrazek
Obrazek
krakers
 
Posty: 2144
Dołączył(a): środa, 18 listopada 2015, 18:27

Re: [2019] Moje wyprawy i wyprawki...

Postprzez krakers » niedziela, 8 grudnia 2019, 16:28

Z nowości natrafiam też na jaszczurki Ophisops elegans
Obrazek
Obrazek
I gekona Mediodactylus kotschyi
Obrazek
a nawet głowę jakiegoś węża , prawdopodobnie Eirenis modestus
Obrazek
I bezkręgowce, jakiś wij
Obrazek
krakers
 
Posty: 2144
Dołączył(a): środa, 18 listopada 2015, 18:27

Re: [2019] Moje wyprawy i wyprawki...

Postprzez krakers » niedziela, 8 grudnia 2019, 16:38

chrząszcz z rodziny czarnuchowatych
Obrazek
i znajoma z Gołuchowa , smukwa kosmata ;)
Obrazek
Zdecydowaliśmy się kolejnego dnia wynająć samochód, decyzja dość ryzykowna , ponieważ na Cyprze obowiązuje ruch lewostronny :) Na szczęście ostatecznie tylko raz wjechaliśmy pod prąd ;) . Co nie zmienia faktu ,że na drodze nie czuliśmy się zbyt pewnie. Naszym pierwszym celem, była znana Skała Afrodyty , leżąca ok 30 km na wschód od Pafos. Tak wygląda tam wybrzeże
Obrazek
A tak sama skała, gdzie podobno wynurzyła się Afrodyta , obecnie gnieżdżą się tam gołębie skalne ;)
Obrazek
Trochę więcej jest mew romańskich , są też kawki, które co ciekawe spotykam tutaj tylko w odludnych miejscach, nie przekwalifikowały się jeszcze na mieszczuchy .
Obrazek
krakers
 
Posty: 2144
Dołączył(a): środa, 18 listopada 2015, 18:27

Re: [2019] Moje wyprawy i wyprawki...

Postprzez krakers » niedziela, 8 grudnia 2019, 16:53

A to takie dość wymowne porównanie wielkości samca i samicy pająka Argiope lobata, samca dostrzegłem dopiero przeglądając zdjęcia w domu ;)
Obrazek
Robi się gorąco , więc szukamy jakieś fajnej plaży, najlepiej piaszczystej . I tak przypadkowo, patrząc na zdjęcia satelitarne na mapach, docieramy do Zapallo Bay. Po drodze mijamy Episkopi- teren brytyjskiego terytorium zamorskiego , gdzie znajdują się siedziby dowódca . Osiedle te wyglądają jak z filmów, zupełnie nie pasują do krajobrazu i są otoczone płotem. Wygląda to co najmniej dziwnie . Ale docieramy do tej plaży, a dokładniej na razie na szczyt klifu, gdzie jest zejście do plaży, widok przepiękny
Obrazek
Tutaj obserwuje jak się później okaże jedyną pokrzewkę cypryjską , ptak żeruje całkiem blisko, ale oczywiście gdy naciskam spust migawki w tym samym momencie ptak odlatuje i zostaje tylko takie cudeńko :D
Obrazek
Nad nami śmigają ponadto jerzyki alpejskie , a schodząc z tego klifu na plażę okazuje się ,że jest tutaj kolonia sokołów skalnych ! Pewnie domyślacie się jakiego miałem wtedy banana na twarzy , prawdziwy raj ! :D
Łącznie obserwowałem tutaj ok 20 sokołów różnych odmian barwnych w tym tą najbardziej okazałą- czarną
Obrazek
Obrazek
krakers
 
Posty: 2144
Dołączył(a): środa, 18 listopada 2015, 18:27

Re: [2019] Moje wyprawy i wyprawki...

Postprzez krakers » niedziela, 8 grudnia 2019, 16:57

Prawdziwe cudo natury
Obrazek
Obrazek
W locie uchwycenie ich już nie jest takie proste ;)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
krakers
 
Posty: 2144
Dołączył(a): środa, 18 listopada 2015, 18:27

Re: [2019] Moje wyprawy i wyprawki...

Postprzez krakers » niedziela, 8 grudnia 2019, 17:13

Tutaj też obserwuje swoją pierwszą białorzytkę cypryjską , ale na razie pozostaje przez mój aparat nieuchwytna . No i prawie bym zapomniałem opisać samą plażę , która jest po prostu niezwykła , wszędzie piasek , bardzo płytko , piękne widoki na klify a w gratisie kąpiel z widokiem na krążące sokoły :D . Naprawdę nie mam pojęcia, czemu tego miejsca nie znalazłem w żadnym przewodniku turystycznym ... chociaż może to i dobrze , bo spotkanych ludzi można policzyć na palcu jednej ręki . I gdybym miał polecić jedno miejsce na tej wyspie, które trzeba zobaczyć to właśnie jest to miejsce , prawdziwa perełka
Obrazek
Skalnik bryzeida
Obrazek
Po kąpieli jedziemy dalej do zamku w Kolossi , niestety jest już zamknięty, więc oglądamy go tylko z zewnątrz
Obrazek
Na prośbę jednego z pasażerów (ciekawe którego ) zaglądamy nad Limassol Salt Lake . Szkoda ,że docieramy tak późno, bo ptaków jest sporo , czaple nadobne , moje pierwsze sieweczki morskie , rodzinki szczudłaków
Obrazek
Ale przede wszystkim po drugiej stronie jeziora jest wielka kolonia flamingów różowych ! ok 300 os , kolejny wspaniały widok, niestety po tej drugiej stronie jest brytyjska baza wojskowa, więc lepszych widoków na nie bym nie miał .
Obrazek
Koniec części I ;)
krakers
 
Posty: 2144
Dołączył(a): środa, 18 listopada 2015, 18:27

Postprzez Lamika » niedziela, 8 grudnia 2019, 19:46

Jak zwykle bardzo ciekawie, wszystko do podziwiania, i sokoły skalne i szczudlak w locie (ach te nogi) i widoki. Przy wiju musiałam szybko przewinąć, bo zimny dreszcz mam do tej pory :mrgreen: Ale zaraz przed ekranem posadzę moje koty, bo oba są rodowitymi Cypryjczykami, to wije pewnie dobrze znają ;)
Czekam na następne części wyprawy :)
Birds of a feather flock together.
Avatar użytkownika
Lamika
Administrator
 
Posty: 23403
Dołączył(a): sobota, 14 lipca 2012, 22:28
Lokalizacja: Warszawa

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Obserwacje ptaków

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości