[2017] Wpadły mi w oko...

Moderatorzy: 78, Lamika

Re: [2017] Wpadły mi w oko...

Postprzez emen5 » niedziela, 23 lipca 2017, 20:18

Lamika mnie wyprzedziła :mrgreen: Też bym się chciała dowiedzieć gdzie w pobliżu Warszawy takie cudeńka :o Ale motylki siedzą nie na koniczynie,tylko na ostach :D
Pozdrawiam
Obrazek
Avatar użytkownika
emen5
 
Posty: 15304
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 08:42

Re: [2017] Wpadły mi w oko...

Postprzez Jola » niedziela, 23 lipca 2017, 21:13

Apollo :D Ja sie podzieliłam miejscówką,czekam na adres Twojej :P
Obrazek
Avatar użytkownika
Jola
 
Posty: 15231
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 01:23

23 VII 2017 - Zb. Mietkowski

Postprzez Apollo » niedziela, 23 lipca 2017, 21:15

Kropkę nad i jeszcze dostawię, na razie wybaczcie milczenie - do jutra.
Dziś wyskoczyłem na Mietków, poinformowany o terekii. Udało się ją ustrzelić jedynie dzięki bardziej doświadczonym oraz wyposażonym w lunety kolegom. Mój sprzęt został w Stolycy, więc nie mam nawet zdjęć. :-/
Poza tym z ciekawszych: gęsiówka egipska (ponoć 2 pary były lęgowe), biegus płaskodzioby, kszyki, sieweczki rzeczne i obrożne, kwokacze, bataliony, biegusy zmienne, brodźce piskliwe i inne siewki. Były dziś i kuliki mniejsze, i brodziec pławny, ale mnie nie udało się ich ustrzelić.
Sezon przelotowy na Mietkowie rozpoczęty! ;)
Apollo
Administrator
 
Posty: 3726
Dołączył(a): wtorek, 6 maja 2014, 00:20

Postprzez Alicja » niedziela, 23 lipca 2017, 21:28

Apollo :D przyroda jest w Tobie rozkochana :) wystawia Ci przed obiektyw najpiękniejsze ptaki, owady i rośliny a my możemy podziwiać Twoje fotki :) dzięki :D
P o z d r a w i a m
Obrazek
Avatar użytkownika
Alicja
 
Posty: 24330
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: [2017] Wpadły mi w oko...

Postprzez krakers » niedziela, 23 lipca 2017, 22:06

Gratulacje Terekii! Czekam aż wrócisz tam z całym sprzętem. Ja też w wakacje planuję Mietków odwiedzić :)
krakers
 
Posty: 2144
Dołączył(a): środa, 18 listopada 2015, 18:27

Re: [2017] Wpadły mi w oko...

Postprzez lubonianka » niedziela, 23 lipca 2017, 22:21

krakers napisał(a):Gratulacje Terekii! Czekam aż wrócisz tam z całym sprzętem. Ja też w wakacje planuję Mietków odwiedzić :)

dodam skromnie: ja też x3 :) Gratuluję! Czekam na powrót ze sprzętem, no i też mam w planach Mietków. Ta wymiana obserwacji i miejscówek na naszym forum bardzo mi się podoba- człowiek wie, gdzie się ruszyć :)
Avatar użytkownika
lubonianka
 
Posty: 1790
Dołączył(a): niedziela, 14 czerwca 2015, 16:54

21 VII 2017 - w drogę! (dzień drugi)

Postprzez Apollo » poniedziałek, 24 lipca 2017, 23:43

Dziękuję Wam bardzo za dotychczasowe komentarze i przepraszam za opóźnienie w relacji, spowodowane zagadką. ;)
Cały wyjazd miał jeden cel: spotkać się oko w oko z kraską, wymierającym gatunkiem w naszym kraju.
Nie ma jej już na Sandomierszczyźnie, Podkarpaciu, Lubelszczyźnie... Poszukiwania zacząłem na Kurpiach, nieco powyżej Ostrołęki. Niestety, zjechałem "pewniaki" - miejsca gniazdowania krasek w latach ubiegłych - bezskutecznie. Wiem, że w odwiedzanych przeze mnie miejscach były wyprowadzane lęgi jeszcze rok, dwa lata temu - ale mnie nie udało się w pierwszy dzień odnaleźć choćby wypluwki czy tych innych pozostałości. ;)
W minorowym nastroju ruszyłem w pościg za kraską drugiego dnia - ale kolejne obserwacje nie przynosiły rezultatu. Owszem, wpadł w oko gdzieś daleko orlik krzykliwy (a nawet dwa), ale poza tym - same pospolite gatunki. Budki lęgowe udające dziuple, które pokazywałem na zdjęciach powyżej, były bez śladu użytkowania. :-/ Powieszono je w ramach programu czynnej ochrony kraski.
Powtarzałem sobie, że i pelikan kędzierzawy rok temu trafił się dopiero na ostatnim stawie, ale myśl o WYMIERAJĄCYM w Polsce gatunku była mocno dołująca.
W końcu bezskutecznie zjeździłem cały pierwszy dzień, drugi wchodził już w pełne popołudnie...
Wreszcie - zupełnie przypadkowo - odnalazła się na przydrożnym drutku:
Obrazek

po czym szybko pokazała pupkę:
Obrazek

i czmychnęła na drugie drutki:
Obrazek

Zdjęcia są, jakie są, ale nie chciałem płoszyć tego JEDYNEGO, w dodatku dorosłego ptaka. Żadnego dowodu gniazdowania, tylko jeden, niesparowany dorosły osobnik.

Po raz pierwszy obserwacja nie dała tyle satysfakcji, co zawsze. Z jednej strony - wykonałem cel (a nawet nieco więcej celu ;), skoro wpadł i orlik krzykliwy), z drugiej jednak wracałem do Warszawy z myślą, że w przyszłym roku mogę nie odnaleźć i tej jedynej spotkanej kraski.
:-/
Apollo
Administrator
 
Posty: 3726
Dołączył(a): wtorek, 6 maja 2014, 00:20

Postprzez Lamika » wtorek, 25 lipca 2017, 10:50

Apollo :) Gratuluję kraski :) Może na Kurpiach to ostatni osobnik (mam nadzieję, że nie), ale przecież Kamil widuje kraski co rok na Podlasiu, więc jednak trochę ich jest.
Birds of a feather flock together.
Avatar użytkownika
Lamika
Administrator
 
Posty: 23384
Dołączył(a): sobota, 14 lipca 2012, 22:28
Lokalizacja: Warszawa

Re: [2017] Wpadły mi w oko...

Postprzez Jola » wtorek, 25 lipca 2017, 20:58

Apollo :D Mam nadzieję,że tylko nie miałeś szczęscia :? Ale jeden osobnik ustrzelony i to najważniejsze :D
Obrazek
Avatar użytkownika
Jola
 
Posty: 15231
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 01:23

Postprzez Alicja » wtorek, 25 lipca 2017, 22:44

Apollo, gratuluję :D zacząłeś od jednej kraski ale następnym razem będzie całe stadko, czego Ci życzę :)
P o z d r a w i a m
Obrazek
Avatar użytkownika
Alicja
 
Posty: 24330
Dołączył(a): wtorek, 24 lipca 2012, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Archiwum obserwacji

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości