[2019] Wpadły mi w oko

Moderatorzy: 78, Lamika

5 I 2019 - Sanie, Jamnik, Rudy, Radziądz

Postprzez Apollo » niedziela, 27 stycznia 2019, 17:58

Dziękuję za życzenia, choć na razie się nie spełniły, ale czekam cierpliwie. ;)
Zanim ruszę ku morzu, to nadrobię jeszcze styczniowe zaległości. 5 I na stawach w Saniach (i okolicznych polach) popasały m.in. łabędzie czarnodziobe:
Obrazek

Młode różnią się m.in. kolorem nóg i dzioba:
Obrazek

Staw pokryty w ok. 40% lodem:
Obrazek

Z ciekawszych obserwacji na okolicznych polach i stawach kompleksu Jamnik i Radziądz - oprócz wspomnianych czarnodziobych, w tym 2 z obrożami - także 32+10 krzykliwców, 40 gęsi, w tym tundrowe, srokosze, czaple białe, >225 + ~330, żurawi, >80 nurogęsi, bieliki i krogulce. Poza tym trochę wróblaków (m.in. 50 czyży), niezawodne krzyżówki i in.
Apollo
Administrator
 
Posty: 3726
Dołączył(a): poniedziałek, 5 maja 2014, 23:20

Re: [2019] Wpadły mi w oko

Postprzez krakers » niedziela, 27 stycznia 2019, 20:59

Młodych czarnodziobych jeszcze nie widziałem , czekamy na morze :) !
krakers
 
Posty: 2144
Dołączył(a): środa, 18 listopada 2015, 17:27

12 I 2019 - Zabłoto, Osiek, Janówek, Pilczyce

Postprzez Apollo » środa, 30 stycznia 2019, 01:18

Poszukiwania ciekawych drapoli zagnały mnie w tradycyjne miejsce w okolicach Kostomłotów - do Zabłota. Akurat na tamtejszych polach trwał jakiś rajd (?), więc na obserwacje nie mogłem liczyć. Krążąc po okolicy spotkałem m.in. takiego jegomościa, którego wziąłem za samicę błotniaka stawowego:
Obrazek

Niestety, nie podzielono tego oznaczenia, wskazując, że to myszołów włochaty. Niech im będzie. ;)

Na oczyszczalni ścieków w Janówku 2 pierwiosnki:
Obrazek

a oprócz tego: raniuszki, siwerniak, pliszki siwe. Z kolei na pilczyckiej gliniance m.in. mewy siwe oraz zimująca kokoszka:
Obrazek

I w tym roku biorę udział w liczeniu zimujących ptaków wodno-błotnych. Udało się policzyć ptaki w połowie przydzielonych lokalizacji, następnego dnia - ciąg dalszy.
Apollo
Administrator
 
Posty: 3726
Dołączył(a): poniedziałek, 5 maja 2014, 23:20

13 I 2019 - rz. Ślęza, glinianki

Postprzez Apollo » środa, 30 stycznia 2019, 01:34

Kontynuując liczenie ptaków zimujących, przeszedłem się wzdłuż koryta rzeki Ślęzy, no, może nie od ujścia do źródła, ale kilka ciekawych obserwacji się trafiło. Po pierwsze, pod jednym z najgłośniejszych mostów, bo mostem tramwajowym, zimują perkozki - i to dwa:
Obrazek

Obrazek

Po drugie, odkryłem obiecujące starorzecze - choć niewielkich rozmiarów, to z dobrym dojazdem. Sprawdzę je wiosną.

Na innym starorzeczu - garść krzyżówek:
Obrazek

W tej samicy zakochałem się od pierwszego wejrzenia, a w zasadzie od pierwszego momentu, w którym pokazała mi serduszka na swym ogonie:
Obrazek
Apollo
Administrator
 
Posty: 3726
Dołączył(a): poniedziałek, 5 maja 2014, 23:20

Re: [2019] Wpadły mi w oko

Postprzez Apollo » środa, 30 stycznia 2019, 01:38

Z drapieżników trafił się myszołów:
Obrazek

oraz chyba norka amerykańska - widziałem ją chwilę i gatunek oceniam jedynie po kolorystyce oraz rozmiarach. :-/

Wreszcie doczekałem się kwiczołów :)
Obrazek

Na moich gliniankach nie było już kokoszek i głowienki, zostały jedynie łabędzie, krzyżówki i łyski. Na kolejnej gliniance - również lipa. Z kolei w Parku Złotnickim i krzyżówki nie uświadczysz, bo sadzawka zamarzła.
Apollo
Administrator
 
Posty: 3726
Dołączył(a): poniedziałek, 5 maja 2014, 23:20

Postprzez Alicja » środa, 30 stycznia 2019, 10:43

Wygląda na to, że perkozkom tramwaje nie przeszkadzają :o
P o z d r a w i a m
Obrazek
Avatar użytkownika
Alicja
 
Posty: 24116
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 12:57
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Lamika » środa, 30 stycznia 2019, 12:16

Ogon zdobny w serduszka zapewni pani krzyżówkowej wielkie powodzenie wśród kaczorów. (no chyba, że każda tak ma) :mrgreen:
Birds of a feather flock together.
Avatar użytkownika
Lamika
Administrator
 
Posty: 23215
Dołączył(a): sobota, 14 lipca 2012, 21:28
Lokalizacja: Warszawa

Re: [2019] Wpadły mi w oko

Postprzez emen5 » środa, 30 stycznia 2019, 19:30

Apollo napisał:
"chyba norka amerykańska - widziałem ją chwilę "

Rozumiem,że biedna norka stała się obiadem myszołowa :o
Pozdrawiam
Obrazek
Avatar użytkownika
emen5
 
Posty: 15207
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 07:42

Re: [2019] Wpadły mi w oko

Postprzez Apollo » środa, 30 stycznia 2019, 22:39

Emen - norka nie spotkała myszaka. Zresztą nie jestem pewny, czy myszak obejrzałby się za norką - chyba trochę za duża. :-/ Gdyby jednak myszaki zasmakowały w norkach, to rozwiązałby się problem inwazyjnego gatunku... ;)
Apollo
Administrator
 
Posty: 3726
Dołączył(a): poniedziałek, 5 maja 2014, 23:20

28 I 2019 - Jastrzębia Góra

Postprzez Apollo » środa, 30 stycznia 2019, 23:06

Plaża niespecjalnie obrodziła, aczkolwiek trzeba przyznać, że ptaków znacznie więcej (w porównaniu z grudniem). Przede wszystkim jednak zbudowaliśmy igloo. :)
Lodówek jest ponad sto, ale i trafiła się uhla z markaczkami. Liczyłem na perkoza dwuczubego, ale widać zimuje gdzie indziej. Nawet śmieszki tylko dwie. :-/
Mewy przejrzałem, ale żadna z nich nie miała obrączek.
Apollo
Administrator
 
Posty: 3726
Dołączył(a): poniedziałek, 5 maja 2014, 23:20

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Obserwacje ptaków

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

cron