[2017] Wpadły mi w oko...

Moderatorzy: 78, Lamika

8 IX 2017 - Bory Dolnośląskie

Postprzez Apollo » sobota, 9 września 2017, 12:25

Zupełnie przypadkowo dowiedziałem się o konferencji poświęconej leśnym kurakom, która trwała do wczoraj. Do dolnośląskiego zamku przybyło ponad 140 osób z całej Skandynawii, krajów bałtyckich, Białorusi, południowych sąsiadów, Austrii, a nawet Szkocji. Poza częścią naukową, wzbogaconą dyskusjami, odbyła się wycieczka do ośrodka reintrodukcji głuszców.
Wygląda to mniej więcej tak:
http://www.tanczacyznatura.tvp.pl/22963 ... cietrzewia
Rozmowy z ornitologami, leśnikami, przyrodnikami, czy wreszcie przewodnikami wycieczki były bezcenne. Co więcej, wycieczka dała niepowtarzalną szansę zerknięcia do matecznika, gdyż oglądaliśmy i woliery. Okazuje się, że głuszce to bardzo płochliwe ptaki, którym zagrażają liczne drapieżniki - zarówno ssaki (np. lis, jenot i in.), jak i ptaki (przede wszystkim jastrzębie). Do reintrodukcji sprowadzamy co roku dorosłe ptaki ze Szwecji, a także z krajowych ośrodków w Wiśle i Ustroniu. Cały ośrodek jest ogrodzony, pod prądem, z żywołapkami na jastrzębia (których odławia się ok. 40 w ciągu sezonu). Głuszce mają w ośrodku świetne warunki, gdyż każda wysiadująca kura otrzymuje własną wolierę, na uboczu tokowiska, by nie była niepokojona przez wiecznie głodnych doznań samców. ;) Dieta młodych jest bardzo zróżnicowana, obejmuje bowiem owoce jagód, borówek, aronii, a także owady - jak świerszcze czy mrówki. Część maluchów pochodzących z jednego ośrodka pałaszuje np. sałatkę z utartego jabłka i marchwi, co dla załogi oznacza codziennie wiadro jabłek do starcia. :)
W trakcie wojaży po lesie przewodnicy z Lasów Państwowych pokazali nam efekty stosowanych zabiegów, poprawiających warunki siedliskowe dla głuszców. Poza tym udało się także spotkać jedną kurę, która - niestety - uciekła tak szybko, że zrobienie zdjęcia nie było możliwe.
Konferencja stanowiła dla mnie także okazję do poznania osób, dla których ochrona kuraków stanowi jeden z głównych celów zawodowych. Dobrze znać takich pasjonatów. ;)
Apollo
Administrator
 
Posty: 3726
Dołączył(a): wtorek, 6 maja 2014, 00:20

Re: [2017] Wpadły mi w oko...

Postprzez lubonianka » sobota, 9 września 2017, 17:25

Miło się czyta, że są jeszcze ludzie, którzy chcą chronić przyrodę, a w tym zamierające gatunki ptaków. Brawo dla nich! Mało się mówi o takich akcjach i pasjonatach, a szkoda! Z drugiej strony zbytnie nagłaśnianie pewnie też nie jest wskazane, bo wiadomo- po bażantach, lisach, wilkach, łosiach... mógłby przyjść sezon na głuszca lub cietrzewia :(((
Szanuj takie kontakty, Apollo!
Avatar użytkownika
lubonianka
 
Posty: 1790
Dołączył(a): niedziela, 14 czerwca 2015, 16:54

Re: [2017] Wpadły mi w oko...

Postprzez Lamika » sobota, 9 września 2017, 17:55

lubonianka napisał(a): po bażantach, lisach, wilkach, łosiach... mógłby przyjść sezon na głuszca lub cietrzewia :(((

Nie wiem od kiedy obowiązuje zakaz polowań na głuszce i cietrzewie, ale wiem, że jeszcze w latach 80-tych traktowano je jako ptaki łowne w okresie toków. Kilka sztuk przeznaczano na odstrzał dewizowy, ile na krajowy nie mam pojęcia. A że wracamy do tych lat, to.... :?
Birds of a feather flock together.
Avatar użytkownika
Lamika
Administrator
 
Posty: 23384
Dołączył(a): sobota, 14 lipca 2012, 22:28
Lokalizacja: Warszawa

Re: [2017] Wpadły mi w oko...

Postprzez Jola » sobota, 9 września 2017, 21:40

Apollo :D Co człowiek zniszczył,człowiek próbuje naprawić :( Szkoda,że takie koło się z tego zrobiło :( I szacun jak młodzież mówi,dla zapaleńców,którzy starają się wrócić cenne gatunki przyrodzie :D
Obrazek
Avatar użytkownika
Jola
 
Posty: 15231
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 01:23

Postprzez Alicja » sobota, 9 września 2017, 22:20

Apollo :D dzięki za miłe i cenne informacje :)
P o z d r a w i a m
Obrazek
Avatar użytkownika
Alicja
 
Posty: 24328
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: [2017] Wpadły mi w oko...

Postprzez krakers » sobota, 9 września 2017, 23:33

Bardzo ciekawy reportaż ,przygoda,na pewno wiele się można było nauczyć . Takie ogólnodostępne wycieczki po takich ośrodkach z wolierami powinny być częstsze ,żeby edukować ludzi,jak bardzo nasze leśne kuraki są zagrożone. A tak poza tym Ośrodek w Ustroniu jest mi już całkiem dobrze znany ;) .
krakers
 
Posty: 2144
Dołączył(a): środa, 18 listopada 2015, 18:27

17 IX 2017 - stawy Sanie i Jamnik

Postprzez Apollo » niedziela, 24 września 2017, 12:59

Pogoda w ub. niedzielę była do kitu - wilgotno i mlecznie:
Obrazek

Na stawach w Saniach łabędziowisko, poza tym trochę czapli (białych i siwych), łyski, krzyżówki, perkozy dwuczube, perkozki. W krzakach buszowały modraszki:
Obrazek

i trzcinniczek? łozówka?
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Apollo
Administrator
 
Posty: 3726
Dołączył(a): wtorek, 6 maja 2014, 00:20

Re: [2017] Wpadły mi w oko...

Postprzez Apollo » niedziela, 24 września 2017, 13:02

Obrazek

Obrazek

Siwa postanowiła zająć kołek obsadzany do tej pory przez śmieszki i rybitwy:

Obrazek

Niełatwo było wcelować w drewienko ;)
Obrazek

Obrazek
Apollo
Administrator
 
Posty: 3726
Dołączył(a): wtorek, 6 maja 2014, 00:20

Re: [2017] Wpadły mi w oko...

Postprzez Apollo » niedziela, 24 września 2017, 13:04

Gdy w końcu się udało:
Obrazek

to ruszyła w tango dalej:
Obrazek

Obrazek

Z uwagi na mleko, na innych stawach do fotografowania pozostały mi jedynie pajęczyny:
Obrazek

Obrazek
Apollo
Administrator
 
Posty: 3726
Dołączył(a): wtorek, 6 maja 2014, 00:20

Re: [2017] Wpadły mi w oko...

Postprzez Apollo » niedziela, 24 września 2017, 13:06

Obrazek

Obrazek

Tyle się dzieje teraz w trakcie przelotów (choćby dzisiaj informacja o czajce szponiastej), a tu obowiązki uwiązały i nie ma jak ruszyć w teren... :-(
Apollo
Administrator
 
Posty: 3726
Dołączył(a): wtorek, 6 maja 2014, 00:20

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Archiwum obserwacji

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości