[2019] Moje wyprawy i wyprawki...

Moderatorzy: 78, Lamika

Postprzez Alicja » czwartek, 26 września 2019, 15:20

Ja też podziwiam Twoją wiedzę, Krakersie, oraz to, jak uważnym jesteś obserwatorem :) gratuluję tylu okazów :D
P o z d r a w i a m
Obrazek
Avatar użytkownika
Alicja
 
Posty: 24300
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: [2019] Moje wyprawy i wyprawki...

Postprzez 78 » piątek, 27 września 2019, 19:08

I znów na bogato!
Avatar użytkownika
78
 
Posty: 10546
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 19:59

Re: [2019] Moje wyprawy i wyprawki...

Postprzez krakers » sobota, 26 października 2019, 19:39

Na chwilę wracamy do aktualniejszych spraw , bo trochę się działo i jeszcze coś z tych wypraw pamiętam . A zaczynamy od takiego przyjemniaczka , którego przypadkowo znalazłem na swoim biurku - zaleszczotek , taki mini polski skorpion, tyle że bez ogona i jest całkowicie nie groźny ;)
Obrazek
8 września odwiedziłem Konin i nie mogłem sobie odmówić wyprawy przez parę kilometrów po wale , najpierw na łasze w centrum wśród krzyżówek wyróżniała się samica nurogęsi
Obrazek
Obrazek
sierpówka
Obrazek
zimorodek z wcale nie tak małą rybką
Obrazek
oprócz tego m.in dudek i samica błotniaka łąkowego
krakers
 
Posty: 2144
Dołączył(a): środa, 18 listopada 2015, 18:27

Re: [2019] Moje wyprawy i wyprawki...

Postprzez krakers » sobota, 26 października 2019, 19:50

W pewnym momencie mój szlak przecięła krowa, na szczęście każdy rozstaliśmy się pokojowo :)
Obrazek
I mogłem podziwiać dość rzadkiego w Polsce pasikonika Aiolopus thallasinus
Obrazek
I modraszka chyba agestisa
Obrazek
14 września odwiedziłem po raz drugi w życiu Górę Ślęże koło Wrocławia, wyjazd nie był typowo ptasi, ale liczyłem że coś może po drodze zobaczę, więc wziąłem aparat. Mogłem też wziąć koszyk, bo lesie czekały na nas takie okazy ;)
Obrazek
Na szczycie oprócz tłumu ludzi był też tłum drapoli. W ok. godzinę niebo przecięło ok 20 myszołowów , pustułka, błotniak stawowy, młody trzmielojad i sokół wędrowny !
trzmielojad
Obrazek
krakers
 
Posty: 2144
Dołączył(a): środa, 18 listopada 2015, 18:27

Re: [2019] Moje wyprawy i wyprawki...

Postprzez krakers » sobota, 26 października 2019, 20:00

Gdy już się odetchnęło można było usiąść obok szerszenia, który był bardzo spokojny
Obrazek
Kapturka
Obrazek
No i co najważniejsze, miałem widok na Zbiornik Mietkowski, może za rok się spotkamy ;)
Obrazek
20 września planowałem jakąś większą wyprawę . Myślałem nad Grzybnem, Rydzyną , ale ostatecznie szalę przechyliła informacja o tym ,że 3 dla Polski szlamiec długodzioby z terenu rezerwatu przeniósł się na ogólnodostępny Stary Staw, który w dodatku nie jest tak daleko od dworca w Żmigrodzie . Więc w pociąg, potem chwilę stopem i już o 9 mogłem podziwiać tą krzyżówkę brodźca z dziobem kszyka ;) Zdjęcie bardzo pamiątkowe, to ten ptak z lewej :D
Obrazek
Ogólnie cały staw był pokryty masą ptaków i w parę godzin udało mi się zaobserwować m.in gęsiówkę egipską, mewę siodłatą, kulika wielkiego, 2 piaskowce, biegusa rdzawego
Potężne stado siewek , główne brodźców śniadych
Obrazek
krakers
 
Posty: 2144
Dołączył(a): środa, 18 listopada 2015, 18:27

Re: [2019] Moje wyprawy i wyprawki...

Postprzez krakers » sobota, 26 października 2019, 20:08

Czaple białe i siwe
Obrazek
a w trzcinach obok na chwilę pokazał się wodnik :D
Obrazek
Wtedy nawet nie zdawałem sobie sprawy, że już 2 dni później będę znowu w tym samym miejscu i to jeszcze w doborowym towarzystwie ;) Niestety szlamiec znowu się nie pokazał , ale i tak miło było po raz kolejny popatrzeć na takie tłumy ptaków. Bliżej była gęsiówka egipska
Obrazek
typowy baryczański widok , masa żurawi , a w powietrzu bielik :)
Obrazek
Tym razem mogłem zobaczyć też, co słychać na innych stawach , w Grabówce masy gęsi , również tych północnych
Obrazek
krakers
 
Posty: 2144
Dołączył(a): środa, 18 listopada 2015, 18:27

Re: [2019] Moje wyprawy i wyprawki...

Postprzez krakers » sobota, 26 października 2019, 20:18

I czapla siwa w dość niecodziennej pozycji, część pierwsza
Obrazek
I część druga , czapla , która chciała zostać łabędziem. Dodam że w obu sytuacjach czapla wyszła z tego bez szwanku ;)
Obrazek
W Rudzie Sułowskiej za to np. cały przegląd kaczek ,zausznik oraz bączek, który miał obstawę ok 20 fotografów , zniósł to całkiem nieźle
Obrazek
Pojechaliśmy jeszcze do Grabownicy , tam sporo siewek w tym moje pierwsze w tym roku siewki złote, ale niestety bardzo daleko. W drodze powrotnej zajrzeliśmy jeszcze nad Zbiornik w Rydzynie, koło Leszna . Byłem tam pierwszy raz i jak dojechaliśmy z początku byliśmy zdziwienie, tu jest pełno... ludzi i 0 ptaków. Wystarczy jednak ,że przeszło się na drugą stronę zbiornika, a tam już wszystko wraca do normy, są siewki: biegusy zmienne, sieweczki obrożne, kszyki, batalion, łęczaki
Obrazek
i mix kaczek
Obrazek
krakers
 
Posty: 2144
Dołączył(a): środa, 18 listopada 2015, 18:27

Re: [2019] Moje wyprawy i wyprawki...

Postprzez krakers » sobota, 26 października 2019, 20:26

Jeśli myślicie, że szalonym pomysłem było jechanie na szlamca, to co powiecie na jednodniowy wyjazd na Hel ? Ja w to wchodzę, a nawet oprócz mnie znalazło się trzech innych ,,szaleńców" :D . Plan był taki, najpierw pociągiem z Poznania do Gdyni, a potem drugim pociągiem do Władysławowa. Tam skierowaliśmy się do portu w poszukiwaniu świergotków nadmorskich . Na razie podziwiamy mewy
Obrazek
i kormorany
Obrazek
Idziemy na falochron i tam osiągamy swój cel i to nawet z nadwyżką , bo łącznie obserwujemy przynajmniej 3 świergotki
Obrazek
Obrazek
Z nimi dreptają razem białorzytki i pliszki siwe
białorzytka
Obrazek
krakers
 
Posty: 2144
Dołączył(a): środa, 18 listopada 2015, 18:27

Re: [2019] Moje wyprawy i wyprawki...

Postprzez krakers » sobota, 26 października 2019, 20:40

Przenosimy swój wzrok na morze, niestety tylko na chwilę , bo deszcz zaczyna padać co raz mocniej. A szkoda , bo przelot jest i przez te parę minut obserwujemy 2 lodówki, stada czernic, ogorzałek i cyraneczek.
Ale prawdziwa petarda była, jak wracaliśmy na przystanek, zobaczyłem dziwnego ptaka walczącego z wroną. Tym dziwnym ptakiem okazała się sowa, któraś z uszatek, na szczęście aparat miałem przy sobie i zanim sowa zniknęła za blokami udało się zrobić ich kilka. Na ich podstawie wiedzieliśmy że przed chwilą widzieliśmy uszatkę błotną ! Świadczy o tym m.in biały brzuch i ciemne końce skrzydeł . Miny ludzi, którzy patrzyli jak lataliśmy za nią- bezcenna !
Obrazek
Tym razem autobusem jedziemy dalej do Helu i nawet podczas tego przeżywamy emocje, bowiem z okna w Kuźnicy widzimy berniklę białolicą i czarnowrona . Na miejscu od razu kierujemy się na plażę, tam taka nietypowo ubarwiona mewa białogłowa
Obrazek
W samym porcie jednak bieda , idziemy dalej , w stronę Portu Wojennego, tam oprócz masy mew i kormoranów widzimy krwawodzioba i brodźca piskliwego. Następnie udajemy się nad oczyszczalnie, punkt obowiązkowy dla ptasiarza, choć niepozorne, ot ogrodzona kałuża z trzcinowiskiem, ale jeszcze parę dni temu obserwowano trznadelka i trznadla czubatego. My zadowalamy się pokrzywnicami i potrzosami ;)
potrzos
Obrazek
Jednak parę minut w tym miejscu zaprocentowały, udało mi się dostrzec bekasika, wciąż nie wiem jaki cudem
Obrazek
Obrazek
Obrazek
krakers
 
Posty: 2144
Dołączył(a): środa, 18 listopada 2015, 18:27

Postprzez Lamika » sobota, 26 października 2019, 20:42

Świergotek docenił jednodniowych podróżników przez pół Polski i ładnie zapozował :D Szlamiec nie wykazał się dużym zrozumieniem, ale przynajmniej się pokazał. Jednak mnie najbardziej spodobały się "robale" - modraszka i szerszeń :D
Birds of a feather flock together.
Avatar użytkownika
Lamika
Administrator
 
Posty: 23376
Dołączył(a): sobota, 14 lipca 2012, 22:28
Lokalizacja: Warszawa

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Obserwacje ptaków

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości