[2017] Wpadły mi w oko...

Moderatorzy: 78, Lamika

30 VIII 2017 - Zb. Mietkowski

Postprzez Apollo » niedziela, 3 września 2017, 12:39

Bardzo Wam dziękuję za miłe komentarze! Aż chce się wracać w teren... ;)
Jeśli chodzi o zbliżanie się do ptaków, to zazwyczaj smaruję się obficie miodem, potem tarzam się w podłożu (piasku, mule itd.), na koniec obwiązuję się trzciną i raz jeszcze poprawiam twarz i dłonie glajdą z rzeki. ;)
Zupełnie serio - to pierwszy raz zdarzyła mi się taka sytuacja, gdy bez jakiegokolwiek maskowania udało mi się podejść ptaki. Kamuszniki szły grzecznie w moją stronę, zupełnie się mną nie przejmując - i minęły mnie w odległości, w której nie mogłem ustawić ostrości (nie wiem, czy było 1,5 m, czy jeszcze bliżej). Młode ptaki znają tylko tundrę, a człowieka poznają dopiero w swojej podróży na południe. Co prawda nie byłem pierwszym ujrzanym przez nie człowiekiem (była obrączka), jednakże nie zraziły się jeszcze do ludzi, skoro beztrosko sobie wokół mnie spacerowały.

We środę ruszyłem na Zbiornik Mietkowski, tym razem jednak wyposażony w siatkę maskującą. Ptaków nie było dużo; zasadniczo wszyscy w tym sezonie przelotowym narzekają na liczebność. Gdzie one się podziały?
Dotarłem tuż po wschodzie Słońca (niestety, kołdra znów tak wspaniale mnie obejmowała, że żal było ją zostawiać samą), po drodze obserwując m.in. rycyka:
Obrazek

Dobre miejscówki były już obsadzone przez avifotografów, więc położyłem się w relatywnie kiepskiej lokalizacji. :-/
Dotarła do mnie oharówka:
Obrazek

Przedreptał i kamusznik:
Obrazek

Pokręcił się biegus krzywodzioby:
Obrazek

Obrazek
Apollo
Administrator
 
Posty: 3726
Dołączył(a): wtorek, 6 maja 2014, 00:20

Re: [2017] Wpadły mi w oko...

Postprzez Apollo » niedziela, 3 września 2017, 12:44

Wciąż leżałem jednak na wprost Słońca, w dodatku moje nadejście spłoszyło ptaki, które długo nie chciały wracać. :-/ Dopiero po dłuższym czasie, w którym niewygodna pozycja nie była rekompensowana obserwacjami ptaków, a tylko wzmacniana zazdrością, że kolegom ptaki defilują przed obiektywami ;), pojawiło się kilka pliszek siwych:
Obrazek

Obrazek

Światła było mało, więc i czasy naświetlania zbyt długie, by wyraźnie uchwycić energicznie polujące siwki:
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Apollo
Administrator
 
Posty: 3726
Dołączył(a): wtorek, 6 maja 2014, 00:20

Re: [2017] Wpadły mi w oko...

Postprzez Apollo » niedziela, 3 września 2017, 12:47

Siwe ściągnęły do pomocy żółtą, przeskakując się wzajemnie w pościgu za owadzimi kotletami:
Obrazek

Hops - i żółta na prowadzeniu:
Obrazek

Obrazek

By wyszły te zdjęcia, zgiąłem się pod kątem 90 st., przy czym ruszająca się siatka maskująca przepłoszyła znów inne ptaki :-/
Obrazek

Obrazek
Apollo
Administrator
 
Posty: 3726
Dołączył(a): wtorek, 6 maja 2014, 00:20

Re: [2017] Wpadły mi w oko...

Postprzez Apollo » niedziela, 3 września 2017, 12:55

Podczas trzygodzinnej sesji, ptaki niespecjalnie chciały się do mnie zbliżać :-/. Nie wiem, czy nie podobało im się wzornictwo siatki, czy też za bardzo się kręciłem (okazało się, że nieruchome siedzenie z obserwacją nisko położonego wizjera to wyzwanie dla kręgosłupa), czy też za bardzo poruszałem siatką, torując palcami pole obserwacji w otworach siatki, czy też nieufność ptasia osiągnęła akurat wtedy wysokim poziom, niemniej do spotkania podobnego jak z kamusznikiem - niestety - nie doszło. :-/
Nieco bliżej podchodziły sieweczki obrożne - nie wiem, czy z powodu większej śmiałości tego gatunku, czy z powodu większej liczebności (w porównaniu do innych), aczkolwiek i takich spotkań mój obiektyw postanowił nie wykorzystywać w 100%:
Obrazek

Obrazek

Tym razem obrót o 90 st. w przeciwną stronę pozwolił wymienić spojrzenia:
Obrazek

a sieweczce - na podjęcie decyzji o zmianie kierunku marszu :)
Obrazek

Były i dorosłe osobniki, aczkolwiek te trzymały się nieco z tyłu:
Obrazek
Apollo
Administrator
 
Posty: 3726
Dołączył(a): wtorek, 6 maja 2014, 00:20

Re: [2017] Wpadły mi w oko...

Postprzez Apollo » niedziela, 3 września 2017, 13:19

Skąd taka radość i pląsy - nie wiem:
Obrazek

Obrazek

Idąc o świcie na stanowisko grzązłem w kaloszach tak głęboko, że w pewnym momencie myślałem, że nie wyciągnę z tego ciaćka gumiaczków i wrócę bosymi stópkami. Nie dziwiła mnie więc "czystość" sieweczkowych nóżek:
Obrazek

Ptaki jednak wstają wcześnie; pewnie dla spóźnialskich zostaje mniej frykasów. Zbiorowe żywienie zastosowały bataliony:
Obrazek

Kolega fotografujący wyłącznie przed i tuż po wschodzie Słońca podniósł się i opuścił stanowisko, co dało mi szansę na wykorzystanie takiego wakatu i zmianę kąta fotografowania (wreszcie Słońce miałem obok, a nie na wprost siebie). Po dłuższej chwili bataliony wróciły na żerowisko:
Obrazek
Apollo
Administrator
 
Posty: 3726
Dołączył(a): wtorek, 6 maja 2014, 00:20

Re: [2017] Wpadły mi w oko...

Postprzez Apollo » niedziela, 3 września 2017, 13:22

Obrazek

Obrazek

Co się odrobinę batalion do mnie zbliżył, to natychmiast zapodawał tyły:
Obrazek

Obrazek

Na żerowisku pojawił się i biegus mały:
Obrazek
Apollo
Administrator
 
Posty: 3726
Dołączył(a): wtorek, 6 maja 2014, 00:20

Re: [2017] Wpadły mi w oko...

Postprzez Apollo » niedziela, 3 września 2017, 13:24

Zakopany po brzuch ;)
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kąpiele we wschodzącym Słońcu wybrał i biegus zmienny:
Obrazek

Obrazek
Apollo
Administrator
 
Posty: 3726
Dołączył(a): wtorek, 6 maja 2014, 00:20

Re: [2017] Wpadły mi w oko...

Postprzez Apollo » niedziela, 3 września 2017, 13:37

Obrazek

Obrazek

Z brodźcem piskliwym zacząłem się zapoznawać jeszcze na pierwszym stanowisku:
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Apollo
Administrator
 
Posty: 3726
Dołączył(a): wtorek, 6 maja 2014, 00:20

Re: [2017] Wpadły mi w oko...

Postprzez Apollo » niedziela, 3 września 2017, 13:39

Znajomość kontynuowałem i po przesiadce (przeleżce? :) ):
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Szkoda, że urlop się kończy :-/.
Apollo
Administrator
 
Posty: 3726
Dołączył(a): wtorek, 6 maja 2014, 00:20

Re: [2017] Wpadły mi w oko...

Postprzez Accipiter » niedziela, 3 września 2017, 14:11

Ale obserwacje!
Super sprawa, widzę że ostro działasz w terenie :D
Avatar użytkownika
Accipiter
 
Posty: 1345
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 20:26
Lokalizacja: Gierałcice (ONY)

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Archiwum obserwacji

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości